Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kanserin 10 Önemsenmesi Gereken Belirtisi Nelerdir ?

18.06.2021
1.162
Kanserin 10 Önemsenmesi Gereken Belirtisi Nelerdir ?

Tüm hastalıklar için erken tanı doğru tedavi ve iyileşmek için bir hayli önemlidir. Erken tanı sayesinde hastalığın ne olduğu, nasıl bir tedavi uygulanacağı hastalık ilerlemeden belirlenmiş olur. Birazdan yazımızda okuyacağınız olası kanser belirtilerini fark ettiyseniz eğer görmezden gelmeyin ve hemen doktora görünmez erken tanı için önemlidir.

 

 

Kanser üzerine yapılan bir çok araştırma erken tanının ne kadar değerli olduğunu ortaya koymuş, vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu hastalığın belirtilerinden habersizdir. Kanserin bu erken belirtilerinden haberdar olması erken tanının konabilmesi için önem arz eder ancak bu belirtilerden bir tanesi ya da bir kaç tanesinin görülmüş olması da kesin kanser olduğunuz manasına da gelmez. Yine de tedbiri elden bırakmamak ve bir doktora görünmek yararlı olacaktır.

Bazı yapılan araştırmalar bayanlar erkeklere göre bu belirtileri çok önemsemez ve bu nedenden ötürü erken tanı ve tedavi içinde geç kalınmış olur.

Bilinmesi Gereken 10 Erken Belirti:

-Sebebi Bilinmeyen Kilo Kayıpları: Pek çok insan herhangi bir diyet yapmadan, spor yapmadan, herhangi bir çaba gerektirmeden kilogram vermiş olmasından memnuniyet duyar. Ancak nedeni bilinmeyen kilogram kayıpları ( 4-5 kilogram gibi ) ,veya aniden oluşan iştah kayıpları kanser belirtisinin en yaygın olanıdır. Bu belirtiler özellikle pankreas kanseri, mide kanseri, gırtlak kanseri ve akciğer kanseri gibi hastalıklarda görülmektedir.

-İnatçı Düşük Ateş: Bu belirti daha çok lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma gibi hastalıklarda görülen ilk belirtiler arasında gösterilir. Düşük ateş 37.6 – 38.2 dereceleri arasındaki ateşi ifade etmektedir. İnatçı düşük ateş bazı enfeksiyonların nedeninden ötürü de kaynaklanıyor olabilir.

 

-Kişide Artan Yorgunluk: Günde en az 4-5 saat hiç ihtiyacınız yokken bile uyumak istemeniz bir kanser belirtisidir. Özellikle de kan basıncının düşmesine sebep olan bütün kanser çeşitleri ve lösemi hastalığının belirtisi olarak gösterilmektedir. Ayrıca yorgunluk hissi, kansızlık, uykunun düzensiz olması, kalp sorunları, şeker, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıklarının belirtileri de olabilir.

İlgilini çekebilir Saracoglu Hızlı Zayıflatan Öz Tavsiyeleri ve Diyet Kürü Tarifi
-Vücutta İyileşmeyen Yaraların Oluşması ve Deride Görülen Değişiklikler: Deride oluşan lekeler, bu lekelerin olağan dışı renklerde oluşması, lekelerin olduğundan daha çok büyük bir boyutta olması gibi belirtiler deri kanserinin en kötü türünden bir tanesi olan Melanomanın belirtilerindendir.

 

-Yutkunma Problemleri ve Kronikleşmiş Ses Kısıklıkları: Dudaklarla iyileşmeyen yaraların oluşması, sebepsiz oluşan kanamalar, ağızda ağrı ve uyuşmalar gibi belirtiler kronik gırtlak iltihabı ve ağız kanserinin belirtileri arasındadır.

-Ağız İçinde Görülen Pamukçuk Veya Buna Benzer Yaraların Oluşması: Beyaz lekeler ağız içinde yanağın iç kısmında, dilin alt kısımlarında veya yan taraflarda görülmektedir. Bunu profesyonellar Lökoplazi olarak adlandırmaktadırlar. Bu beyaz lekeler pamukçuk rahatsızlığının iyileşmesi için kullanılacak olan metotları uygulamadan iyileşmemektedir.

-İdrarda Kan Görülmesi: Genel olarak hastalar bu belirtiyi ciddiye almasa da, önceden görülmemiş olsa da hastalar bunun idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte idrarda kanamanın görülmesi mesane kanserinin belirtisi de olabilir. Bu nedenden dolayı bu belirti görülmüşse profesyonel doktora gidilmelidir. Çoğu zaman mesane kanseri son evreye gelen kadar kendini belli etmez. Bunun en önemli nedeni ise hastaların durumu önemsememeleri ve doktora gitmemek için ayak diremeleridir. Yine dışkı da kan görülmesi kolon kanserinin önemli bir göstergesidir. Fakat dışkıda kan görülmesi farklı nedenlerden ötürü de görülmüş olabilir.

-Sebebi Bilinmeyen Ağrılar: Bu belirtinin nedeni testis kanseri veya kemik kanserinin erken evrede görülen belirtileridir. Doktora gidilmesine rağmen dinmeyen baş ağrıları, beyin tümörünün belirtisi de olabilir. Sırtta görülen ağrılar ise kolon veya yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir. Uzman doktorlar, sebepsiz oluşan ağrıların en yaygın görülen kanser hastalıkların belirtilerinden biri olduğunu söylemekte ve bunu dikkate alarak doktora görünmeleri gerektiğini vurgulamaktadırlar.

-Deride Sertleşme ve Vücutta Oluşan Şişlikler: Göğüs kanseri ve testis kanseri ilk sırada olmak üzere bazı kanser türlerinin belirtileri arsında gösterilmektedir. Bu tür belirtiler kanserin erken belirtileri olarak gösterilse de kanserin son evrelerinde de olunabileceğini göstermektedir.

İlgilini çekebilir Çobançantası Bitkisi Nedir? Yararları nelerdir?

-Kalıcı Öksürük: Alerji, grip veya bazı ilaçların kullanımı sonrasında yan etki olarak öksürük görülmektedir. Fakat 3-4 hafta boyunca geçmeyen devamlı öksürük görülmesi bir hastalığın belirtisi olabilir bu nedenle önemsenmeli bir hastaneye gidilmelidir. Sigara kullanıyorsanız ve devamlı devam etmekte olan öksürük şikayetiniz var ise muhakkak doktora görünmenizi öneri ederiz.

Sağlıkla kalın..Bir şunu diyen bir yazı 'Sağlık Haberleri. KANSERİN BU10 ERKEN BELİRTİSİNİ GÖRMEMEZDE GELMEYİN!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.