Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Defne Yaprağının Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

18.06.2021
2.596
Defne Yaprağının Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Defne bitkisinin bir çok kullanım alanı bulunur. Defne ağacı, evimizin bahçesini güzelleştirir ve yaprağı da yapmış olduğumuz yemeklere güzel tat verir. Defne yapraklarından yapılan yağ ise cildimizin güzelleşmesini sağlar. Bunlarla beraber defne kullanımı bazı ağır hastalıklardan sizi koruyarak, iyileşmenize de yardımcı olur. Genel olarak yemeklerde kullanımı yaygın olan defne yaprağının sağlık açısından da bir çok faydası bulunur. Defne vücudumuzdan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasından ötürü de önemlidir. Bu yazımızda defne yaprağının çoğumuzun bilmediği pek çok faydasından bahsedeceğiz.

 

 

Defne Yaprağından Yapılan Çayın ve Defne Yaprağının Yararları:

-Çok kuvvetli bir balgam söktürücü olmasından ötürü defne çayının tüketilmesi önerilir.

-Terleme sorununu gidermesinden dolayı bu sıkıntıdan muzdarip olan bireylere çayın tüketilmesi önerilmektedir.

-Gözler için önem arz etmektedir.

-Magnezyum, Kalsiyum, Demir ve manganez gibi mineraller açısından bir hayli zengin olan defne yaprağı, yine içeriğinde çok miktarda A vitaminini de barındırmaktadır.

 

-Sindirim sıkıntısı olan bireyler için defne çayı tüketimi önerilmektedir.

-Mide ağrıları yaşamakta olan bireylere de öneri edilmektedir.

 

-Güçlü antioksidan içeriğine sahiptir.

-Cildinizin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

-Hastalıklara karşı diren oluşturarak vücudun direncinin artmasına yardımcı olur.

-Defne yaprağından yapılan yağ yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Öksürüğü olan kişilere önerilmektedir. Vücutta oluşan şişkinliklere karşı iyi gelmektedir. Defne yaprağının yağı romatizmal ağrılara ve kaslardan oluşan ağrılar için önerilmektedir. Uykusuzluk sorunu yaşan bireylere de kullanılması tavsiye deilmektedir. İştah açıcı özelliği de bulunur. Tansiyon hastalarına da öneri edilmektedir. Defne yaprağının gaz giderici özelliği de bulunur.

Defne Yaprağının Çayı Nasıl Yapılır ?

Defne çayı yapımı için iki önerimiz vardır.

İlk yöntemimizde 1 su bardağı suya 3 adet defne yaprağını kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve 5 dakika dinlenmeye bırakın. Demlendikten sonra yapraklarını süzerek tüketebilirsiniz.

İlgilini çekebilir Elmalı Karanfilli Ihlamur Çayı Detoksu Yararları Nelerdir?
İkinci önerimiz ise 1 su bardağı suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra ocaktan kaldırın.3-4 tane defne yaprağını kaynattığınız suyun içerisine koyun ve bardağın ağzını kapatın.10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra tüketebilirsiniz. İsteğe bağlı şekilde tatlandırması açısından 2 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Öksürüğü Gidermek İçin Defne Yaprağı:

Yarım litre suyun içine 4 yemek kaşığı bal, 20 adet kurumuş veya ezilmiş defne yaprağı, 2 tane limonu sıkarak suyunu ilave edin. Kıvam alıncaya kadar karışımı ocakta kaynatın. Kısık ateşte kaynatmanız çok daha iyi olacaktır. Karışım yoğun kıvam aldığında ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra bir kabın içine alarak ağzını kapatın ve buzdolabına kaldırın. Öksürüğünüz geçene kadar günde 2-3 kaşık tüketebilirsiniz. Bu karışımı tüketin fertlerin yaptığı yorumlara göre öksürüğü 2 gün içinde yok ettiği görülmüştür.

