Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tirşik Nedir? Tirşik Çorbası Faydaları Nelerdir?

17.06.2021
2.434
Tirşik Nedir? Tirşik Çorbası Faydaları Nelerdir?

İsmi yöreden yöreye değişen, bir çok hastalığın şifası olan Tirşik, diğer bilinen adı ile ‘Hatırlayın Hekimi’ pek çok hastalığa deva oluyor. Akdeniz bölgesine ait olduğu bilinse de Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi şehirlerimizde de çorbası yapılarak sıkça tüketilmektedir. İnsan sağlığı üstünde bir hayli etkili olan besinin, yılda 7 defa tüketildiğinde pek çok hastalığa deva olduğu söylenmektedir.

 

 

Tirşik Bitkisi:

Hatırlayın yöresinde zehirli pancar, yılan yastığı ve yılan pancarı gibi isimlerle anılan bu bitki geride bıraktığımız senelerde üniversite tarafından yapılmış olan araştırmalarla, bilimsel bir araştırma olan Asian Journal Of Chemistry’ de yayınlanmıştır. Hatırlayın yöresinde halk uzun senelerdir bu bitkiyi kullanmakta, yapmış oldukları tirşik çorbası içeriğinde çok yüksek oranlarda antioksidan içerdiği bilinmektedir. Tirşik bitkisi farklı yörelerde değişik isimlerde anılsa da yaban pancarı, ayıkulağı, yılan otu, kabargan, yılan yastığı, nivik isimleriyle daha çok bilinmektedirler. Halk tarafından bu bitkinin ünü arttıkça ve adeta şifa deposu olduğu öğrenildikçe tirşik çorbasının tüketiminde artış olmuş ve bu çorbayı yapmak isteyenlere de çorbanın yılda 7 kere tüketmelerini de önermektedirler.

Mucizevi Çorba:

Sütçü İmam Üniversitesi (Kahramanmaraş) Ziraat Fakültesi Besin Mühendisliği öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Sinan Dayısoylu önderliğinde yapılan ve araştırma süreci 2 sene süren bu araştırmada zehirli bitkinin şifa kaynağına dönüştüğünü belirtmektedir.

Araştırmacı Yrd. Doç. Dr. Sinan Dayısoylu ifadelerinde şunları belirtiyor: Tirşik çorbasını yaparken bir gün daha önce fermantasyona uğratılması gerekiyor. Yani bir gün bekletilmelidir. Küçük küçük parçalara ufalandıktan sonra pişirme işlemi gerçekleştiriliyor. Bu şekilde uygulandığında zehir faktörü ortadan kaldırılmış oluyor. Bölgede ‘Hatırlayın Hekimi’ adı ile ün kazanmıştır. Bazı iltihaplanmalara ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği halk tarafından söylenmektedir.

 

Dayısoylu konuşmasının devamında ‘Bu bitkilerin antioksidan özelliğinin bulunmasının beraberinde vücutta metabolizmayı hızlandırdığını ve Tirşik Çorbasını herkezin tüketmesin gerektiğini önermektedir’

İlgilini çekebilir Koronavirüs korunma yolları
Tirşik Çorbasının Yararları Nelerdir ?
-Pek çok hastalık için şifa kaynağıdır.

 

-İştahsızlık sorunu yaşamakta olan bireyler için iştah açıcı olarak önerilmektedir.

-Tirşik çorbasının yağsız yapılıyor olması ve protein bakımından düşük olması sebebiyle obezite hastalarının tüketmeleri önerilmektedir.

-Romatizmal, şeker ve gut gibi hastalığa sahip fertlerin de tüketmeleri yararlı olacaktır.

-Tirşik aç karnına tüketildiğinde bağırsak asalıklarını yok eder ve gastrit sorunu yaşamakta olan bireyler için de tüketilmesi yararlıdır.

-Mide ve tükrük bezlerinde artışı sağlar ve mide hazmını kolaylaştırır.

-İdrar enfeksiyonlarına karşı etkilidir ve etkili bir idrar söktürücü özelliği vardır.

-Anemi rahatsızlığı içinde etkili olan Tirşik, ateş düşürücü etkisi de bulunur. Yaraların hızlı bir biçimde iyileşmesine ve kısa sürece yaranın kapanmasına yardımcı olur.

-Beden direncinin artmasına yardımcı olur ve adale kramplarına karşı da etsi bulunur.

Tirşik Çorbası Nasıl Yapılır ?
1 demek tirşik bitkisi

1 su bardağı yarma buğday

2 su bardağı yoğurt

1/2 su bardağı un

Yumurta

Zeytin yağı

Yarma buğday bir gün daha önce nemlenmeye bırakılır. Tirşik bitkisini yıkayın ve ince ince kıyın. Islanmış yarma buğdayı ve kıyılmış tirşiği su ilave ederek genişçe bir tencerede kaynamaya bırakın. Piştikten sonra tirşik otunun acısını alması için üzerine un serpin. 30 dakika sonra kaşık yardımı ile unu çorbanın üstünden alın. Çorbaya su ilave edin ve kaynamaya bırakın. Yumurta, un ve yoğurtla terbiyesini hazırlayın. Kaynamış olan çorbaya terbiyesini ağır ağır ekleyerek 4-5 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatın.Üzerine zeytin yağı gezdirerek servis yapabilirsiniz.

Sağlıkla kalın..Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Senede 7 Kez Yiyin En Kötü Hastalıktan Bile Koruyor' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.