Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aşırı Stresin Belirtileri Nelerdir?

15.06.2021
2.063
Aşırı Stresin Belirtileri Nelerdir?

Stres günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olsa da olabildiğince en aza indirmeye gayret etmemiz gerekir. Çünkü stres vücudumuza maddi ve manevi olarak hasarlara sebep olabilmektedir. Stres vücudun savunma mekanizmasının sistemini etkilemektedir. Aynı zamanda insan ilişkilerinde de olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak fiziki etkileri de vardır. Örnilave olarak saç dökülmesine sebep olduğu gibi…

 

 

 

Hayatımızın her anında stres olsa da bunun bir sınırları vardır. Bu yazımızda stresin belirtilerine yer vererek siz de stres oranınızı ortalama olarak kavrayabilirsiniz.

Aşırı Stresin Belirtileri:
1: Dermatolojik Sorunlar

Cilt üstünde yağ birikimi, sivilce oluşumu, kızarmalar, sedef, cilt altında gizli sivilceler gibi etkiler stresin en sık belirtileridir. Stres durumunda vücut savunma olarak sivilce gibi metoda başvurmaktadır.

2: Zayıflama ya da Kilo Alma

Özellikle ani olarak zayıflama ya da kilogram alma gibi bir etkisi de vardır. Bu kişiye göre değişmektedir. Hormon dengesizliği nedeni ile yeme bozuklukları ya da sindirim bozukluğu meydana gelebilir. Bunun neticesinde ise ya hızlı kilogram alımı veya hızlı zayıflama gibi etkileri görülmektedir.

 

3: Kış Hastalıkları

Stresli insanlar yapılan araştırmalarda kış hastalıklarına daha sık yakalanmaktadır. Sizler de erken erken grip, nezle, burun tıkanıklığı yaşamaktaysanız stresin bir etkisinden söz edilebilir.

 

 

4: Sindirim Sorunları

Stresin ilk belirtilerinden biri mide ve sindirim sorunlarıdır. Stres durumunda mide ağrısı, mide krampları, sindirim bozuklukları hızlı bir biçimde ortaya çıkabilir.

5: Dikkat Eksikliği

Dalgınlık, toparlanamama, odaklanmama gibi olumsuz etkileri stresin en ciddi belirtilerindendir.

6: Saç Dökülmesi

Özellikle banyo esnasında saç kayıpları hızlanmaktadır. Stres saç köklerinin güçsüzleşmesine sebep olur.

7: Uyku Düzensizliği

Stres durumunda uyku düzensizliği oluşur. Çok uyku ya da uyku tutmaması, uykunun sık sık bölünmesi gibi etkileri vardır.

Bunlara ilave olarak terleme, titreme, sık sık tuvalet ihtiyacı, dişlerin sıkılması, karar vermede güçlük, unutkanlık gibi pek çok olumsuz belirtileri de yer almaktadır.

Stres Belirtileri Varsa Ne Yapılmalıdır?
Unutmayın ki hiç bir şey sağlığınızdan önemli değildir. Başınıza gelenler ile mücadele edip başarmak zorundasınız ve buna inanmalısınız. Sorunları fazla düşünmek sizi çözüme ulaştırmak bu nedenle devamlı düşünüp stres oranını arttırmayın.

Buna ilave olarak yasemin çayı ya da yeşil çay sizi sakinleştirecektir. Aynı zamanda spor yapmak da olumlu etkileri olmaktadır.Bir bir veya daha fazla kişi, yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'AŞIRI STRESLİ OLDUĞUNUZU GÖSTEREN BELİRTİLER S' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.