Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dünyanın En Zeki İnsanı Çocuklarda bu yaşa dikkat etmemizi istiyor

24.06.2021
2.004
Dünyanın En Zeki İnsanı Çocuklarda bu yaşa dikkat etmemizi istiyor

Dünyanın En Zeki İnsanından: 10 yaşa dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Michio Kaku dünyanın en zeki insanı olarak tanınıyor. Çocuklara teknolojiyi öğretmek gerektiğini dile getiren Kaku, çocuklarda internet yasaklarına karşı. Bir de 10 yaşa dikkat çekiyor.

 

 

Yazdığı kitapları satış rekorları kıran “dünyanın en zeki insanlarından biri” olarak tanımlanan fizikçi ve fütürist Prof. Dr. Michio Kaku Türk Eğitim Derneği’nin (TED) “Türkiye’nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz” başlığıyla düzenlenen IV. Uluslararası Eğitim Forumu’ndaki konuşmacılardan biriydi.

Kaku ile geleceğin eğitim sistemini ve meslek dallarıini konuştuk. Kaku’ya göre pek çok mesleği gelecekte robotlar yapacak ama öğretmenlerin elinden işini alamayacaklar.

 

İşte Kaku’nun başta eğitim dahil olmak üzere gelecekle rağbetli anlattıkları…

Hepimiz esasında doğuştan bilim insanıyız, “Neden” diye sorarız. Çocukların geleceği 10 yaşında başlıyor. Bu yaşta anne babanın dışında başka hayatları keşfediyor, merak başlıyor. Ama süreç 16 yaşında duruyor, bilimsel merak bitiyor.

 

Birinci neden akran baskısı “İnek mi olacaksın? Neden futbol yıldızı veya pop star olmuyorsun?” diyebiliyorlar. İkinci neden ezbere dayalı eğitimde bilimin sıkıcı gelmesi. 10-16 yaş arasında çocuklara ilham vermek, rol model bulmak, bilimsel merakını öldürmemek ve heyecanlandırmak gerekmektedir ki bu rağbet tüm hayatı boyunca sürsün.

 

Eğitim sistemi 1950’li senelerde nasıl yaşayabileceğimizi çok iyi öğretiyor ama gelecekteki değişimlere nasıl ayak uyduracağımıza ilişkin brağbet vermiyor.

 

Brağbetye herkes ulaşabilecek. Tabletler, ders kitapları kalmayacak. Google gözlükleri gibi kontak lensler olacak. Öğrenci ‘göz kırpma’ ile tüm brağbetlere ulaşacak. Bu da eğitimi altüst edecek. Öğrenci formülleri ezberlemek mecburiyetinde kalmayacak. Tüm sınıflar üç boyutlu olacak. Ezber kalkacak. Bu %n öğretmen çok önemli olacak. Öğretmen kılavuzluk edecek, yol gösterecek, mentor olacak.

 

Öğrencinin ‘ders kaçırdım’ bahanesi olmayacak. Ders odasının duvarına yansıtılacak. Kaçırdığınız derste anlamadıklarınız olursa roböğretmen anlatacak. Ama gerçek öğretmenlerin yerini öğrencileri anlayamadığı, mentorluk yapamadığı için tutamayacak. Okullar, derslikler hep olacak. Çocuklar okullarda hem internet hem de sosyal becerileri öğreniyorlar.

 

İnternetten çocukları mahrum bırakırsanız sosyal olarak başarısız olurlar. Hem eski yöntemle yani diğer çocuklar ile beraber olup, kıskançlık, paylaşım, kavga gibi insani duyguları sosyalleşerek yaşamalı. Hem de sosyal ağları öğrenmeli.

 

Gelecekte üniversite diploması daha önemli olacak. Diploması olmayanların maaşı için tavan olacak ve bunu aşamayacaklar. Varlık ve refah teknolojiden ve bilimden gelecek.

 

Geleceğin en büyük üniversitesi iCloud (bulut) olacak. Günümüzde bile MIT veya Stanford’daki derslere internetle erişiliyor. Ama e-eğitimi bırakanların oranı % 90. Çünkü burda ev ödevi, değerlendirme, yönlendirme, hatta akran baskısı yok. Onlara kılavuz edecek kimse yok. Eğitimde başarı için iletişim, kişisel dokunma şarttır. Bu %n işte öğretmenler hep olacak.

 

Kendini tekrarlayan işler yani brokerlik, acentelik gibi meslek dalları robotlar tarafından yapılacak. Ama çöpçülük, bahçıvanlık, polislik, inşaat işçiliği gibi meslek dalları gelecekte hep olacak. Yaratacılık, hayal gücü gerektiren konularda robotlar çalışamayacak.

 

Zekanın IQ veya babanızın parası ile rağbetsi yok. Zekâ geleceği görmek, geleceği tasarlamak demektir. Başarılı ve zeki insanlar, 10 yıl, 20 yıl sonrasını düşünür. Daha az zekiler ‘Şu an ne yapabilirim?’ der, kısa vadelidir.

 

Gençler her şeyi Facebook’a yüklüyor. 15-20 yıl içinde duygu ve anılar da SMS olarak gönderilip, sosyal ağlarda paylaşılacak. İlk kullanıcılar çocuklar olacak. Bugün Japonya’da gençler partide kulaklık takıyor, size rağbet duyan var ise kulaklıklar aşağı yukarı inip çıkıyor.

 

Tuvaletlerde çipler olacak ve likit biyopsi yapacak. Kanser genlerinizi size oluşmadan tuvalet söyleyecek. Üç boyutlu tasarımları evinizin salonunda yapacaksınız. İnsan organlarının çıktısını yazıcıdan alacaksınız. Kendi hücrelerinizden böbreğinizi salonunuzda üreteceksiniz.Dünyanın En Zeki İnsanı Çocuklarda bu yaşa dikkat etmemizi istiyor 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.