Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Özellikle Kadınların Kilo Verirken Yaptığı 5 Hata

15.06.2021
540
Özellikle Kadınların Kilo Verirken Yaptığı 5 Hata

Hepimiz kilogram vermek için spor yapma, yemekten kısma, bazı özel ürünler tüketme gibi yapmış olduğu şeyler olmuştur. Kimisi başarılı olsa da fazlalık kısım başarılı olamamakta ve kilogram verme isteği ortadan kaybolup daha fazla kilogram alabilmektedir. Bu yazımızda kilogram verme ya da diyet esnasında yapılan hataları derleyerek daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

 

 

Kilo Verme Esnasında Yapılan Hatalar
1: Kahvaltı Öğününü Atlama

Kahvaltı günün en önemli öğünlerin başında gelmektedir.Kahvaltı gün boyunca çalışılması için gerekli enerjinin ilk safhası demektir. Bir bardak meyve suyuyla geçiştirmek hiç doğru olmayacaktır. Kahvaltı yaparken gerekli lifli besinler,protein, vitamin gibi önemli besinleri vücudumuza almamız son derece önemlidir.Eğer sabah kahvaltı hazırlamada zorlanıyorsunuz akşamdan hazırlayıp sabah direk yemeğe başlamak daha kolay olacaktır. Kahvaltıyı asla geçiştirmeyin.

 

 

2: Karbonhidrat Sorunsalı

Kahbonhidrat deyince aklımıza öncelikle ekmek gelmektedir. Ekmek tüketmeyin demiyoruz,tükettiğiniz ekmek tam tahıl ürünü kepekli,tam buğday unundan yapılan ekmeği tüketmelisiniz.Rafine ve beyaz undan yapılan ekmekleri öneri etmiyoruz.Aynı zamanda karbonhidrat ile beraber protein ve yağ da belli miktarda almamız gerekiyor. Diyete başlayan insanlar evvela yemeği kestikleri için bir anlık bir kesinti yanı sıra anlık kilogram kaybına sebep olabilmekte ancak diyet bozulduğu an kaybolan kilogramlar fazlası ile geri gelmektedir. Önemli olan nokta besinleri tüketmek değil, yararlı besinleri tüketmektedir. Balık,zeytin yağı tüketeceğiz. Vücudumuza gerekli protein ve esansiyel yağları abartmadan belli bir düzeyde almamız gerekmektedir ki sağlık açısından iyi bir kilogram verme ve daha sağlıklı bir vücut yapısı olsun. Aynı zamanda protein az tüketim sonucu kas erimeleri,fazla tüketimi de aşırı vücut yağlanmasına sebep olabilmektedir.

 

 

3: Egzersiz Sonrası Ödüllendirmeler

Spor yaptıktan sonra kendinizi ödüllendirmeniz güzeldir ancak bunu aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Spor sonrası ödül olarak bir pizza yemek pek te iyi bir fikir olmaz. Zira sporla yaktığınız yağları fazlası ile pizzadan alıyor olacaksınız. Bu yüzden ödüller kısmında daha cimri olmamız gerekmektedir.

 

4: Düşük Yağlı Gıdalar

Yağlı gıdalar tüketmemekle beraber az yağlı gıdaları tüketmek zayıflamada tercih edilen etkenlerdendir. Ama yağsız diye bu gıdayı fazlası ile tüketmek bazen yağlı gıda yemekten daha çok kaloriye sebep olabilir. Meyveyi bile fazla yemek fazla şeker alımı demek olacaktır. Diğer gıdalarda aynı şekilde yağ içermiyor diye yağsız ürünleri fazla tüketmek fark etmeyecektir.

5: Yemek Yerken Başka İşle Uğraşmak

Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçlara göre yemek esnasında başka işlerle uğraşmak daha fazla yemek yemeye sebep olduğu tespit edilmiştir. Yemek esnasında televizyon izlemeyin. Muhabbeti en kısa bir süre içinde tutun. Yani kısaca yemek yerken yalnızca yemek yeyin,diğer bir işle uğraşmayın.Bir bir veya daha fazla kişi, yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Sağlık laberleri. Sağlığınızdan Eden 10 Diyet Hatası' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.