Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bacak Uyuşmanın Sebepleri Nelerdir?

15.06.2021
1.205
Bacak Uyuşmanın Sebepleri Nelerdir?

Bacak uyuşmaları genel itibari ile bir bölgede düzgün kan akışı sağlanamadığında ya da sinir hasarları oluşmuşsa bu nedenlerden ötürü kaynaklanmaktadır. Bacak uyuşmalarının bir çok sebebi olabilir. Travma, enfeksiyon, iltihaplanma ve başka bir çok sebepten ötürü kaynaklanıyor olabilir. Bacak uyuşması önemsenmesi gerekli olan ve pek çok hastalığın belirtisi olabilen bir rahatsızlıktır. Bacak uyuşması yaşamakta olan bireyler belirtilerini araştırmalı ve belirtiler varsa uzaman bir doktora görünmeleri gerekiyor.

Uyuşma her iki bacakta ya da tek bacakta olabilir. Uyuşmanın bir çok sebebi olabilir ve eğer bacaklarınızda uyuşma var ise bunu önemseyin. Peki bacaklardaki uyuşmanın nedenleri nelerdir ? Nedenlerine bir göz atalım.

Bacaklarda Uyuşma Nedenleri Nelerdir ? Hangi Hastalıkların Habercisidir ?

-Bel Fıtığı (%66) Belirtisi: Disk adı verilen yapımız omurlar arasında bulunmaktadır ve bu yapının fıtıklaşması durumunda kalça ve bacaklarımıza giden sinir hücrelerine baskı uygular. Uzman doktorlar bu tür hastalara dinlenmelerini veya kas gevşeticileri kullanmalarını önermektedir. Fakat bazı hastaların bu tavsiyeleri uygulamalarına rağmen şikayetleri devam etmekte ve dayanılmaz ağrılar çekmektedirler. Eğer şikayetler devam ediyorsa başka bir yöntem olarak fizik tedavi uygulanmaktadır. Fakat tüm bu uygulamalara rağmen hastanın şikayetleri ve ağrıları devam etmekte, bunlarla birlikte hastada güç kaybı, bacaklarda incelme, dayanamayacak derecede ağrı şikayetleri var ise ve MR sonuçlarında da diskteki parçada bir kopukluk olduğu tespit edilmişse cerrahi bir müdahale gerekiyor. Yapılacak ameliyatla baskı giderilmelidir. Şayet ameliyat yapılmaz ise ve sinire olan baskı devam ederse hasta idrarını tutamaz, seksüel güç kaybı yaşar ve ayaklarda felç olma gibi problemler oluşabilir.

-Omurilik Kanal Daralması(%10) Belirtisi: Kanal daralması, omuriliğin çevresinde bulunan kemik ve bağ dokularının kireçlenmesi nedeniyle omurilikte baskı oluşması durumudur. Bu baskılama neticesinde iki bacakta görülen ağrılar, yanma, karıncalanma ve yürümede zorluk yaşama gibi belirtiler görülebilmektedir. Birey kısa mesafe yürümüş olsa dahi sık sık durup dinlenmeye ihtiyaç duyar. Birey otururken de ön tarafa eğilerek rahatlar. Hastalığın ilerlemiş olduğu durumda;

İlgilini çekebilir Sağlık için Egzersiz Sürelerini Dikkate Alın!

-Gece uyurken bacaklardaki uyuşukluk ve yanmalar hastayı uykusundan uyandırır. Bacaklarında şişlik hisseder.

-Hastalığın ilerlemiş olduğunun bir diğer belirtisi de sık sık bacağa kramp girmesidir.

-Çok ilerlemiş durumda ise hasta idrar kaçırmaya başlar ve cinsel gücünü kaybeder.

Hastalığın ilerlemediği uyuşma ve yanmanın olduğu dönemde bireye fizik tedavi uygulanır, yüzme ve ek egzersiz yapması önerilir. Eğer hastalık ilerlemiş durumda ise muhakkak ameliyat önerilmektedir.

-Beyin Kanamaları ve Damar Tıkanmaları (%2) Belirtisi: Vücudun bir bölümünde halsizlik (bu elle bir eşyayı tutamayıp düşürme, kolunu bacağını kaldırmakta zorluk yaşama gibi )durumu vardır. Bu belirtiler bazen geçici bir durum olabilmekte ve bir kaç dakika, saat veya birkaç hafta sürebilmekte daha sonra kaybolmaktadır. Bu sebeptendir ki belirtiler kaybolduktan sonra hasta durumu önemsemez ve üstünde çok durmaz.

-Kişi halsizliğinin nedeninin uyurken rahat bir pozisyonda uyumadığından ötürü kaynaklanmış olduğunu düşünür.

-Vücudun bir bölümünde uyuşma ya da hissizlik oluşur aynı ayaklarda olduğu gibi

-Baktığı nesneleri çift görme

-Ayakta dururken sendeleme

-Bulantı hissi

-Gözün görme yetisinde bütünüyle veya kısmi olarak yitirme

-Konuşurken zorlanma ve dinlerken konuşulanları anlamada zorlanma

-Şiddetli derecede ve bilinmeyen nedenden ötürü görülen baş ağrıları. Bu ağrılar normal migren ağrısı biçiminde değil de aniden ve çok şiddetli şekilde ortaya çıkar.

