Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aşı Sonuçları

Aşı Sonuçları

Aşı sürecine hızla devam etmekte olan İngiltere’de verileri inceleyen uzmanlar. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurmuş olduğu BioNTech’in geliştirmiş olduğu aşının büyük bir koruma sağladığını ortaya çıkarmıştır. İngiltere’de aşı sürecini ve verileri takip eden uzmanlar. Pfizer/BioNTech’in geliştirmiş olduğu ve Türkiye’de de kullanılacak olan aşı ile beraber. AstraZeneca’nın geliştirmiş olduğu aşının koruma oranlarını ortaya çıkardı.

 

Birleşik Krallık ayrıca İskoçya’da ayrı ayrı yapılan araştırmalar dün yayınlanırken. Bu iki aşının Delta varyantına karşı çok büyük bir koruma kalkanı oluşturmuş olduğu tespit edilmiştir. Özellikle iki doz aşı olmanın hastalığı ağır geçirme ayrıca hastaneye yatma oranını çok ciddi bir biçimde düşürdüğünü de belirlendi. İki doz aşı olmanın corona virüsünün yeni mutasyonlarına karşı da etkili olduğunu açıklayan yetkililer. Bu sayede s-algının sona erebileceğini de vurguladı.

YÜZDE 96 KORUYOR

Birleşik Krallık’ta 14.000’den fazla Delta v-akasını inceleyen uzmanlar. İki doz Pfizer/BioNTech a-şısı olanların hastaneye yatma oranının % 96 oranında azaldığını tespit etti. Öte yandan Oxford Üniversitesi ve Astra Zeneca’nın geliştirmiş olduğu aşıyı olanlarda ise bu oranın % 92 azaldığı kayıtlara geçti. Araştırmayı yürüten İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde görevli direktör Aziz Sheikh. “Aşının Delta varyantına karşı etkisi çok ama çok yüksek” açıklamasını yaptı.

Öte yandan İskoçya’daki sağlık birimleri ayrıca akademisyenler tarafından yapılan ve Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmada ise: İki doz aşının Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağladığının kanıtlandığı da belirtildi.

DELTA MUTASYONUNA KARŞI ETKİLİ
İki doz Pfizer/BioNTech aşısının öncelikle Hindistan’da tespit edilen. Ayrıca bir süre önceye kadar Hint mutasyonu denilen Delta mutasyonuna karşı. Yüzde 79 oranında koruma sağladığını açıklayan İskoç yetkililer. Alpha mutasyonuna karşı da % 92’lik bir koruma sağlandığını duyurdular. İngiltere’de 33.000 Delta vakasından. Yüzde 58’inin a-şı olmadığını açıklayan yetkililer bunlardan 383’ünün hastaneye kaldırıldığını. Bu kişilerin de üçte ikisinin aşı olmadığını duyurmuştur. İskoçya Kamu Sağlığı Kurumu Ulusal Yeni tip corona virüs Enfeksiyon Direktörü Jim McMenamin. “Delta virüsü tehdidine karşı çok ciddi bir fırsatımız var: İki doz aşı” demiştir.Bir şunu diyen bir yazı 'BIONTEGH Pfizer BİONTECH AŞISI YAPTIRACAKLAR DİKKAT! BİONTECH İLE İLGİLİ Ã–NEMLİ GELİŞME SONUÇ BELLİ OLDU Haberi Okumak için ekranı yukarı kaydırın' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.