Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hurma Çekirdeğini Atmayın – Hurma Çekirdekleri Nasıl Kullanılır?

Hurma Çekirdeğini Atmayın – Hurma Çekirdekleri Nasıl Kullanılır?

Hurmayı yedikten sonra çekirdeğini çöpe atarız. Oysa ki, çekirdeğinde de meyvesinde olduğu kadar sağlık yararı var.

Hurma çekirdeğinin, böbrek ve karaciğerin toksinlerden korunmasından, DNA hasarını engellemeye, hatta saçların beyazlamasını durdurmaya kadar bir çok faydası mevcut. Hurma çekirdeğini, öğüterek toz haline getirip tüketebilirsiniz.

Hurmanın Yararları
1. DNA hasarını engelleme

2. Diyabette etkili

3. Enfeksiyona karşı korur

4. Böbrek ve karaciğer hasarını önler

5. Antioksidan zengini

Hurma çekirdeği yağının sağlık yararları

 

1. Cilt
Hurma çekirdeği yağı uygulanmakta olan ciltte UV-B ışınlarına maruz kalma sebebiyle hasara karşı koruyucu etkileri onayladı. Benzer şekilde hurma çekirdeği yağı, içerdiği antioksidan sayesinde cildi onarabilir bulundu.

2. Sağlıklı saç derisi
Sağlıklı saçların gelişmesi için ideal ortam gereklidir. Hurma çekirdeği yağı, yüksek miktarda omega-6 yağ asitleri içerir. Bu yağlar, saç derisine besin sağlamakta olan çoklu doymamış yağlardır. Ayrıca, kepek gibi problemleri ortadan kaldırarak saç büyümesi için en ideal ortamı yaratmaya yardımcı olur.

3. Saçları güçlendirir
İncelmiş saçlar yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Saç dökülmesi pek çok faktörden kaynaklanır. Fakat temel fikir şu: Hücrelerimiz yeterli enerjiyi üretemediğinde, tüm organlarımız – saç follikülleri dahil – yaşlanmaya başlayacak. Sonuç olarak saç büyümesi yavaşlar ve dökülme başlar. Bu olduğunda, kötüleşmesini engellemek için B2 vitamini ve amino asitlere ihtiyacınız olacaktır.

Hurma çekirdeği yağında, saç dökülmesini etkili bir biçimde engelleyebilen yüksek amino asit ve B2 vitamini içeriği vardır. Saçlarınızı nasıl güçlendirebilirsiniz?

4. Saçları nemlendirir
Hurma çekirdeği yağı, kepek ve kafa derisi sivilcelerinin önlenmesinin beraberinde, nemlendirme yararları için yaygın olarak kullanılıyor. Yağda bulunan Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, su kaybını kontrol etmeye yardımcı olur, bu şekilde saçın nemi bozulmadan saklanır.

6. Saçların beyazlamasını yavaşlatır
Hurma çekirdeği yağında, pigment kaybına karşı koruma sağlamakta olan minareller yüksektir. Bunlardan ikisi pigment üretimini teşvik eden bakır ve pantotenik asittir (vitamin B5). Saç rengi, melanin miktarına göre belirlenir. Yaşlandıkça vücudumuz daha az melanin üretir ve saçlarımız griye döner. Hurma çekirdeği yağı ile, saçın yeterli miktarda melanin üretmesini teşvik edebiliriz.

Evde hurma çekirdeği tozu nasıl yapılır?
Tohumlukları yıkayıp, tam güneş almayan bir yerde kurutun. Nerede yaşadığınıza bağlı şekilde kuruması 3 gün kadar sürebilir. Tamamen kuruttuktan sonra, hiçbir katkı maddesi eklemeden kahverengiye dönene kadar kavurun ve kahve makinesinde öğütün.

Hurma çekirdeği tozu nasıl kullanılır?
– Kahve için bir katkı maddesi olarak hurma çekirdeği tozu kullanır. Yalnızca kahvenizi çok az ekleyebileceğiniz gibi, Türk kahvesi gibi de pişirebilirsiniz.

– Smoothies ya da meyve suları içerisine hurma çekirdeği tozunu ekleyebilirsiniz.

– Kurabiyelere hurma çekirdeği tozu koyabilirsiniz.

– Salatalara ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.