Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saçta Kepek Neden Oluşur..? Ve Çözümü Nedir..?

14.06.2021
1.163
Saçta Kepek Neden Oluşur..? Ve Çözümü Nedir..?

Saçta kepek sorunu, saç derisinin soyulup, dökülmesinin oluşturmuş olduğu bir durumdur. Çok ciddi bir saç sorunu olmasa da, kim omzuna beyaz beyaz, toz gibi parçaların düşmesini, sürekli saç derisinin kaşınmasını ister ki? Eğer sen de kepek sorunu yaşıyorsan, kepek hakkındaki her şeyi yazımızın devamında öğrenebilirsin!

 

 

SAÇTA KEPEK NEDEN OLUŞUR?
Saç derimizin en üst tabakası esasında sürekli soyulma halindedir çünkü tabaka devamlı kendini yeniler. Yani herkeste kepek vardır. Ancak bu noktada söz konusu olan küçük ya da büyük parçalardır. Eğer omzunun üzerinde sürekli beyaz toz parçaları görüyorsan kepek sorunundan mustaripsin demektir.

 

KEPEK SORUNUNU ORTAYA ÇIKARTABİLECEK BAZI NEDENLER VARDIR:
1.Seboreik dermatit

 

 

Seboreik dermatit rahatsızlığı olanlar da kepek sorunuyla sık sık karşılaşırlar çünkü bu deri hastalığı kulağın arkası, kaşlar, burnun kenarlarını etkilediği gibi, saç derisini de etkiler. Bunun neticesinde da saç derisi hassaslaşır, tahriş olur ve fazladan deri hücreleri üretmeye başlar. Üretilen fazla hücreler ölüp dökülerek de kepek sorununu ortaya çıkartırlar.

2.Saçı yeteri kadar taramamak

Saçlarını düzenli olarak taramayanlar, kepek sorunu konusunda risk altındadırlar çünkü dökülen saç derisi tarakla beraber temizlenmez ve direk şekilde saçlara yapışır.

3.Düşen sıcaklıklar

 

 

Genelde kışın, düşen sıcaklıklar sebebiyle kepek sorunu kendini göstermeye başlar. Aynı cildimiz gibi soğuk havadan dolayı saç derimiz de kuru ve dökülmeye başlar. Bu sebeple saç derinin ısısını sabit tutabilmek için olabildiğince şapka, bere takmanı öneririz.

4.Yeterli şampuanlamamak

Eğer saçlarını yeteri kadar şampuanlamıyor veya düzenli yıkamıyorsan, saç derin üstündeki yağlarve deri hücreleri birikir. Biriktikçe de bu kalıntılar kepeğe neden olur.

5.Bazı hastalıklar

Parkinson gibi nörolojik hastalıklar, kalp hastalıkları ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklar da kepeğe neden olabilir.

 

 

6.Beslenme düzeni

B vitamini, Çinko içeren besinler düzenli olarak tüketilmediğinde de kepeğe davetiye çıkartabilirsin.

7.Stres

Duygusal veya fiziksel olması fark etmez, stres altında da kepek gibi saç problemleri ortaya çıkabilir.

 

KEPEĞE KARŞI ÇÖZÜM
Kepek tedavisi söz konusu olduğunda yaş ve kepeğin şiddeti faktörleri göz önünde bulundurulmalı. Bu faktörler göz önünde bulundurulduktan sonra da bir dermatoloğa danışılıp, nasıl tedavi edileceğini öğrenebilirsin. Ancak tedaviye destek olmak için aşağıda belirtilen önerilerimizi de dikkate alabilirsin.

-Eğer inatçı, tekrarlayan ve şiddetli bir kepek sorunu yaşıyorsan, saç derisindeki sebum dengesini sağlamakta olan, kalıcı kepeği yok etmek için yoğun ve mikro soyucu etkisi olan şampuanları kullanmalısın. Ayrıca kaşıntıyı önlemek için Vitamin PP içermesine de önem göstermelisin.

-Saç derinin kuru olduğundan dolayı kepek sorunu yaşıyorsan, Selenyum içeren, paraben içermeyen şampuanları kullanmanı öneririz.

-Saç derisindeki kuruluğu engellemek için, doktoruna danışarak, saç derine çiçek yağları içeren saç bakım yağlarıyla masaj yapabilirsin. Bu sayede saç derinin nemlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsin.

-Saç derini kurutup, tahriş olmasına neden olacak fön makinesi, düzleştirici ve maşa gibi aletleri bu dönemde kullanmamalısın.Kepek, kepek tedavisi, kepek nasıl geçer, kepekten kurtulma, kepek için  çözüm, saçtaki kepek nasıl gider | Kepek, Saç, Doğal

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.