Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Uykuya Dalmakta Zorlanıyor musunuz? İşte Çözümü..!!

14.06.2021
1.058
Uykuya Dalmakta Zorlanıyor musunuz? İşte Çözümü..!!

Çok yorgun olmanıza rağmen bedeninizin uykuya dalamaması ne kötüdür değil mi? Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden birinde uyku sorunu var. Erkekler bu konu da daha sıkıntılı durumdalar.

 

 

Psikolojik ya da tıbbi nedenler, hangisi olursa olsun, altta yatan nedeni tespit etmek, bu sorunla baş etmek için büyük önem taşıyor. Sürekli ilaçlarla uyumaya çalışmak yalnızca sizi bağımlı yapar.

 

Eğer kişilik olarak gergin ve stresli biriyseniz, uykuya dalmanız zorlaşabilir. Bunun için terapi alabilir ya da hipnoz yolu ile tedavi görebilirsiniz. Bunun için doktorunuza danışın.

 

 

En bilinen gevşeme yöntemi sıcak bir banyo yapmaktır. Ylang ylang, sandal ağacı ve lavanta gibi sakinleştirici yağlardan destek alabilirsiniz. Vücudun uyku noktalarını akupunktur üzerinden öğrenirseniz, o noktalara baskı yaparak gevşeme durumu yaratabilirsiniz.

Kepekli tahıllar, kaju fıstığı, muz, kakao tozu ve buğday kepeği bazlı kahvaltılık tahıllar ile sıcak süt gibi magnezyum açısından zengin ürünleri tüketmek uyumanızı destekler.

Kediotu, papatya, lavanta, kırmızı çalı çayı, ıhlamur, şerbetçiotu ve tutku çiçeği çaylarını kullanın. Onların etkisi asırlardır kanıtlanmıştır.

 

 

 

Vücudunuzun oksijene ihtiyacı olduğu gerçeğini unutmayın. Yatak odanızı iyi havalandırın. Işıkları kapatın, sessiz bir ortamda uyumaya çalışın. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmak da uykunuzu düzenler.

Ne yapsanız uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, iyi bir terapistle görüşün ve aklınızı kurcalayan problemleri konuşarak paylaşın. Ayrıca size özel bir egzersiz programı hazırlayarak, uyku durumunuzun düzenlenmesini sağlayın.Uyumakta Zorlanıyor Musunuz? Karşınızda Hızlıca Uykuya Dalmanın 16 Süper  Yolu | Hayat Bilgileri | Sağlık, Göbek yağı eritme, Çamaşir deterjani

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.