Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüksek Kolesterolü Düşüren Bitkiler Ile Kolesterol Tedavisi

Yüksek Kolesterolü Düşüren Bitkiler Ile Kolesterol Tedavisi

Yüksek kolesterol rahatsızlığı, hafife alınmaması gerekli olan sağlık sorunlarından biridir. Bunun için muhakkak ilgili bir hekime görünmeli ve önerdiği tedaviye uyulmalıdır. Kardiyovasküler sistemin daha sağlıklı bir dengede seyretmesi için, kolesterol seviyesinin de uygun derecede olması önemlidir.
Kolesterol Tedavisi – İlaç tedavilerinin beraberinde, bitkisel reçeteler de kolesterol tedavisi konusunda önemli rol oynar. Ayrıca günlük yaşantınızda daha sağlıklı diyetler uygulamak, fiziksel aktiviteleri artırmak ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek bu meselenin önüne geçmenize yardımcı olur.

Yeşil Çay İle Kolesterol Tedavisi

Oldukça eskiye dayalı bitkilerden bir tanesi olan yeşil çay, pek çok kültürde de çay olarak tüketilmeye devam etmektedir. Saymakla bitmeyecek kadar yararı bulunan bu çay, yüksek antoksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir. İçeriğinde bulunan kateşin sayesinde ise kötü kolesterol seviyesini düzene sokar ve kolesterol tedavisi için büyük katkıda bulunur. Bunun için hergün muhakkak iki fincan yeşil çay tüketilmesi önerilir. Ancak vücudunuza aldığınız gıdalarda bulunan besin madellerindeki demirin emilimini önleyeceği için, yeşil çayı yemeklerle beraber tüketmemeniz gerekir.

Enginar Yaprağı

Özellikle karaciğer için yararlarıyla bilinen enginar, beslenme listenizde de muhakkak bulunması gerekli olan sebzelerden birisidir. Fakat enginarın yaprakları da bir hayli büyük faydalar sağlamaktadır. Kolesterol tedavisi uygulamak ve yüksek kolesterolü dengelemek istiyorsanız, enginar yaprakları ile demleyeceğiniz çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu çay ayrıca sindirim sistemi fonksiyonunda oluşan bozuklukları düzenler. Vücudunuzda oluşan toksinlerin atılımını sağlar.

Karahindiba Bitkisi
Özellikle böbreklerde ve karaciğerde oluşan sorunlar için yararları bulunan karahindiba, toksinleri atmaveya yardımcı olan şifalı bitkilerden birisidir. Karahindiba kolesterolü düşürmede olumlu etkilerinin beraberinde, kolesterolün arterler üstünde oluşturacağı tahribatı da önleyen inositol içermektedir. Karahindiba bitkisini çayını demleyerek tüketebilir, salatalarınızın içerisine yağından koyarak bu bitkiden yararlanabilirsiniz.

Zencefil

Sağlıklı diyet listesi denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi de zencefildir. Kolesterolü düşürmede gösterdiği etkilerin dışında, kilogram kaybına yardımcı olan zencefil, sindirimi kolaylaştırır ve vücutta su tutulumunun önüne geçer. Zencefili kuru veya taze olarak her çeşit şekilde kullanabilirsiniz. İstediğinizde çayını demleyerek tüketebilir, istediğinizde yemeklerinize ve tatlılarınıza katarak değerlendirebilirsiniz. Bunun beraberinde aktarlarda ve market zincirlerinde bulunan zencefil şekerlerini de çantanızda bulundurarak, gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Safran
Kolesterol tedavisi ve diyet reçetelerinde en etkili bitkilerden biri safrandır. Bu bitkinin katılmış olduğu besinlerde sarımtırak bir renk sağlaması, bitkiyi bilinir duruma getirmiştir. Bunun sebebi ise gıda boyası gibi katkılı ürünler yerine safran kullanılabilmesidir. Safran çayı ise, kolesterol tedavisi için vazgeçilmez bir içecektir. Günlük olarak tüketeceğiniz bir fincan safran çayı sayesinde kolesterolünüzü dengeleyebilir, kılcal kan damarlarınızın beslenmesini sağlayarak damar tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz.

Yüksek kolesterolü düşüren bitkiler ile kolesterol tedavisi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.