Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kanserin 20 ölümcül belirtisi!

Kanserin 20 ölümcül belirtisi!

Birçok hastalık gibi ölümcül kanser türleri de vücutta kendini önceden belli edebiliyor. Uzmanlar, kanser türleri ve işaret ettiği 20 sinyali şöyle sıralıyor…

 

 

Son yılların korkulu rüyası kanser, kadınlarda kendisine has belirtilerle ortaya çıkabiliyor. “Vücuttaki değişikliklere dikkat ederek kanserin erken dönemde teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz” diyen uzmanlar, kadınlarda 20 kanser işaretine dikkat çekiyor. İşte sinyaller…

 

Kanserin 20 Ölümcül Belirtisi

1- Hırıltı ya da nefes darlığı: Akciğer kanserinin ilk belirtisi nefes darlığıdır.

2- Boyun, koltuk altı ya da kasık şişliği: Şişmiş lenf düğümleri ya da topaklar lenfatik sistemin kanser ile ilişkili olabilir.

3- Aşırı morarma: Trombosit sayısı ve kırmızı kan hücreleri ile yanlış bir şey olduğunu gösterir. Lösemi belirtisi olabilir.

4- Halsizlik ve yorgunluk: Eğer devamlı kesin bir sebep olmaksızın bitkin hissediyorsanız, vücudunuz ile alakalı bir şey olduğunun bir göstergesidir.

5- Şişkinlik veya karın kilogram alımı: Eğer herhangi bir açık neden olmaksızın ani başlayan karın şişkinlik fark ederseniz ve uzun süre devam ederse, yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir

6- İştah kaybı: Bu yumurtalık kanserinin diğer bir belirtisi olabilir. Yumurtalık kanseri pek çok kadın iştah kaybı yaşadığını ve uzun bir süre için yemek yapamadığını bildirmişlerdir.

 

 

7- Dışkıda kanama: Sık olarak, kolorektal kanser ile ilişkilidir.

8- Açıklanamayan kilogram kaybı: Kilo kaybı kolon ve diğer sindirim kanserlerinin ortak belirtisidir. Ayrıca,kanserin iştah ve gıda sindirimi yetersizliği ile karaciğere yayılmış olduğunu da gösterebilir.

9- Kırmızı boğaz ya da şişmiş meme: Memenizde değişiklikler fark ediyorsanız, meme kanseri sinyali olabilir.

10- Alışılmadık ağrılı kanama: Bu belirtiler endometrial veya rahim kanserini gösterebilir.

11- Yüzün şişmesi: Yüzünüzde geçmeyen ve anormal şişlik hissediyorsanız, akciğer kanseri olabilirsiniz. Çünkü tümörler baş ve yüze doğru kan akışını bloke eder.

12- Sırt ağrıları: Bu belirtiler sık olarak karaciğer kanserinin ilk belirtileri olarak nitelendirilir. Ayrıca, sırt ağrısı kanser kaburga ya da omurgaya yayıldığında meme kanserine işaret edebilir.

13- Meme başında düzleşme: Meme kanserinin en yaygın belirtilerdendir. Meme başı düzleşmeye başladı veya ters döndüyse, hemen doktora başvurun.

14- Sık ateş veya enfeksiyonlar: Bunlar löseminin açık belirtileridir. Beyaz kan hücrelerinin anormal sayıda üremesi gibi bir durumda olabilir. Aynı zamanda, kan hücrelerinin bir kanseri olarak da bilinir.

15- Midede kramp: Olağandışı midede kramp ya da ağrı kolorektal kanser belirtileri olabilir.

Midede kramp

16- Karın ağrısı: Karında ağrı ve kramplar var ise, yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir. Ayrıca bu dalak büyümesi sebebiyle lösemi de olabilir.

17- Boğazda ya da ciltte yumru: Kanayan, hızlı büyüyen ve şekil değiştiren yumrular cilt kanserinin habercisi olabiliyor.

18- Kronik öksürük: Akciğer tümörleri ve lösemiye işaret edebilir. Ayrıca, akciğer kanserinde de omuz ya da kollardan aşağı bir ağrı olabilir.

19- Yutmada güçlük: Yemek borusu ve boğaz kanserinin işaretidir. Akciğer kanserinin belirtisi olabilir.

20- Tırnaklarda değişiklikler: Soluk veya beyaz tırnaklar akciğer, karaciğer kanseri, tırnak altında kahverengi ya da siyah noktalar ise cilt kanserinin belirtisi olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.