Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kış Aylarında Güneş Yoksa D Vitamini Nasıl Alınır?

11.06.2021
946
Kış Aylarında Güneş Yoksa D Vitamini Nasıl Alınır?

Merhaba sevgili okurlarım. D vitamini ihtiyacımızı en çok güneş ışınlarından sağlıyoruz. Ancak kışın yeterli ölçüde güneş ışığı alamadığımızdan kışın D vitamini eksikliği daha çok artmaktadır. Güneş ışınlarından yeterli miktarda alamadığımız D vitamini ihtiyacımızı doğal olarak alacağımız gıdalar nelerdir? Bakalım.

 

 

 

Güneşten alınan ışınları vücut sentezleyerek D vitaminine dönüştürmektedir. Bu yüzden uzmanlar yaz mevsiminde günlük en fazla 20 dakika kadar güneşten faydalanmamız gerektiğini belirtiyor. D vitamini kemik ve diş sağlığımız için son derece önemlidir. Kış aylarında yeteri kadar faydalanamadığımız güneş ışınlarından D vitamini bakımından zengin olan gıdalar tüketerek sağlamak mümkündür. D vitamini bakımından zengin gıdalara geçmeden önce D vitamin eksikliği neden olur göz atalım.

D vitamini eksikliği neden olur?
Yeterli miktarda güneş almamak,
Kapalı ofislerde çalışmak,
Depresyon da ve çok stres altında olmak,
Yağın sindirimini engelleyen sindirim rahatsızlıkları,
Hayvansal gıdaların tüketilmemesi (vejetaryan beslenenler)
D vitamini belirtileri:
Kas ağrıları,
Başın terlemesi,
Halsizlik-yorgunluk,
Düzensiz kilogram alma problemi,
Bağ ağrısı,
Kabızlık,
Soğuk algınlığı.
D vitamini ihtiyacınızı karşılayacak gıdalar:
1-Ton balığı:
Tam bir protein kaynağı olan ton balığı, içerisinde vücudumuz için gereken omega-3 , selenyum, magnezyum, B vitamini vitaminleri içermektedir. Bünyesinde az miktarda mineral bulundurmasına rağmen , kan hücrelerinin zarar görmesini engeller ve daha sağlıklı hücrelerin oluşmasını destekler. Ciltte doku yenilenmesini sağlar ve solgun, cansız görünmesini engeller. 100 gr yağı süzülmüş ton balığından günlük almamız gerekli olan besin ihtiyacımızın;

B3 vitamininin %15’ini,
Omega 3’ün %9’unu,
B12 vitaminin %10’unu,
B6 vitaminin %7 sini,
Magnezyumun %6’sını,
Demirin %3’ünü
karşılamaktadır.

2- Tereyağı:
Doğal ve işlenmiş ürünler yerine bütünüyle doğal olarak tüketilen tereyağının vücut için pek çok yararı bulunur. Bünyesinde K2 (bütirik asit) vitaminini barındırır ve K2 vitamini kolon sağlığını korur. Ayrıca A ve D vitamini bakımından da bir hayli zengin bir yiyecektir. Daha kuvvetli kemikler için mineralin emilimine yardımcı olur. Diş sağlığı içinde önemlidir. 14 gr tereyağında günlük alınması gerekli olan besin değeri;

100 kcal ,
0,4 mlgr E vitamini,
500 IU A vitamini
0,8 mikrogram K vitamini.
3- Mantar:

D vitaminin doğal olarak bulunduğu besinlerden birisi de mantardır. Yalnızca hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitaminini bünyesinde bulundurmaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan mantar, vücudunu kansere ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. 300 gr mantar günlük almamız gerekli olan D vitaminin %20’sini karşılamaktadır.

 

4- Ciğer:
Sağlığa yararları bulunan mikro besinleri bünyesinde bulundurmaktadır. Demir, çinko, bakır, B vitamini bakımından müthiş bir kaynaktır. Vücudun ihtiyaç duyduğu hayvansal yağı doğal olarak sağlamaktadır. Bu sayede kemiklerin ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini korur. Kansızılığa iyi gelir. Yağda eriyen yağları, A,D,E ve K vitaminlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

D vitamini ihtiyacını karşılayan diğer gıdalar; Süt,ayran,kefir, somon, uskumru, balık yağı, maydanoz, yonca ve yulaftır.

 

 

Güneş ışınlarını en iyi bileklerden alırız. Bu yüzden 20 dakika kadar güneş ışığının önünde dururken bileklerden almaya özen gösterelim.

Tüm bunlara ilave olarak kışın muhakkak kan tahlili yaparak D vitamini oranını kontrol edin. Eğer bu gıdaları tükettiğiniz halde eksikliğiniz devam ediyorsa D vitamini kapsülleri kullanmak için doktorunuza danışınız.Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'VITAMIN Detaylar Hikayemizde GÜNEŞ YOKKEN D VİTAMİNİ NASIL ALINIR?' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.