Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Binbir derde deva bu bitkinin faydalarına şaşıracaksınız!

Binbir derde deva bu bitkinin faydalarına şaşıracaksınız!

Doğal bir bitki olan kapari pek çok sağlık problemine şifa oluyor. Almanların yüzlerce çeşit turşusunu yapmış olduğu bu bitki, c*nsel sağlıktan kansere kadar pek çok derde deva oluyor.

Doğal vi*agra olarak da adlandırılan Kapari bitkisinin çiçeği, yaprağı, taze dalı ve meyvesi maddi olarak değerlendirilirken, Almanlar Kapari’nin 472 çeşit turşunu yapıyor. MS hastalığında kullanılacak olan Kapari, ilaç, kozmetik ve boya sanayinde de en önemli bitkilerden birisi. Evliya Çelebi’nin 400 sene önce Seyahatnamesinde ‘Gebre’ olarak geçen ve ‘çok yararlı’ bitki dediği Kapari bitkisi, Muğla’nın sahil kenarlarında doğal ortamda yetişiyor. Ticari olarak henüz değerlendirilmeyen Kapari, dikenli olması sebebiyle bazı çiftçiler tarafından zararlı bitki olarak bilinmesi sebebiyle arazilerinden sökülüyor.

İşte kapari’nin 8 sağlık yararı.
1- Kapari antioksidanlarla yüklüdür:

BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Neden uyumadan önce çorabınıza soğan dilimi koymalısınız?

24 Ocak 2021
Daha yuvarlak kalçalara sahip olmak için 8 egzersiz!

10 Kasım 2020
Uyurken yağ yakımını hızlandırmanın etkili yolları

10 Kasım 2020
Kapari, kuvvetli antioksidanlar olan rutin ve kuersetin gibi flavonoid bileşikler içerir. Antioksidanlar, diğer moleküllerin oksidasyonunu engelleyen moleküllerdir. Oksidasyon, DNA, proteinler ve diğer hücresel binaların binalarını değiştirerek hücrelere zarar verebilecek bir hayli reaktif serbest radikaller üreten kimyasal bir reaksiyondur. Antioksidanlar bu serbest radikallerle etkileşime girerek hücresel hasarı önler.

2- Kapari, anemi riskiyle savaşmaya yardım edebilir:

Anemi, kişinin vücut dokularına taşıyacak kadar daha sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmadığı bir durumdur. Yaygın bir anemi türü, bir kişinin diyetinde yeteri kadar demir tüketmemesinden kaynaklanan demir eksikliği anemisidir. Demir, kırmızı kan hücresindeki hemoglobin bileşiğinin ayrılmaz bir parçası olduğu için vücut için gerekli bir mineraldir. Hemoglobindeki demir, oksijene bağlanır, bu da oksijen nakliye yoludur. Demir olmadan oksijen bağlanamaz ve taşınamaz.

3- Kapari, kuvvetli kemiklerinizi korumanıza yardım edebilir:

K vitamini, kalsiyum ve magnezyum kemik yapısının daha sağlıklı bütünlüğünü korumak için önemli minerallerdir ve bu şekilde osteoporoz riskini azaltır.

4- Kapari, anti-enflamatuar özelliklerindetir:

Enflamasyon, vücut zararlı uyaranları ortadan kaldırmaya ve iyileşme sürecini başlatmaya çalıştığında vücutta bir savunma mekanizmasıdır. Kısa süreler için iltihaplanma vücudunuz için iyi bir şey olabilir. Bununla beraber, kronik ya da uzun vadeli iltihaplanma, kanser, romatoid artrit ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olur. 2016 senesinde yapılan bir araştırma, kapari özlerinin kafeik asit, kateşin, rutin, siringik asit ve ferulik asit gibi bileşikler sebebiyle kuvvetli anti-enflamatuar özelliklerinde olduğunu ileri sürdü.

5- Kapari sizi alerjilerden koruyabilir:

Hafif cilt tahrişleri ve bronş spazmlarının alerjik semptomları, kapari özü ve kapari tüketimi ile azaltılabilir.

6- Kapari daha sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirmeye yardım edebilir:

Kapari, kabızlığı ve dışkı sıkışması riskini azaltmaya yardımcı olabilecek kusursuz bir diyet lifi kaynağıdır.

7- Kapari daha sağlıklı kan damarlarının gelişmesine yardım edebilir:

Kan damarlarındaki rutin, kanın düzgün dolaşımına yardım edebilir ve gergin kan damarlarını tedavi edebilir.

8- Kapari c*nsel gücü artırıyor:

Afrodizyak etkisi ile doğal v*agra olarak bilinen kapari çiflerde c*nsel gücü ve arzuyu artırıyor.

9- Kolesterol düzeylerini etkiler:

Aynı zamanda kandaki kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur çünkü rutin bir kapari bileşeni içerir ve kan damarlarının dolaşımına yardımcı olur. Niasinin LDL kolesterol seviyelerini düşürmede çok etkili olduğu düşünülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.