Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vitamin Eksikliğinin Yüzümüzde Görülen 6 Belirtisi

19.06.2021
2.234
Vitamin Eksikliğinin Yüzümüzde Görülen 6 Belirtisi

Vücutta görülen herhangi bir vitamin eksikliğinin daha önce gözlemlenebilmesi sağlık açısından bir hayli önemlidir ve vitamin eksikliğinin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması, belirtilerinin yok edilmesi açısından önemlidir.

 

 

Vücudumuz vücudumuzda bir sorunla karşılaştığı zaman farklı belirtiler gösterir. Bu belirtilere karşı gerekli tedbirlerin alınabilmesi için vücudumuzun verdiği bu sinyalleri göz ardı etmemeli ve önemsemeliyiz. Vitamin eksikliği daha çok ilkbahar başlarında görülmektedir. Kişide vitamin eksikliğinin görülmesi virüslerin daha açık ve daha dolay hedefi haline gelmektedir.

Vitamin Eksikliğinin Yüzde Görülen 6 Belirtisi:

-Sebepsiz Yorgunluklar ve Baş Dönmesi: Uykunuzu aldığınız halde sabah kalktığınızda yorgun ve halsiz hissediyorsanız eğer bu B12 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. B12 vitamini eksikliğinden dolayı vücuda yeteri kadar oksijen taşınamaz. Buda yorulma, baş dönmesi ve halsizlik belirtilerinin görülmesine neden olur. Yine B12 vitamini beynin ve sinir sisteminin dengeli çalışması için önemlidir.

-Gözlerde Şişkinlik: Gözlerinizin çevresinde ve vücudunuzda şişkinlikler olduğunu gözlemliyorsanız bu iyot eksikliğinin belirtisi olabilir. En çok kullanılacak olan iyot ise iyotlu tuzdur. Deniz ürünleri (ıstakoz, karides, deniz yosunu), süt ürünleri ve ekmekte yüksek miktarlarda iyot bulunur.

-Dudakların Renksiz Olması: Soluk dudaklara sahip olan bir birey için demir eksikliği olduğu söylenebilir. Bunun diğer bir belirtisi ise düşük arter basıncı ve devamlı görülen soğuk algınlığıdır. Kırmızı et tüketmek ve yüksek kalsiyum içeren besinler tüketmek yararlı olacaktır.

 

-Kuru Saçlar: Kırılgan ve kepekli kuru saçlara sahip olmak biyotin eksikliğinin yani B7 vitamini eksikliğinin belirtisidir. Genellikle antibiyotik kullanmanın bir sonucudur. Et, balık, sebze, meyve, mantar ve baklagillerde çok miktarda bulunmaktadır. Tüketmeniz yararlı olacaktır ve belirli bir süre diyet yapmamaya özen gösterin.

-Soluk Cilt Görünümü: Kişinin cildi normal görünümünden farklı olarak soluk bir hal almışsa bu B12 vitamini eksikliğinin belirtisidir. Et ve deniz ürünü besinler tüketmek faydalı olacaktır.

 

İlgilini çekebilir Antrenman Performansını artıran besinler
-Diş Etinde Kanama: Diş etinde kanama oluyorsa bu C vitamini eksikliğinin belirtisidir. C vitamini eksikliğinin görülmesi hemde zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olma, kas ağrılarının görülmesi, diş problemlerinin oluşması gibi rahatsızlıklara da neden olur. Narenciye meyveleri ve kırmızı biber çok miktarda C vitaminine sahiptir.

Tüm bu saydığımız belirtiler vitamin eksikliklerinin nedenlerindendir. Bu belirtileri fark ettiğinizde göz ardı etmemeniz ve bir dahiliye uzmanına görünmeniz daha sağlıklı olacaktır.

B12 vitaminin eksikliği diğerlerine göre en fazla görülen eksikliktir. Vitamin eksikliğiyle birlikte yorgunluk, unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşmalar gibi belirtileri fark ediyorsanız eğer bu B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B1,B3,B5,B6 gibi vitaminlerinin eksikliği de yorgunluğa neden olabilir ancak çok nadir görülmektedir. Yorgunluk belirtisi bir diğer vitamin ise D vitaminidir. D vitamini eksikliği sebebiyle görülen yorgunluk önemli ve yaygın olan bir sorundur. Kas yorgunluğuyla birlikte gelen yorgunluk D vitamini eksikliğinden oluştuğunu göstermektedir.

-Kan şekerini yavaş yükselten, lif oranı yüksek olan karbonhidrat içeren besinler tüketin. Üzüm, incir gibi meyvelerin ve meyve sularının tüketimini azaltın. Bol sebze tüketmeye özen gösterin. Çiğ badem ve fındık-fıstık türü şeyler tüketmenizde faydalı olacaktır. Bol su tüketmek vazgeçilmeziniz olsun

-Rafine şeker veya yapay tatlandırıcılı ürünlerden uzak durun. Potasyum açısından yüksek ürünlerin ( muz, tüm kavun ve karpuz türevleri, kuru incir, hurma, portakal vb.) tüketimine dikkat edin. Fazla kafein tüketilmesi de vücut sisteminizin dengesini bozabilir. Uykusuzluk ve bağırsak problemlerine neden olabilmektedir. Alkol tüketimine de dikkat edin.Bir bir veya daha fazla kişi ve yazı görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.