Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı İçmenin Faydaları Nelerdir?

23.06.2021
4.976
Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Zeytin yağı çağımızda en yararlı gıdalardan biri olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Zeytin yağını yemek haricinde sabah uyandığımızda ya da gece uyumadan önce 1 kaşık içmenin pek çok yararı olduğu tespit edildi. Bilinmesi gerekli olan önemli noktalardan biri zeytinyağının ısıl işlem görmeden tüketmek daha daha sağlıklıdır. Bu yüzden direk yutmayı öneriyoruz. Şimdi faydalarına göz atalım:

 

 

 

1: Kalp Sağlığını Korur

 

 

Zeytinyağının en önemli etkilerinden birisi olarak gösterilebilir. Zeytinyağı kalp sağlığını destekleyen, kalp damarlarının tıkanmasını engelleyen, damar sertliğini önleyen etkileri vardır. Bu sayede kalp krizi riskini de doğal olarak azaltmış olur. Sağlıklı bir kalp ve kan pompalanması için zeytinyağı tüketmelisiniz.

 

 

 

2: Antioksidan Etkisi

Zeytinyağı zengin bir antioksidan içeren gıdadır. Antioksidan maddeler vücuttaki toksinleri ve serbest radikalleri uzaklaştırır. Bu maddeler zamanla birleşerek kanser ve tümör hücrelerini oluşturur. Zeytinyağı ile bu zararlı maddeler vücuttan atılır. Antioksidan maddelerin ortak özelliği budur. Aynı zamanda bu zararlı maddeler hücrelerin yaşlanmasına sebebiyet verir. Yine zeytinyağının antioksidan etkisi ile hücrelerin yaşlanması ve kırışması da önlenmiş olur.

3: Kolesterolü Düşürür

 

Zeytinyağı kolesterol içermeyen bir yağdır. Dolayısıyla vücuda alındığında hem yağ ihtiyacını karşılar ve bunu kolesterolü yükseltmeden yapar. Aynı zamanda vücut sıcaklığında zaten sıvı bir yağ olduğu için kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcı olur. Bu yüzden kolesterol sorununu çözmek isteyenlerin zeytinyağı tüketmesini öneriyoruz.

4: Kemik Sağlığını Korur

 

 

Zeytin yağında bulunan A,D,E ve K vitamini beraberinde fosfor, potasyum ve az da olsa kalsiyum ile kemik sağlığını desteklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olur.

5: Sindirim Sistemine Olumlu Etkileri

Zeytinyağının mide ve bağırsak problemlerinda önemli etkileri vardır. 18 karbonlu ve çift bağlı bir yağ asidi olan oleik asit zeytinyağında bolca bulunmaktadır. Bu oleik asit esasında zeytin yağına en önemli fonksiyonları katan maddedir. Oleik asit en çok zeytin yağında bulunmaktadır. Bu madde mide problemleri, sindirim problemleri gibi problemlerle beraber kolon kanserini de önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden daha sağlıklı bir sindirim sistemi için de zeytinyağı tüketebilirsiniz.

 

6: Beyin Sağlığını Korur

Zeytin yağında bulunan kıymetli besin maddeleri ve özellikle Omega yağ asitleri beyin sağlığı bakımından olumlu etkileri vardır. Çocukların beyin gelişiminin beraberinde yaşlılarda da alzheimer gibi problemleri oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Unutkanlık problemlerinin da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmasını engeller. Bu yüzden küçük büyük demeden zeytin yağını tüketimini arttırmalısınız.

 

7: Cilt Sağlığı Açısından Etkileri

Zeytin yağını cildinize sürdüğünüz gibi içerek de cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Zeytin yağındaki A ve E vitamini ile antioksidan maddeler cilt ve deri sağlığını korur. Yeterli nemin vücutta dolaşmasına yardımcı olur. Cilt kırışıklıklarını önler. Cildin renk tonunun dengelenmesini sağlar. Bu fonksiyonları ile cilt sağlığı tüketmeniz için bir neden olacaktır.

Özet olarak genç yaşlı demeden sabah uyandığımızda hergün 1 kaşık zeytinyağı içmeliyiz. Bunu bir adet haline getirmemiz gerekiyor. Mutlu ve Sağlıklı günlere…

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Canan Karatay bardak bardak içti Detaylar Hikayemizde Alzheimer' önlüyor KANSERİ YOK EDİYOR Özellikle evde yaşlılarımız varsa, bakıma muhtaç olan büyüklerimiz varsa MUTLAKA İÇİRİN..! Alzheimeri, Parkinsonu ve Kanseri Ãnlüyor..!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.