Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Pankreas Kanseri Nedir? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

09.06.2021
1.994
Pankreas Kanseri Nedir? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Pankreas organımız sindirim sistemi bölgesinde ve genel itibari ile sindirimde görev alan bir organımızdır. Özellikle kan şekerinin vücuttaki dengesini sağlamakta olan görevi ile çok önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda yağ ve proteinlerin sindirilmesinde görevlidir ve bazı gerekli enzimleri salgılar. Şimdi yazımızda pankreas kanseri belirtileri sebepleri ve bazı çözüm önerilerine göz atacağız.

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Pankreas bölümündeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artış göstermesi kanser olarak kabul edilir. Aynı zamanda burda gelişmeye başlayan kanser hücreleri kan yolu ile vücudun bütün bölgelerine yayılabilir. Belirtilerine gelecek olursak; diğer kanserlere göre çok daha sindi bir kanser türüdür ve erken belirtileri daha azdır. Ani zayıflama, karın ağrıları, karında şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, birden bire ortaya çıkan diyabet yani şeker hastalığı gibi belirtileri mevcuttur.

Aynı zamanda özellikle ilerleyen yaşlarda görülen sarılık hastalığı da çok önemli bir belirti olabilir. Genel olarak ani çıkan bir sindirim, beslenme ile ilgili sorunlar için şüphe edilebilir.

Pankreas Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
Pankreas kanseri en önemli 2 nedeni aşırı kilogram ve sigaradır. Pankreas kanseri olan kişilerde yapılan incelemelerde %30 u sigara içtiği gözlenmiştir. Aynı zamanda da yüksek oranda kilogramlu kişilerde olduğu belirtilmiştir. Bununla beraber ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalıktır ve genetik olarak ailede biri var ise şüphe edilebilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nedir?

Genel olarak hastalığının ilerleme düzeyine göre işlem yapılması gerekir. Bu yüzden erken tanı son derece önemlidir. Kemoterapi gibi durumlar ile kontrol edilebilir. Ancak ilerleyen durumlarda cerrahi müdahale şart hale gelebilir.

Doğal tedavi yöntemi olarak da bol antioksidan içerikli gıdalar tüketilmesi tüm kanserlerde etkili olduğu gibi pankreas kanseri için de önemlidir. Bol yeşil sebzeli gıdaların tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Yukarıdaki belirtileri gördüğünüz taktirde muhakkak doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Bir şunu diyen bir yazı 'EN SİNSİ KANSER TÜRLERİNİN BAŞINDA GELİYOR BU BELİRTİLERİ MUTLAKA BİLMEK GEREKİYOR' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.