Defne Yaprağının Zararları Nelerdir ve Yan Etkileri Var Mıdır ?

Aşırı miktarlarda tüketilmediği ve tavsiye edilen normal miktarlarda tüketildiği taktirde bir problem içermemektedir. Fazla tüketilmesi halinde mide sorunlarına neden olmaktadır. Ayrıca hamile kalma düşüncesi olan bayanlar, hamile veya bebeğine emzirmekte olan bayanların için defne yaprağı tüketimi önerilmemektedir. Herhangi bir ameliyat geçirecekseniz eğer en az hafta öncesinden defne yaprağı tüketmemeniz önerilmektedir. Sakilik veren rahatlatıcı ilaçlar ile birlikte tüketilmesi de önerilmemektedir.

Defne Yaprağının Yararları Nelerdir ?

-Romatizma ağrılarına iyi geldiği için önerilmekte ve vücut parazitleri için yok edicidir. Saç dökülmelerine karşıda olumlu etkileri bulunur.

-Öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisi içinde ek takviye ürün olarak önerilmektedir.

-Egzama, deri döküntüsü, sedef, cilt kaşıntısı ve isilik gibi cilt hastalıkları içinde yararları bulunur. Tahriş olmuş cilt içinde iyi gelmektedir.

-Düzensiz uyku sorununa sahip olan bireyler yatmadan önce bir su bardağı suyun içerisine birkaç damla defne yapı ilave edip içerlerse rahat bir uyku çekmenize yardım edecektir.

İlgilini çekebilir Karmin Nedir? Nerelerde Kullanılır? Zararlı Mıdır?
-Salatalar, yemekler ya da çorbaların içine bir kaç damla defne yağı damlatarak yemek sonrası şişlik ve mide ağrılarını önleyecektir.

-Kronik baş ağrıları ya da akut yaşanan baş ağrıları için ağrıyan alın bölgesine masaj yaparak uygulanması da yararlı olacaktır.

-İyi bir iştah açıcı olmasının yanında iyi bir mide gazı giderici özelliği de bulunur.

Kan dolaşımının dengede kalmasını destekler.

-Saçlara uygulandığında da saçları yumuşatır ve parlaklık vermektedir.

Defne Yağı Nasıl Kullanılmalı ?

Defne yağını yemeklerde veya içmek için sıvı şekilde kullanılacaksa eğer bir fincan sıcak suyun içine 4-5 damla damlatıp bir kaç dakika bekleyip içmek yeterli olacaktır. Saçlara uygulanacaksa eğer defne yağı parmakların uç kısımlarına damlatılarak saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Vücudunuza uygulayacaksanız eğer bazı cilt maskelerinizin içerisine ekleyerek uygulayabilirsiniz. Pamuğa bir kaç damla damlatarak cilt temizliği içinde kullanabilirsiniz.

Defne Yağının Zararları Nelerdir ?

İnsan sağlığı bakımından defne yağının bildiğimiz bir zararı bulunmamaktadır. Fakat hassas bir cilt yapınız var ise defne yağının direkt cilde uygulamak yanlış olur. Sıcak bir yağ olmasından ötürü direkt uygulanması cildinize zarar verebilir.

Aşırı güneş ışınlarına maruz kalmış bireyler defne yağı kullanımına ara vermeleri gerekiyor çünkü cildin daha fazla zarar görüp kötüleşmesine neden olur. Hamile bayanların ise doktorunun önerisi doğrultusunda kullanıp kullanamayacağı karar verilir. Gereğinden fazla tüketilmesi halinde de kusmaya neden olabilir.

Sağlıkla kalın..Bir şunu diyen bir yazı 'Sağlık Balgam Mide Ağrısı Tansiyon Romatizma Sağlık Haberleri. ÖKSÜRÜĞE ve ŞİŞKİNLİĞE BİREBİR! BU BİTKİYİ KIŞ BOYU TÜKETİN!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.