Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Göğüste Oluşan Ağrı Neden Olur ve Neyin Belirtisidir

12.06.2021
1.139
Göğüste Oluşan Ağrı Neden Olur ve Neyin Belirtisidir

 

Göğüs ağrısı kalp krizinin ilk belirtisinden birisidir ancak bunun beraberinde bazı rahatsızlıkların da belirtisi olabiliyor. Birçok sorun göğüs ağrısının nedeni olabilmektedir. Birey göğüs ağrısı hissettiğinde bazen nefes almasını bile zorlaştırmaktadır. Başlıca göğüs ağrısına sebep olan etken ise stres ve anksiyetedir.

Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?
Kişi göğüs ağrısı hissettiğinde ilk aklına gelen kalp krizi geçirme düşüncesidir. Bu önemli bir belirtisi olsa da bazı hastalıkların nedenlerinden ötürü de kaynaklanıyor olabilir. Göğüs ağrısı şikayetiyle acile başvuran hastaların yaklaşık olarak %13 civarı önemli derecede kalp problemlerindan kaynaklıdır.

Göğüs ağrısının nedenlerini sıralayacak olursak eğer;

-Kaygı Ve Stres Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Anksiyete ve stres ağrının en belirgin nedenlerindendir çünkü kaygı ve anksiyete vücudun aşırı derecede gerginleşmesine neden olmaktadır. Göğüs ağrısı daha çok gergin halde iken değil genel itibari ile dinlenir vaziyetteyken ortaya çıkmaktadır.

X

-Kalp Spazmı: Genel olarak ağrı, kasların gergin olması sebebiyle ortaya çıkar ve aşırı miktarda hava soluduğumuzda da ortaya çıkmaktadır. Ağrıyı azaltmak için, bireyin evvela sakin kalması, yavaş bir biçimde nefes alıp vermesi ve ağrının geçmesi beklenmelidir.

-Hiperaktivite: Aşırı hareketlilik durumunda kalp atış hızında yükselme olur ve daha fazla nefes almaya başlarız. Buda göğüs ağrısının oluşmasına neden olmaktadır.

-Miyokard: Miyokard, bir kan dokusudur ve kalpteki dolaşım sistemi etrafında kan pompalama ile görevlidir. Fakat bu dokuda oluşan herhangi bir bozulma veya damarda oluşan tıkanıklık göğüs ağrılarına neden olmaktadır. Sebebi ise kan gerekli duyduğu kadar kanı alamaz buda ağrının oluşmasına sebep olur.

-Perikardit: Perikart, kalbi örten bir tabakadır ve bu rahatsızlık kalp zarının iltihaplanmasına neden olur. Perikardin görevleri;

Kalbin konumunun sınırlanmasına yardımcı olur.

Kalp basıncının dağıtılmasına yardımcı olur.

İlgilini çekebilir Çay içmek için 7 sebep! Çay’ın Besin Değerleri Nelerdir?
Kalbin izole olmasını sağlayarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kalbin sürtünmesini ve yağlanmasını sağlamakta olan sıvıları depolamakla görevlidir.

-Aritmi: Kalp ritminde oluşan normalden daha hızlı veya daha yavaş değişiklik olarak açıklayabiliriz. Aşırı yüksek ağrılara neden olabilmektedir.

Göğüs Ağrısına Neden Olan Diğer Sebepler:

Panik atak: Göğüs ağrılarına, kalp atışlarında hızlanma, hızlı nefes alıp verme, normalden fazla terleme, nefes almada darlık, mide bulantısı, baş dönmesi ve ölüm korkusu yaşama gibi belirtilerin görülmesine neden olabilimektedir.

Zona: Bu hastalık su çiçeği virüsünün bir kez daha aktive olmasına neden olmakta, arkadan göğüs duvarına kadar olan kısımda kızarıklıklara neden olmaktadır. Zona belirtilerinden biri göğüs ağrıları olabilir.

Göğüs Ağrıları Oluştuğunda Neler Yapılmalıdır ?

-Rahatlamaya çalışın ve sakince nefes alıp verin.

-Ağrıyan bölgeye masaj yapın.

-Bu problemleri daimi olarak düzenli bir biçimde yaşamaktaysanız eğer profesyonel bir doktora görünmeniz daha faydalı olacaktır.Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'GÖĞÜS AĞRISI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ GÖĞÜS AĞRISININ SEBEBİ SADECE KALP SORUNU DEĞİL' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.