Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dizden Kemik Çıtırdama Sesi Neden Gelir?

21.06.2021
133
Dizden Kemik Çıtırdama Sesi Neden Gelir?

Genç yaşlarda olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da dizlerden bazı kemik çıtırdama sesleri gelebilmektedir. Bu sesler özellikle hareket esnasında, ani durumlarda gelmektedir. Bazı ilerleyen durumlarda ise uzun vadeli bu sesler gelebilir. Yazımızda bu seslerin nedeni ve çözüm önerilerine yer vereceğiz.

 

 

Dizden Gelen Kemik Çıtırdama Sesi Sebepleri Nedir?
İlk belirtisi kireçlenmedir. Bazı hareketlerin sık yapılmaması, uzun süre hareketsiz kalma, spor yapmama gibi nedenlerden dolayı kireçlenme meydana gelir ve bu da kemikte seslere sebep olabilir.
Yağsız beslenme de bu seslere sebep olur. Zeytinyağı, tereyağı gibi yağların da bir yararı budur. Kemikler arasında sürtünmeyi engeller ya da en aza indirir. Nasıl ki arabaya motor yağı katıyorsak insanın yağı da tereyağı ve zeytinyağı olmalıdır.
Kemiklerin ya da eklemleri güçsüz olması, kalsiyum seviyesi düşük gıdaların tüketilmesi de kemiklerin yapısının bozulmasına sebebiyet verir ve bu durumlar meydana gelebilir.
Neler Yapılmalıdır?

İlk olarak bu sesleri sık sık duyuyorsanız doktora danışmalısınız. Göz ardı edip önlem almazsanız daha da artacak, bacakta ağrılara sebep olabilecektir. Yaşlılık zamanların da ise yürüme zorluğuna kadar ilerleyebilir. Röntgen çekilip doktor yorumu ile gerekenlerin yapılması önerilir.

Beslenmenize dikkat edin. Protein içerikli gıdaları bol bol tüketin. Kalsiyum oranı yüksek gıdaları, yeşil sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.

Ayak bandajı, diz bandajı gibi ürünler tercih edebilirsiniz. Bu ürünler dizde meydana gelen baskıyı tüm ayağa yayar. Bu şekilde kemiğe olan baskı azalır. Bu sayede dizden gelen sesleri de azaltabilirsiniz.

Son olarak en son tercih olarak ameliyata başvurun. Tek bir doktorun demesi ile değil bir kaç doktora danıştıktan sonra son çare olarak ameliyat önerilir.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'organik. La @organikdoktoru Detaylar Hikayemizde Dikkat..! Dizden Gelen o Çıtırdılar Büyük Bir Uyarı Olabilir..! *** Eğer dizlerinizde eğilirken ve merdiven çıkarken sesler geliyorsa bu haberimizi mutlaka okyuyunuz..!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.