Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Kolesterolü Düşüren Gıdalar Kolesterol İçin Kür

19.06.2021
1.584
Saracoglu Kolesterolü Düşüren Gıdalar Kolesterol İçin Kür

Kolesterol özellikle çağımızda sık sık duyduğumuz hastalıklardan birisidir. Giderek yaygınlaşan ve küçük yaşlarda dahi görülebilen bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilmektedir. Saracoglu hocamozdan kolesterolü düşürmeye yardımcı kür niyetine gıdaları sizler için sıraladık.

İnsan vücudunda iyi kolesterol ve kötü kolesterol dahil olmak üzere 2 tip kolesterol bulunur. Bunlardan kötü kolesterol (LDL) olan insan yaşamını tehlikeye sokabilmektedir. Kötü kolesterolün en basit ve genel anlamda söylemek gerekirse, yanlış ve kötü beslenme sonucu ortaya çıkmasıdır. Günümüzde artık kolaya kaçma ya da vakit yetersizliğinden fast-food tarzı yemek yeme hızlı bir biçimde yükseliş göstermketedir. Bu fast-food tarzı yiyecek iler hem kolay aynı zamanda alışkanlık yaptığından sık sık tüketilebilmektedir.

Kolesterol devamlı dikkat edilmesi ve kontrol altına alınması gerekli olan bir durumdur. Kontrolünü tükettiğiniz yiyecek ilerle ya da doktor kontrolünde sağlayabilirsiniz. Yanlış beslenmeyi hayatınızdan çıkararak kolesterol ilk sırada olmak üzere diğer hastalıklarında çok büyük bir kısmını hayatınızdan çıkarmış olursunuz. Sağlıklı beslenme ve kolesterole iyi gelen yiyecek iler nelerdir? Detaylarına bakalım.

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterol; doymamış yağların birikmesi sonucu oluşur. Kolesterolde kanda bulunduğundan doymamış yağ alımı fazla olduğunda damar tıkanıklığı, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklarına neden olur.

1- Zeytinyağı:

Kolesterolünüzü kontrol altında tutmak istiyorsanız en başta yediğiniz yağlardan başlamalısınız. Tükettiğiniz yağın mümkünse bütünüyle organik mümkün değil ise de en az işlenmiş yağ olmasına özen gösterin. Antioksidan bakımından bir hayli zengin olan zeytinyağı kalp dostu kolesterol düşmanı olarak bilinir. Bu yüzden sabahları uyandığınızda ya da gün içinde 2 kaşık saf zeytinyağı içmeniz bağırsaklarınızın temizlenmesine ve bağırsaklarınızın daha rahat çalışmasına yardım edecektir.

2- Balık:

Kolesterol denildiği zaman akla öncelikle gelenlerden bir tanesi de omega-3 bakımından zengin gıdalardır. Omega-3 bakımından en zengin gıdalar ise deniz ürünleri yani balıklardır. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Özellikle somon balığı omega -3 bakımından diğer balık türlerine göre daha zengindir. İyi kolesterolü yükselttiğinden kan akışına yardımcı olur.

3- Yulaf:

Sabahları gevrek tarzı yiyecek iler tüketmek yerine bir kase yulaf tüketmek sizler için daha yerinde olacaktır. Çünkü yulaf, zengin lif içeriğine sahiptir ve çözülebilir lif kaynaklarından birisidir. Böylece hem sabah kahvaltınızı lif bakımından zengin bir yiyecek ile yapmış olursunuz hem de almış olduğunuz gevreklere göre daha doyurucudur. Çözülebilir lif kaynaklarından da günlük almanız gerekli olan 10 gramı bu sayede almış olursunuz.

4- Ceviz:

Hem ara öğün aynı zamanda atıştırmalık olarak tüketilebilen ceviz kolesterole de iyi gelmektedir. Lifli yiyecek ilerden birisi ve E bakımından zengindir. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesine katkıda bulunur. Ancak günlük fazla tüketilmemesi gerekir. Günde 3 tane tüketmeniz kolesterole iyi gelecektir.

5-Avokado:

Ülkemizde çoğu kişi tarafından tüketilmeyen ve tüketilmesi tercih edilmeyen fakat kalp dostu meyvelerden birisi de avokadodur. Trigliserit bakımından bir hayli zengin ve iyi kolesterolün yükselmesine katkıda bulunur. Her mevsim olan ve istediğimiz zaman kolaylıkla her yerde bulabileceğimiz bir meyvedir.

6-Lifli tahıllar ve bakliyatlar:

Nohut ve bulgur hem kolesterol aynı zamanda diğer rahatsızlıklar için tüketmeniz gerekli olan doğru yiyecek ilerdendir. Bulgur seçerken özellikle kepeğinden ayrılmamış olanları lif bakımından daha zengindir. Tahıllı gıdalar ve bakliyatlar (bezelye, nohut, kuru fasulye,börülce) kan akışını hızlandırır ve vücudun daha kolay sindirmesine yardımcı olur.

7- Zeytin:

Sabah kahvaltılarımızdan eksik etmediğimiz zeytin hem doyurucu aynı zamanda kolesterol düşmanı yiyecek olduğundan dolayı daha bilinçli ve düzenli bir biçimde tüketmemiz gerekli olan yiyecek ilerdendir. Hem siyah zeytin aynı zamanda yeşil zeytin iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kahvaltıda eksik etmeyin ve 7 den fazla yememeye dikkat edin.

8- Yaban mersini:

İster taze ister kurutulmuş dilerseniz de dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz. Yaban mersini kötü kolesterolü düşürücü ve kan akışının düzenlenmesine bakımından bir hayli yararlı bir yiyecektir.Bir şunu diyen bir yazı 'KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜCÜ YİYECEKLER Detaylar Hikayemizde ORGANIK' görseli olabilir

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.