Bireyin kendisinde ya da aile bireylerinin herhangi birinde bu tür belirtiler görülüyorsa önemsenmeli ve profesyonel bir doktora gidilmelidir. Bu tür belirtiler her an felç riskinin olabileceğini göstermektedir. Bu nedenden dolayı doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Yerinde ve zamanında yapılan müdahaleyle felç riski önlenmiş olur veya etkiler erken tedaviyle hafifletilebilir.

-Beyin ve Omurilik Tümörleri(%1) Belirtileri: Bir önceki bahsettiğimiz rahatsızlıktaki tüm belirtiler tümörlerde de görülebilmektedir. Bu felç belirtilerine ilave olarak yüksek ateş, lökosit sayısında artış, sedimantasyon sayısında artış gibi belirtilerde eklenebilir.

İlgilini çekebilir Beldeki Yağları Yakan Sağlıklı ve Faydalı Bir Kür
-Huzursuz Bacak Sendromu (%2) Belirtileri: Bu rahatsızlığı yaşamakta olan bireyler yatakta uyumaya çalışırken hareketsiz bir vaziyette kaldıkları zaman farkına varabildikleri ve yaşadıkları sorunu eksiksiz olarak ifade edemedikleri bireyi bir hayli rahatsız eden bir durumdur huzursuz bacak sendromu. Her bireyin çeşitli şekillerde ifade ettiği bu rahatsızlığının ortak özelliği ise hareketsiz haldeyken ortaya çıkması ancak hareket ederken kaybolmasıdır.

Kanser Metastazları(%1) Belirtisi: Akciğer kanseri, diğer organlara yayıldığı zaman kemik ağrısı, nörolojik belirtiler(bir bacak veya kolun uyuşması, baş dönmesi, gözlerde kararma), sarılık (deri ve gözlerde sararma) gibi belirtiler göstermektedir.

-Vitamin Eksikliği(%3) Belirtisi: Daha çok akşam vakitlerinde görülen bacaklardaki uyuşma demir ve folik asidin yetersiz olduğundan dolayı kaynaklanmaktadır.

-Şeker Hastalığı (%5) Belirtisi: Bireyin kan şekerinin normalinden yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan kronikleşmiş hastalıktır. Dünyada en oldukça yaygın olan rahatsızlıktan birisidir. Vücut glikozu enerjiye dönüştüremediği vakit görülmektedir. Enerjiye dönüştürme işlemi pankreasın yardımı ile salınan insülinle olur. Eğer insülin salınması yeterince olmazsa ya da durursa glikoz kanda kontrolsüz bir biçimde artış gösterir ve buda şeker hastalığının görülmesine neden olur.

-Bacak Kırılmaları (%1): Kemik kırıldığında kırılan kemikler arasında sinirler sıkışmışsa uyuşmalar görülmektedir.

-Hematolojik Hastalıkların (%1) Belirtisi: Daha çok mylodisplastik sendromunda görülmektedir. Bu sendromda kemik iliğinde oluşan kan hücrelerinin yeterince olgunlaşamamış olmasıyla birlikte kemik iliğinde bulunan kan hücrelerinde norma hücrelerden ayrı olarak gelişim olur. MDS’li hastalarda kan yapımındaki azalmadan dolayı kan hücrelerinde azalma(anemi) ve kan hücrelerinin kalitesinde bozulma görülür.

-Donma( %1): Donmada görülen en önemli belirtiler el ve ayak uçlarında uyuşmalar ve karıncalanmaların görülmesidir. Eğer bu belirtiler görülüyorsa sert darbelerle ayakları yere vurmaları ve eller birbirine vurularak uyuşmaların geçmesi sağlanmalıdır. Bu belirtiler var ise aşırı sıcak yerlerde durulmamalı uyuşan bölgeler sıcaktan uzakta tutulmalıdır. Uyuşmalardan sonraki en önemli belirti de aşırı hissizleşen, herhangi bir dış etkiye karşı hissiz kalan organlardır.

İlgilini çekebilir Sabah Uyanınca Sirkeli Su İçmek Neden Önemlidir ?
Böyle bir durumla karşılaşmışsanız eğer buz tutan kısım battaniye ile örtülmeli, elleri koltuk altlarına sokmaları önerilmektedir. Aşırı yüksek donmalarda ise 37 derecede ısıtılmış olan suyla buz tutan kısımlar yıkanmalıdır. Fakat göz önüne alınması gerekli olan diğer konu ise bu biçimde çözdürülen dokular tekrar donma riski ile karşı karşıyadır ve tekrar donma olursa buz tutan kısımda hücre kayıpları meydana gelir ve kangren oluşmasına sebep olur. Bu yüzden açık alanda bu işlemin yapılmamasına özen gösterilmelidir.

-Multipl Skleroz(MS Hastalığı )(%1) Belirtisi: Nöroloji dalında önemli hastalıklardan bir tanesi olan ve son senelerde da görülme sıklığı bir hayli artmış olan MS hastalığı, uzmanların söylemleriyle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Sıklıkla 15-40 yaş arası bireylerde görülebilen baş dömesi, uyuşmalar ve bacaklarda görülen halsizlikler gibi belirtileri mevcut olan MS hastalığının üzülerek belirtiyorum ki net bir tedavisi bulunmamaktadır.

-Diğer (%1): Tuzak nöropatiler, romatizmal hastalıklar, varis gibi pek çok hastalıkta ayaklarda uyuşmaların görülmesine neden olmaktadır.Bir bir veya daha fazla kişi, yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'BACAĞINIZDA UYUŞMA VARSA SAKIN HAFİFE ALMAYIN, ÇÜNKÜ!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.