Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

12.06.2021
1.836
Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Hepizin bildiği küçük ama etkili olan bıldırcın yumurtasından bahsedicez. Bıldırcın yumurtasının faydaları içeriğinde bulunan A,D ve K vitaminlerinden kaynaklanmaktadır. Bıldırcın yumurtası, hepimizin bilidiği gibi sese iyi gelir yalnızca sesle kalmıyor küçük bıldırcın yumurtası yüksek protein değeri bulunan bir besindir. Bıldırcın yumurtası kemik gelişiminde etkili olmakta ve kas ağrılarını azaltmaktadır. Eski çağlara bakıldığında bıldırcın yumurtasını ağrı yapan bölgeye kabuğu ile beraber masaj yapılarak, kemik ağrılarını azaltma etkisini olduğu için sıkça kullanılmıştır. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilen bıldırcı yumurtası, yüksek vitamin ve protein değerine sahiptir.

 

 

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası tüketmenin yararları şu biçimde sıralayabiliriz :

Gelişime çağlarında bulunan çocukların kas ve kemik gelişiminin daha sağlıklı bir biçimde ilerlemesine yardımcı olur.Hayatımızda devamlı kullanmış olduğumuz sabit hareketler için önemli olan kas ve eklemlerin sağlam bir biçimde büyümesini sağlar. Ayrıca ince hareketler denen yani parmak hareketlerini yapmayı sağlamakta olan küçük eklemlerin gelişiminde etkilidir. Kemik erimesi ve çocuklukta meydana gelen kemik kırılmalarında kemiklerin hızlı onarımını sağlar.

Kemik ve eklemlerinde oluşan iltihaplanmaları engeller ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
Doğada bulunan en küçük besin olabilir ama en büyük D vitamini kaynağıdır. Özellikle D vitamini açısından zengin olan bıldırcın yumurtası kansızlık problemi olanların tüketmesi gerekli olan bir besindir kaynağıdır.
Göz vücüdun en önemli organlarından bir tanesidir Gözün daha sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu A vitaminini içermektedir. Günde 1 bıldırcın yumurtası tüketmek, günlük A vitamini gereksiniminin tamamına yakınını karşılamaktadır.

Cilt tabakasının iyileşmesini ve iyi görünmesine ve organ duvarlarının tamiratını sağlar.
Dışarıdan gelen bakterlere ve bakterilere karşı adeta bir savaş içerisinde olan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı metabolizma içinde önlem almakta ve özellikle mevsim değişikliklerinde tüketilmesi öneri edilmektedir.
Bıldırcın yumurtasının İçeriğinde bulunan kalsiyum ile kemik gelişimini sağlamaktadır.
Vücutta ödem ve iltihaplanma oluşmasını engeller.
Gün içerisinde insan vücudunda biriken ağır metallerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede dikkat dağınıklığı veya negatif enerji gibi durumların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Tüketmek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bıldırcın yumurtasının kullanılması gerekli olan hastalıklar,özellikle deri hastalıkları ve saç dökülmeleridir. Kansızlık ve demir bağlanmaması gibi hastalıklarda bıldırcın yumurtası kullanmak mümkündür kullanımı ise özellikle çiğ şekilde tüketilerek yapılmalıdır. Aç karnına bıldırcın yumurtası içmek kansızlık problemini çözmektedir ve ses tellerine de iyi gelmektedir. Kişilerin egzama yaşaması durumunda, egzamalı bölgeye bıldırcın yumurtasının sarısı sürülerek bekletilmelidir. Kuruduktan sonra yıkanan bölge, bu biçimde egzamalı deriyi atacaktır. Ayrıca saç dökülmelerinde banyo sonrası bıldırcın yumurtasını saçlara sürmek, saçların parlamasına ve yeni saç oluşumuna yardımcı olmaktadır.

 

Bıldırcın Yumurtası Kürleri Nasıl Yapılır?

Bıldırcın yumurtası ile hazırlanabilecek kürler, yoğurt ve süt ile yapılmalıdır. Protein kaynağını katlayan bu kürler, içilerek veya sürülerek kullanmak mümkündür. Yoğurtlu zeytin yağlı bıldırcın yumurtası kürü, saçlara sürüldüğünde saçların parlaklığını arttırmaktadır. Haşlanmış bıldırcın yumurtası tüketilmesi, kahvaltı için bir hayli verimli bir menü olacaktır. Ayrıca haşlanmış bıldırcın yumurtasının sarısı ile salatalığın robotta çekilerek yüze sürülmesi ciltde oluşan sivilce ve akne oluşumunu azaltır. Cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesini sağlamakta olan bu kür, basen ve kalça çevresinede uygulanabilir buda selülitleri azaltır. Kahve telvesi ile bıldırcın yumurtasının karıştırılmasıyla elde edilen kürün bacalarda kullanılması, tüy diplerinin belirgin olmasını engeller, batıkları azaltır.Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde DOĞADA BULUNAN EN BÜYÜK D VİTAMİNİ KAYNAĞI! GÜNDE 1 ADET YERSENİZ..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.