Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Leptin Hormonu Nedir,Nasıl Yükseltilir,Hangi Gıdalarda Bulunur

20.06.2021
2.126
Leptin Hormonu Nedir,Nasıl Yükseltilir,Hangi Gıdalarda Bulunur

İnsan vücudunda görev alan bireyde tokluk hissinin oluşmasını sağlamakta olan bir hormon türüdür. Vücutta açlık hissinden sorumlu bir hormon olan Ghrelin sol omzumuzda bulunurken leptin hormonu ise sağ omzumuzda bulunur. Bu iki hormon türü 90’lı senelerde keşfedilmiş ve hormonların çalışma şekilleri araştırılmıştır. Hormonların çalışma şekillerini çözebilmek bireyde kilogram kontrolünü sağlamak ve obezitenin önlenebilmesi açısından bir hayli önemli olmaktadır.

 

Leptin hormonu 1994 senesinde keşfedilmiştir. Leptin, insülin hormonu ile birlikte çalışmaktadır. Bu hormon vücudun enerji düzeyini düzenlemektedir. En başta gelen görevi ise bireyde tokluk hissinin oluşmasını sağlamak, açlık hissini bastırmak ve doyma hissinin beyne iletilmesini sağlamaktır.

 

Yeme hissinin durdurulmasını sağlamakta olan bu hormon, vücutta bulunan yağ hücreleri tarafından, belli bir miktarı da mide ve kalp organlarımızdan üretilmektedir.

 

 

Hormon Nasıl Çalışmaktadır

Ayrıca leptin beyinde hipotalamus bölümünü etkilemektedir ve bu hormon beyne vücuttaki yağ oranı hakkında bilgi sağlamaktadır. Eğer birey toksa ve vücudun yağ oranı dengede ise beyne bilgi verir ve yeme hissi durdurulmuş olur. Bu sayede kilogram korunmuş olur. Eğer tam tersi olarak vücutta yağ oranı azalmış ise bununla beraber vücuttaki leptin miktarı da azalma gösterir. Bu nedenle beyne mesaj iletilir ve bu sayede bireyde açlık hissi oluşur.

 

Peki hormon hangi durumlarda devreye girer

Leptin hormonu beynin yanında pankreas, stres ve troit gibi hormonlara da belirli sinyaller iletmektedir. Bu hormon öğün arasında ve tokluk hissinin oluşmasında alakalı olduğu görülmüştür. Birey ağızdan gıda aldığında ya da yemek sonrasında, pankreas tarafından insülin üretilmektedir ve buda kanda bulunan insülin miktarının artmasına sebebiyet verir, kan şekeri yükselir. Belli bir süre sonra ( 2 saat) insülin düzeyinde bir düşme görülür. Bununla beraber vücutta bulunan şeker enerjiye dönüştürülür. Bütün bunların sonunda mide leptinin salınmasına başlar ve vücutta bulunan yağların yakılarak enerjiye dönüşmesini sağlar.

 

yani leptin hormonu üretimi en geç besin alındıktan 4 saat sonra başlamaktadır. Bu yüzden ağızda sakızın çiğnenmesi bile leptin hormonunun üretilmesini geciktirmektedir.

 

Bireyde kilogram kaybının yaşanması da leptin hormonunu azaltan etkenlerden birisi olarak gösterilebilir.

Bireyin daha sağlıklı bir vücuda ve bünyeye sahip olması için tavsiye edilen spor ve egzersizde leptin hormonunun etkilenmesine sebep olur. Spor yaptıkça leptin miktarında azalma görülmektedir.

 

 

Yine uykusuzluk sorunu yaşamakta olan bireylerde leptin hormonu seviyesini düşürmektedir. Uykunun tam ve verimli almak gerekiyor.

Leptin Hormonu İçeren Besinler Nelerdir
-Kırmızıbiber: Kırmızı acı biber bireyde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bileşenler içermektedir.Bu bileşen yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.Kalp atışının hızlanmasına sebep olarak damarda bulunan kötü yağdan arınmasına yardımcı olmaktadır.Fakat mide sorunu olan fertlerin bunu kullanmaması ve bir doktora danışması öneri edilmektedir.

-Zencefil: Vücutta bulunan kan damarlarının genişlemesine yardımcı olmaktadır.Kan akışının artmasına yardımcı olur.Bunun yanında metabolizmanın hızlanmasını da destekler.

-Süt: Kalsiyum açısından zengin bir besin olan sür,yağsız ya da az yağlı şekilde tüketildiği taktirde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

-Zeytinyağı: Vücutta buluna yağın yakılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.Bunun yanında kolesterol seviyesinin düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

-Portakal: C vitamini açısından zengin olan besinler(greyfurt,limon ve benzeri),meyve ve sebzeler vücutta bulunan yağın daha kolay bir biçimde çözünmesine yardımı olarak vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

-Yeşil çay: Bu çayın içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde sinir sistemi ve beynin daha fazla çalışmasına yardımcı olarak yakılan kalorinin miktarının artmasını sağlar.

-Yumurta: B12 bakımından zengin içeriğe sahip yumurta yağın çözünmesine yardımcı olmaktadır.Hızlı yağ yakımını destekler.

-Sarımsak: Antioksidan içeren sarımsak vücudun insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve bireyde tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar.

Özet olarak şeker ve karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalıyız. Özellikle akşam 8 den sonra yemek yememeliyiz ki gece boyu yağ yakımı gerçekleşsin. Uykunuzu yeterince alın. Özellikle gece saatlerin uykuda olun. Çünkü leptin en çok 2 ile 5 arası salgılanmaktadır. Yüksek şekerli gıdalardan uzak durun. Son olarak uzun süre aç kalmayın yeterince beslenin. En önemli nokta gece yemek yemeyin.

Bir şunu diyen bir yazı 'ÖNCE SONRA SağlıkHaberleri. Sağlık Haberleri. UYURKEN DAHA HIZLI KİLO VERMEK İÇİN 8 TÜYO!' görseli olabilir

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.