Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kepek Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Saçta Kepek Oluşumunun Bitkisel Tedavisi Nedir ?

20.06.2021
730
Kepek Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Saçta Kepek Oluşumunun Bitkisel Tedavisi Nedir ?

Çoğu insanın canını sıkan ve bir çoğumuzun da muzdarip olduğu yaygın bir cilt ve saç sorunudur kepek. Kaşıntıyla birlikte kepek oluşumu da mevcutsa ki bunun çeşitli nedenleri (kafa derisi tipi, stres kaynaklı ya da belirli cilt problemleri gibi ) vardır ve tüm bunlar kepek oluşumunu arttırmaktadır. Bireylerin yaşam niteliğini etkilediğinden ötürü bir hayli can sıkan bir durumdur. Bunun için çeşitli çözüm yolları ararız. Fakat öncelikli bilmemiz gerekli olan noktası ise kepeğe sebep olan etken nedir bunu bilmemiz gerekir. Çünkü bazı önemli cilt hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Kepek sorununun sebebi öğrendikten sonra sorunu çözmek için doğru şampuanı veya bitkisel çözümlü yollarını uygulayabilirsiniz.

 

 

Saçta Oluşan Kepek Nasıl Temizlenir ?

Kepeğin temizlenmesi için en temel yöntem saç derisi şampuanı kullanımıdır. İçeriğinde çeşitli faydalı bileşenlerin bulunduğu kepek şampuanları satılmaktadır.

Şimdi sayacağımız bileşenleri içeriğinde bulunduran şampuanlar kepeğe karşı etkilidirler.

-Çinko Pirit, Salisilik Asit, Selenyum Sülfür, Ketokonazol, Katran

Kepek şampuanı almadan önce içeriğinde neler var saçlarınız için hangisi çok daha uygun bunlara bakılmalı içeriği muhakkak okunmalıdır. Saçlarınızı yıkarken şampuanı saçlarınıza uygularken en az 4-5 bekleterek saça masaj uygulayarak yedirilmesi daha etkili olacaktır. Aynı zamanda saçlarınızı bu süre zarfında taramakta faydalı olacaktır. Düzenli şekilde 1 ay boyunca şampuanı deneyip yararlı olup olmadığını test etmek gerekir. Kepeğin azaldığını, saçlarınızın toparlandığını fark ettiğinizde şampuan kullanımını azaltabilirsiniz. Fakat tam düzelme görülmeden şampuan kullanımının bırakılması tekrar kepek oluşumunu tetikleyecek ve en başa dönmüş olacaksınız.

 

Peki Kepek Neden Oluşmaktadır ?

Saç derisinin üst kısmı kendini yeniler bu nedenle üst kısım devamlı soyulur. Aslında herkes kepek sorunu yaşar. Kıyafetlerinizin üstünde devamlı beyazlıklar görüyorsanız bu kepek probleminiz olduğunu göstermektedir.

 

-Seboreik Dermatit: Bu tür kişiler devamlı kepek sorunundan muzdarip kişilerdir. Çünkü bu rahatsızlık kulakların arka kısımları, kaş bölgesi, burun kenarları ve kafa derisini etkilemektedir. Bu nedenle kafa derisi hassas bir konuma gelir, iltihaplanma oluşur ve fazla deri oluşumu söz konusu olur. Bu fazla oluşan deri hücresi ölür ve buda kepek sorununun ortaya çıkmasına neden olur.

İlgilini çekebilir Son dakika haberler: Korona virüsü! Türkiye’de ilk defa ortaya çıktı
-Sıcaklığın düşmesi: Daha çok kışın sıcaklığın eksi derecelere düşüyor olması sebebiyle kepek problemleri daha gün yüzüne çıkmaktadır. Cildimiz gibi kafa derimizde soğuklardan dolayı kurumaya ve dökülmeye başlar. Bu yüzden kafa derisini şapka ve bere tarzı şeylerle sıcakta tutmak gerekiyor.

-Vitamin eksikliğinin görülmesi: Yeterli miktarlarda çinko ve B vitamini vücuda takviye edilmediğinde kepeklenme sorunu ortaya çıkar.

-Stres: Herhangi bir duygusal ya da fiziksel nedenlerden ötürü olsun, stres altındaki bireyde muhakkak saçlarda kepek sorunu ortaya çıkmaktadır.

