Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir?

24.06.2021
1.115
Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir?

Lahana turşusu yaz kış fark mevsim fark etmeden tüketilen ve sevilen bir besindir.Lahana turşusu laktik asidin kullanılmasıyla elde edilen bir lahana bazlı fermente besindir.Bu besinin tüketilmesi besin değeri bakımından yüksek olduğundan bireyin zinde ve daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Lahana içeriğinde B,C,A ve K vitaminlerini barındırır ve bunun beraberinde yüksek miktarda lif içermektedir. Fermente (mayalama) gıda ülkemizde hatta dünyada lahana turşusunun fermente edilmesiyle başladı.Lahana turşusunun lezzetli olması çok tüketilmesi yanında sağlık ve güzellik açısından da bir çok önemi vardır.

 

 

 

Lahana Turşusunun Yararları:

-Kanseri Önlemektedir;Lahana turşusunun içeriğinde bulunan izotiosiyanatlar denilen bileşik Kanserli hücrelerin çoğalarak yayılmasını önler .Kolon,meme kanseri,prostat ve akciğer kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.Bunun yanında lahana turşusu içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak vücuda vereceği zararlı etkilere karşı koruma sağlar.Lahananın vücuda sağlayacağı faydası görebilmek için her hafta 3-4 kez tüketilmesi gerekiyor.

 

 

 

-Kalp Rahatsızlıklarına Yakalanma Riskini Azaltmaktadır;Ayrıca lahana yukarda saymış olduğumuz vitaminler dışında içeriğinde potasyum,magnezyum ve flavonoidler içermektedir.Bu üç içerik ayrılmazdır ve kalp sağlığı için son derece önemlidir,kalp rahatsızlıklarını azaltır.Yine içeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde ana damarlar ve kan damarlarındaki tehlike arz edecek kolesterolü yok eder.

-Anne Ve Bebeğin Sağlığı için Önemlidir;Anne karnında bebeğin gelişimi için önemli olan folat içeren lahana turşunun hamilelikte tüketilmesi bu %n önemlidir.Ayrıca lahana demir alımını ve bebeğin anne karnında daha sağlıklı gelişimini sağlamakta olan C vitamini içerdiğinden gebe bayanların vazgeçilmez bir besindir.

-Sindirim Sistemine Yardımcı Olur;İrritabl sendromu gibi bozukluklardan korunmak için daha sağlıklı bir sindirim sistemi şarttır.Laktik asit ve probiyotik parazitler sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olur ve bu lahana turşununda bolca bulunur.Bu besin boşaltım sistemininde de düzene girmesini sağlar ve bu biçimde mide ülseri,kolon kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

 

-Beyin Fonksiyonlarını Korur;Lahana turşusunun içeriğinde bulundurduğu B6 vitamin bileşikleri beyin ve sinir hücrelerinin daha sağlıklı ve düzgün biçimde çalışmasına yardımcı olur RBC oluşumunu da destekler.

-Kan Şekeri Düzeyini Dengeler ve Korur;Lahana turşusunun içeriğinde bulunan magnezyum ve liflerin birleşimi özellikle şeker hastaları için önemlidir. Vücudumuzdaki kan şekeri seviyesini dengede tutar.

 

 

-Kemik Erimelerini Azaltır; Bu besinde çok miktarda mevcut olan mineraller kemiklerin kuvvetli olmasına ve osteoporoz gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.Lahana turşusunun kemik sağlığı için etkileri içeriğindeki K vitamini ve magnezyum sayesinde gerçekleşmektedir.

-Enerji Sağlar;İçeriğinde çok miktarda demir içermektedir.Buda vücudun metabolizmasını ve kan dolaşımını sağlayarak enerji verir.Aynı zamanda demir anemi gibi kan hastalıklarını karşı da koruma sağlamaktadır.

-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir;Birçok sağlık problemlerinin yaşanmasında içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde engel olur.Bir tabak lahana turşusunda vücudun günlük C vitamini gereksiniminin yaklaşık olarak % 35’i karşılanabilir.Bunun yanında bağırsak florasının korunmasına da yardımcı olmaktadır.

-Güçlü bir antioksidan içeren lahana turşusu özellikle karaciğerler için çok önemli bir besin kaynağıdır.

-Zayıflamak isteyenler için gözde bir besin kaynağıdır.

-Cilde iyi gelmektedir,hücrelerin yenilenmesine yarımcı olur.

Kemik ve dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

-Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

-Güçlü antioksidan özelliğine sahiptir.

-C vitamini deposudur.

-Göz sağlığını güçlendirmektedir.

-Yüzde aknelerin oluşmasına engel olmaktadır.

Lahana turşusunu evinizde kendiniz yapın başka yazımızda tarifini yazıp ekleyeceğiz.Özellikle kışın bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde LAHANA TURŞUSU AKLA HAYALE GELMEYEN FAYDALARI' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.