Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

B12 EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI NELERDİR.. İŞTE ZARARLARI

13.06.2021
5.029
B12 EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI NELERDİR.. İŞTE ZARARLARI

Facebook Twitter Pinterest E-Posta ile paylaş Yazdır
B12 Vitamin eksikliği nelere yol açar, zararları nelerdir? B12 vitamini hakkında tüm bilmeniz gerekenleri yanıtladık..

 

 

B12 Vitaminin temel görevi, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini desteklemesi ve merkezi sinir sistemini korumasıdır.

 

B12 vitaminin gereğinden çok alınması gibi bir durum gerçekleşmemektedir. Çünkü vücut ihtiyacından fazla olan vitamini, idrar yoluyla vücuttan atmaktadır. Fazlasının vücuttan atılması nedeni ile de düzenli ilaçlanma alınması gerekiyor.

 

 

B12 Vitamini, hem hayvansal hem de bitkisel olan gıdalarda bulunur. Ancak hayvansal gıdalar içinde bulunan türü, vücut tarafından çok daha iyi emilmektedir. B12 vitaminin eksikliği durumunda ilk karşılaşılan rahatsızlıklar; kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma tarzında olan güçsüzlük belirtilerinin beraberinde ilerleyen safhalarda kişide denge kaybı hatta anemi rahatsızlığına bile sebebiyet verebilmektedir.

B12 vitamininin su içinde çözülebilen bir vitamin olması nedeniyle, vücut ihtiyacından fazlasını idrar yolu ile vücut dışına atmaktadır. Ayrıca bu vitamin çeşidi, metabolizmanın daha sağlıklı çalışabilmesi için temel gereksinim vitaminlerinden biridir.

Vücutta daha çok kırmızı kan hücresi oluştukça kişi kendisini sağlıklı daha zinde ve daha enerjik hisseder. Ayrıca cilt, beyin, sindirim, tırnak ve saç sağlığı konusunda başrolü üstlenmiş olan vitaminler arasındadır.

 

 

 

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?
Kan hücrelerinin azalarak anemi rahatsızlığının kişide ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Sinir sisteminin doğru çalışmasını engeller.

Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Vücutta kansızlığın ilerlemesiyle beraber kişide kabızlığa ve cilt bozukluklarına sebep olabilir.

Kansızlığa vücudun ilk tepkilerinden olan çarpıntı, nefes darlığı ve mide bulantısı problemlerinin oluşmasına sebep olabilir.

 

 

Sinirsel sorunlar ile beraber kişide lüzumsuz yere korku ve tedirginlik duygularının oluşmasına neden olabilir.

Yorgunluk hissinin devamı olarak zamanla kişide, kilogram kaybının oluşmasına sebep olabilir.

Belirtilerinin aşamalı olarak hissedilmesi nedeniyle; kişide evvela uykusuzluk, sersemlik ve ışığa hassasiyetin artış göstermesi ile başlayıp; cildin çeşitli bölgelerinde kaşıntı, algılama güçlüğü, ağızda kuruluk ve migrene kadar varan baş ağrılarının oluşmasına sebep olabilmektedir.Sizde de Bu Belirtiler Varsa B12 Vitamini Eksiliğiniz Var Demektir Bu  Vitaminle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler Haberimizde - Kadınlar Sitesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.