-Saçları yeterince tarayamama: Saçlarını düzenli taramayan bireylerde düzenli tarayamadığından dolayı saç derisi temizlenemez ve ölü deri saça yapışır. Buda kepek sorununun ortaya çıkmasına neden olur.

Kepek sorunu olan bireylerde kepekle birlikte kaşıntı, ağrı, döküntü, kızarıklık ve kafa derisinde hassasiyet gibi belirtiler görülür. Bununla birlikte çok sık görülen kepek, yaygın olan atopik egzama sebebiyle de gelişmiş olabilir.

 

Kepeği Önlemek İçin Neler Yapılmalı ?

 

Düzensiz uyku ve yeterli beslenmeme de kepeğe neden olabilmektedir. Yüksek miktarlarda karbonhidratlı yiyecekler, şekerli besinler de kepeği arttırmaktadır. Bu yüzden kepeklenme sorununa yatkın bireyler bu tür besinlerden uzak durmalıdırlar. Bununla birlikte doğal yağların kullanılması da saçlara iyi gelmektedir. Fakat dikkat edilmesi gerekli olan bir husus ise bu yağların gerektiğinden fazla saçta kalmış olmasıdır. Fazla kalırsa saçlarda kepek oluşumunu arttırmaktadır. Saçları güzel bir şekilde yağdan arındırmış olmak ve haftada en az 3-4 kere saçları yıkamak önemlidir.

 

Kepeği Gidermede Bitkisel Yöntemler

 

Doğal bir yöntem olarak saçlara kına yakılması hem kafa derisini rahatlatır hem mantar oluşumunu önler hem de iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

 

-Kepek İçin Elma Sirkesi: Elma sirkesinin kullanımı kafa derisinin pH değerini dengelediğinden ötürü önemlidir. Bunun yanında doğal bir saç temizleyicidir ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Saçlar şampuanlandıktan sonra iki bardak elma sirkesine 3 bardak soğuk su karıştırılarak saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce 2 dakika beklemeniz faydalı olacaktır. Haftada bir bu uygulamayı yapmanız daha iyi neticeler almanızı sağlayacaktır.

 

İlgilini çekebilir Tirşik Nedir? Tirşik Çorbası Yararları Nelerdir?

-Kepeği Önlemek İçin Hindistan Cevizi Yağı ve Limon Karışımı: Limon suyunun kepek önleyici özelliğinden ötürü ve hindistan cevizi yağının da mantar önleyici özelliği olduğundan dolayı bu iki ürünün birlikte kullanılması kuru saç derisinin nemlenmesini sağlayacak ve kaşıntısının geçmesine yardım edecektir. Aynı zamanda saçları besleyerek saçlarınızın uzamasına yardım edecektir. Aynı miktarlarda (örneğin birer yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve limon suyu) hindistan cevizi yağı ve limon suyunu karıştırın saç derisine masaj yaparak güzel bir şekilde yedirin. Saçlarınızı yıkamadan 20 dakika boyunca bekleyin. Bu uygulamayı düzenli ilaçlanma uygulamak daha iyi neticeler almanıza yardım edecektir.

 

-Zeytin yağı ve Sirke Karışımı: Zeytin yağı doğal nemlendirici ve yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliğine sahiptir. Sirkenin de asetik özelliği mantar enfeksiyonlarını önler ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

1 çay kaşığı zeytinyağı ve 2 kaşık beyaz sirke bir kase suda karıştırılır. 5 dakika boyunca saçlarının farklı bölgelerine masaj yaparak güzel bir şekilde yedirin. İçeriğinde sülfat bulunmayan kepek önleyici bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Daha sonra saç kremi uygulayarak işlemi bitirin.

 

-Kepek Önleyici Aloe Vera: Sürekli tekrarlayan kepek sorunu için etkili bir yoldur aloe vera. Ölü cildin temizlenmesine yardımcı olur ve hücrelerin kendini yenilemesini destekler. Doğal soğutucu özelliğinden ötürü kaşıntılı saç derisini sakinleştirir rahatlamanıza yardımcı olur. Kepeği engellemek için düzenli ilaçlanma her hafta aloe vera jelini saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Eğer kepek var ise ve iltihaplanma oluşmuşsa bundan kurtulmak için aloe vera jeline yoğurt ekleyip karıştırarak uygulayın.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Saçtaki Kepeğe Kesin Çözüm! SAÇ KEPEĞİ NASIL TEMİZLENİR?' görseli olabilir

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.