Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer Sebepleri ve Doğal Tedavisi

15.06.2021
3.145
Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer Sebepleri ve Doğal Tedavisi

Ayak ve tırnak mantarı çağımızda özellikle ilerleyen yaşlarda sık dahil olmak üzere genç yaşlarda dahi görülen problemlerden birisidir. En büyük etken olarak göstereceğimiz sebep ortak kullanım alanlarıdır. Yazımızda bu hastalığın sebepleri ve doğal tedavi yöntemlerini yer vereceğiz.

 

 

Ayak Tırnak Mantarının Sebepleri Nedir?

Tırnak mantarı genel itibari ile 3 farklı çeşidi vardır:

Distal Subungual Onikomikoz: Genel olarak tırnak ucundan başlayan, uçların sarımsı renge dönüşmesi olayıdır. Mantarın başlangıç seviyesi olarak gösterilebilir. En yaygın olarak görülen mantar türüdür.

Beyaz Onikomikoz: Tırnağın orta noktalarında beyaz beneklerin çıkmasıdır.

Ayak ve Tırnak Mayası: Genel olarak tırnaklarda yoğun dahil olmak üzere ayak derisinde de görülebilen mantardır. Tırnakları ve deriyi yeşilimsi renge çevirebilir. Sık görülen bir çeşit değildir.

Ayak Tırnak Mantarının Sebepleri ve Neden Olan Sebepler Nelerdir?
Ayakların uzun süre ıslak kalması.
Spor salonları, ortak duş alanları, soyunma odaları gibi yerlere çıplak ayakla basmak.
Hava almayan ve ayak terleten ayakkabıları.
Ortak kullanılacak olan çorap, tırnak makası gibi ürünler.
Vücut savunma sisteminin ve bağışıklık sisteminin düşük olması.
Kalsiyum, D vitamini ya da folik asit eksikliği.

Gibi etkenler ayak mantarına sebep olabilir. Bu maddelere dikkat ettikten sonra ayak mantarına yakalanma riskiniz daha düşük olacaktır.

 

Ayak Tırnak Mantarı İlaçsız Doğal Tedavi Çözüm Yöntemleri Nelerdir?
1: Ayçiçeği Yağı: Kolay bir biçimde ulaşabileceğiniz ay çiçeği yağı ile ayak mantarına doğal ilaç olarak kullanabilirsiniz. Anti septik özelliğiyle mantarın ortamda üremesini engeller. Var olan mantarın da uzaklaşmasına yardımcı olur. Akşam ya da sabah yağı pamuk yardımcı ile ayağınız kuru iken sürebilirsiniz. 1-2 saat kadar kaldıktan sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

2: Çay Ağacı Yağı: Bu yağda beta- pinen adlı özel bir bileşen ile ayak mantarına karşı etkili bir ilaç olacaktır. Genel olarak eczanede satılan mantar ilaçlarının da ham maddesi bu yağdır. Bu yüzden haftada 1 kez bile kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer kısa bir süre içinde geçmezse kullanımı biraz daha arttırabilirsiniz. Yine pamuk yardımı ile kolayca uygulayabilirsiniz.

 

 

3: Kekik Yağı: Kekik yağında karvakrol adlı anti septik etkide bir bileşen madde bulunmaktadır.Bu madde anti septik özelliğiyle mantarın üremesini engeller ve uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

4: Sirke: Asetik asit içeriği ile sirke de mantarın atılması için kullanabilecek doğal bir sıvıdır. Yapılan incelemelerde % 80 üstünde bir tedavi yüzdesi vardır. Pamuk yardımı ile ayağınıza sürebilir ya da sirkeli suya ayağınızı daldırabilirsiniz. Her akşam bunu yaparak kısa bir süre içinde mantarlardan kurtulabileceksiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler!

4 adet vermiş olduğumuz doğal ilaç sizlere alerjiye sebep olabilir. Bu yüzden önce az miktarda deneyin eğer sorun çıkmazsa kullanmaya devam edebilirsiniz.
Her uygulama sonrasında eski çorabınızı giymeyin. Ayakkabınızı makinede yıkayın ve temiz olarak giyin.
Deri üstündekiler daha kolay çıkar fakat tırnak mantarı daha zor tedavi edilir. Tırnak yapısı sert olduğu için içeri nüfus etmesi zorlaşır. Bu yüzden sabırlı olmanız gerekir.Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Sağlık Haberleri. Detaylar Hikayemizde Topuk Çatlaklarını Ayak Nasırları ve Mantarlarını 2 Uygulamada Yok Edin!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.