Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Islak Havlu Mendil Sağlıklı Mıdır Zararları Nelerdir?

11.06.2021
925
Islak Havlu Mendil Sağlıklı Mıdır Zararları Nelerdir?

Çantamızın içinde bulunan, olmazsa olmazlardan biri haline gelen eşyalardan birisidir ıslak mendil. Özellikle bu koronavirüs virüsünün de etkili olması nedeniyle kullanımı daha da çok artmıştır. Bu hazır ıslak mendiller ne kadar temizlik için olsa da bu makalemizde ıslak mendil hakkındaki gerçekleri öğrendiğinizde, ıslak mendil kullanmadan bir kere daha düşüneceksiniz.

Yapılmış olan bir çok araştırmalar ıslak mendillerin diğer ifade ile bebek mendillerinin zararlı olmadığı görüşünde toplanmışlardır. Fakat önem vermemiz gerekli olan bir araştırma mevcuttur ki ıslak mendillerin içinde bulunan bir maddenin insan sağlığı için önemli derecede zarar vermiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Connecticut Tıp Üniversitesi dermatoloji ve pediyatri uzmanı olan DR.Mary Wu Chang ,8 yaşındaki bir kızın yüzünde oluşan ciddi derecedeki yaraları araştırdıktan sonra ıslak mendillerin zararlarını araştırmaya başlamıştır.

Araştırmalar sonunda ulaştığı sonuç ise ıslak mendillerin içeriğinde bulunan ve cilde bir hayli zarar veren methylisothiazolinone maddesidir.

Özellikle Bebek ve Çocukların Ciltleri Daha Hassas ve Yumuşak Olduğundan Islak Mendil Kullanırken İki Kere Düşünün..

 

Dr. Chang ıslak mendil kullandıktan sonra birden çok çocukta da ayrı reaksiyonlara rastladıktan sonra bu konunun üzerine düşmeye karar vermiştir. Araştırma ortaya koyuyor ki bir çok çocuk bu maddeye karşı ciddi derecelerde alerjisi bulunur. Şuan bir çok markanın ıslak mendil üretimi vardır ve bir çok insan da ıslak mendili temizlik amaçlı kullanmakta.

Yapılan araştırma neticesinde bir çok çocukta görülen döküntü şikayetleri, Flinders Medical Center (Adelaide,Avustralya)’ daki bilim insanlarının da ilgisini çekmiştir ve gözlem yapmalarına sebep olmuştur. Bu maddenin çocuklarda egzama şikayetlerinin artmasına neden olmuştur. Daha çok kalçalarda, ellerde ve yüz bölgesinde döküntüler görülmektedir.

Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar bu alerjik reaksiyonların kronikleşmesine sebep olduğunu, sebebi olarak da ıslak mendillerin içeriğinde bulunan methylisothiazolinone maddesinin sebep olduğunu ortaya koymuşlardır. Dermotolog olan DR.Ellen Frankel ,ıslak mendil kullanan fertlerin ve çocuklu ailelerin dikkatli olmalarını öneri etmektedir. Islak mendilleri satın almadan önce içeriğini okumamız gerektiğini söylemekte. Eğer içeriğinde bu madde varsa bu ürünlerin kullanımını bırakmalarını öneri ediyor. Şirket sahipleri aktif şekilde bu zararı olan koruyucu yerine kullanacakları doğal bir bileşen arayışı içerisindedirler.

İlgilini çekebilir Çobançantası Bitkisi Nedir? Yararları nelerdir?
Islak mendiller kolay taşınabilmesi, elimizin altında olması kullanımının kolay olması bakımından hayat kurtarmaktadır olabilir ancak çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atacak derece kadar değildir. Yalnızca bu zararlı madde değil, bir çok ıslak mendil üreticisi şirket, içeriğinde saklamaya çalıştıkları parfümlerde içermekte. Bu da solum, deri, beyin ve göz gibi organların zarar görmesine ve çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Pek çok araştırma ortaya koymuştur ki aşırı derece parfüme maruz kalan çocuklar astım sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

Sağlıkla kalın..

Bir bir veya daha fazla kişi, yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'SağlıkHaberleri. Haberlen. Detaylar Hikayemizde Bunu Görünce Bir Daha Asla ISLAK MENDİL KULLANMA- YACAKSINIZ! Adeta Zehir Saçıyor!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.