Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Çörekotu Yağı Nedir?Faydaları Nelerdir?

10.06.2021
192
Saracoglu Çörekotu Yağı Nedir?Faydaları Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda ‘ölüm hariç her derde devası var ‘ diye adlandırılan çörekotundan , çörekotu yağından ve yararlarından bahsedeceğim.

 

 

 

Son dönemlerde sağlık problemlerinin artmasıyla insanlar bu hastalıklara farklı çözüm yolları aramaya başlamışlardır. Bu yöntemlerdir birisi de çörekotu olmuştur ve bu konu da çeşitli pek çok araştırma yapılmıştır. Günümüzde bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çörekotu yağı sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Çörekotu yağı pek çok ülkede yaşam kalitesi arttırma ve tedavi amaçlı halen kullanılıyor. Çörekotunu diğer bitkilerden bu kadar bağımsız ve önemli kılan şey ise; içerisinde bulundurduğu vitaminler, etken maddeler ve elzem yağ asitleridir.

Çörekotu yağının pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığından bahsetmiştik. Bunlardan bazıları ise; diş ağrılarını geçirmesi, kolesterolü düşürmesi, mide bulantılarına iyi gelmesi, zayıflama kürü olarak kullanılmasıdır. Özellikle son dönemde sık olarak zayıflama kürü olarak kullanılıyor.

Çörekotunun yararları nelerdir?
1-Toksinlere karşı koruyucudur:
Son zamanlarda üstünde pek çok araştırma yapılmış olan çörekotunun yapılan araştırmalar neticesinde vücudu toksinlere karşı koruduğunu ve diğer zararlı etkilere karşı koruduğunu göstermiştir.

2-Zayıflatıcı etkisi vardır:
Çörekotu, kan şekerinizi kontrol altında tutarak iştahınızın kapanmasına ve acıkmanıza engel olur. Toksinlerin vücuttan atılmasıyla birlikte yağların yakılmasına ve kilogram vermenize yardımcı olur. Ayrıca çörekotu açlığı bastırdığı için uzun süre tokluk hissi verir bu sayede hızlı bir biçimde kilogram vermenize yardımcı olur.

3-Saçlarınıza iyi gelir:

Çörekotu saçlarınızı güçlendirerek daha az dökülmesine ve hızlı bir biçimde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca deri yaraları, egzama ve dermatolojik gibi hastalıklara da iyi geldiği biliniyor.

 

4- Bağışıklık sisteminizi korur:
Bağışıklık sisteminizi korur ve grip, nezle ve soğuk algınlıklarına karşı direncinizi arttırır.

5-Kanser ve diyabete iyi gelir:
İçerdiği anti-oksidan anti-bakteriyel ve anti- inflamatuar bileşenler sayesinde kansere karşı savaşır ve vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar ve deneyler neticesinde diyabet gelişiminin önlendiği belirlenmiştir.

 

 

6-Mide bulantılarına iyi gelir:
Hamile bayanların mide bulantıları sık olarak olmaktadır. Bu durumda 1 çay kaşığı çörekotu yağı tüketmek mide bulantılarınızı daha azaltmaktadır. Diğer olabilecek mide bulantılarına karşı da tüketilebilir.

Önemli not:

Çörekotu yağının fazla tüketilmesi halinde faydası yerine zararları ortaya çıkmaktadır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin doktorunuza danışarak tüketmelerini öneriyoruz. Fazla tüketildiği zaman allerjik ve kaşıntılara neden olabilmektedir.,

Çörekotu yağı nasıl tüketilmeli?
Renkli bir şişede serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı çörekotunu bir bardak ılık suyla tüketmek yeterli olacaktır.

Bir şunu diyen bir yazı 'ORGANIK GUNLER* A Buyrun size; Kanserin Psikolojinin şekerin Doğal İlacı YUKARI KAYDIRIN' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.