Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ

23.06.2021
1.299
TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ

Et yiyen parazit, (Leishmania) Amerika’nin Teksas ve Okohama eyaletlerinde görüldü. Bilim insanlarında endişe yaratan parazit, kum sineklerini kullanıyor. Söylenene göre global ısınma sebebiyle 2080 senesine kadar 27 milyon kişi bu parazite maruz kalacak. Farklı türleri Türkiye’de de var…

 

 

 

Bilim insanları global ısınma sebebiyle Leismania adlı bir et yiyen parazitin, önceden hiç görülmeyen bölgeler de ortaya çıktığı konusunda uyardı. Araştırmacılar, parazitin Güney ABD’da görülen ölümcül türünün Amerika’nin Teksas ve Oklahama eyaletlerinde tespit edildiğini ve Florida’ya yol aldığını açıkladı.

 

 

 

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nde ekoloji profesörü olan Víctor Sánchez-Cordero, konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada, “İklim değişikliğinin zoonotik hayvan kökenli hastalıkların ortaya çıkmasıyla kuvvetli bir bağlantısı var. Yakında Amerika’de insan leishmaniasis vakalarının ortaya çıkma olasılığı var” ifadelerini kullandı.

 

FARKLI TÜRLERİ TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ

Leishmaniasis, tropik, subtropik ve güney Avrupa’nın bazı bölgelerinde görülen bir hastalığa deniliyor. Temelde 2 tip hastalıktan sorumlu olan parazit, önceden Türkiye’de tespit edildi.

 

İÇ ORGANLAR…

Türkiye’de parazitin Leismania donovani donovani ve Leismania donovani infantum türleri iç organlarda zarara neden olduğu için özellikle tehlikeli olarak kabul ediliyor. Ege, Akdeniz ve Trakya’da bulunan hastalık hayvanları ve insanları etkiliyor.

 

 

 

ŞARK ÇIBANI HAKKINDA

Genellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da ortaya çıkan ve Şark Çıbanı diye bilinen hastalığı da Leismania paraziti neden oluyor. Şark çıbanı öldürücü bir hastalık değil fakat, tedavi edilmediği zaman ömür boyu kalıcı yara izlerine neden olabiliyor.

 

GÜNEY AMERİKA’DA KUM SİNEKLERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Ancak, Güney ABD’da görülen ABDn Leishmania türleri (L. Donovani chagas, L. Braziliense, vb.) ölümcül olarak kabul ediliyor. Bu bölgelere ziyaret edecek insanların muhakkak koruyucu tedavileri yaptırmaları ve sineklere dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalık özellikle kum sineklerinden bulaşıyor.

 

 

 

Araştırmacılar, Amerika’ye giren bu parazitlerin birkaç on yıl içinde ülkeyi etkisi altına almasından endişeleniyor.

 

Bununla beraber parazit, Leishmania’nın Amerika’ye yolculuk ettiği 2010’dan beri araştırmacıların radarlarında bulunuyor. National Library of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, dünya genelindeki İklim değişikliği zararlı türlerin giderek daha fazla artmasına neden oluyor.TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.