Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Boyun Tutulması Neden Olur? Boyun Tutulmasına Doğal Tedavi Yöntemi

08.06.2021
524
Boyun Tutulması Neden Olur? Boyun Tutulmasına Doğal Tedavi Yöntemi

Boyun tutulması, birkaç gün içinde iyileşebilecek kolay bir kas gerginliği ya da burkulma nedenleri arasında yer akmaktadır. Boyun tutulmasını azaltmak ya da tedavi etmek için çeşitli alternatif tıp metotları ya da önlemler vardır.

 

Boyun tutulması problemi ile karşı karşıya kaldıysanız, boyun tutulması nasıl geçer sorusunu sormaya başladıysanız işte sizler için araştırdığımız boyun tutulmasına bitkisel tedavi metotları ve boyun tutulması nasıl geçer sorusunun cevapları..

Boyun tutulması yaşamakta olan insanlar insanların çoğu boynunu hareket ettirmede acı çeker ve güçlük yaşarlar. Bu sebeplerden dolayı kafasını çevirmekte güçlük yaşamakta olan kişi genelde tüm vücudunu hareket ettirmek mecburiyetinde kalır. Boyun tutulması problemi ile karşı karşıya kaldıysanız bu problem yaklaşık bir ya da 2 hafta içerisinde kendi kendine geçebilir. Ancak tedavi edilmesi gerekli olan bir boyun tutulması problemi ile karşı karşıya kaldıysanız bu durum baş ağrısı, omuz ağrısı ya da kolunuza yayılarak ilerleyebilir.

İyi haber şu ki boyun tutulması genelde ciddi sağlık sorunlarına işaret etmez. Ancak bununla beraber kendi kendine gelişebilen semptomlar gereksinimi gösterebileceğinden, ağrılar ya da diğer organlarda meydana gelen tutulma ve ağrılar not alınmalı, doktora detaylı bir biçimde anlatılmalıdır.

 

Boyun Tutulması Neden Olur?
KAS GERİLMESİ
Boynunuzu uzun süre rahatsızlık verici olduğu bir konuma getiren herhangi bir faaliyet boynunuzdaki kasların yorulmasına ve spazm haline gelmesine neden olabilir. Örneğin konuşurken boyun ve başı eğik açıyla tutmak, bilgisayara bakarken devamlı aşağı doğru bakmak mecburiyetinde kalmak, telefonu omuz arasında sıkıştırıp konuşmak ve bu durumu devamlı hale getirmek gibi durumlar boyun tutulmasına sebebiyet verebilir.

SERVİKAL OMURGA BOZUKLUKLARI
Servikal omurga, boynunuzdaki tüm kemikleri, eklemleri, kasları ve sinirleri kapsar. Omurga bölgesi de servikal omurgadaki omurganın merkezinden geçer.

Servikal omurganın bu bölümlerinden herhangi biri ya da birleşimi zamanla yıpranabilir ya da yaralanabilir, boyun sertliği, ağrı ve/ya da muhtemel nörolojik problemlere neden olabilir. Genellikle ortaya çıkan bazı servikal omurga bozuklukları şu biçimde sıralanabilir;

OMURİLİK DARALMASI
SERVİKAL DİSK SORUNLARI( BOYUN FITIĞI)
Boyunda 7 adet omurga mevcuttur. Bu omurgaların arasında disk denilen yastıkcıklar ağırlığın eşit olarak dağılmasını ve omurga dinamiğini sağlar. Bu yapının çeşitli nedenlere bağlı şekilde yırtılması neticesinde diskin omurilik kanalı ve sinir kökü kanalına girmesiyle boyun fıtığı oluşur.

 

Bu koşullar, kaliteli bir sağlık uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir. Belirtilerinizin hafif olduğunu düşünüyorsanız bile, doğru egzersiz programı pek çok servikal omurga probleminin zamanla daha da kötüye gitmesine engel olabilirsiniz.

ENFEKSİYON
Boyun tutulması bazı durumlarda bir enfeksiyonun da belirtisi olabilir. Ancak enfeksiyonun neden olduğu boyun tutulmasında mide bulantısı, ateş ve kusma gibi belirtilerin kendini gösterebileceği unutulmamalıdır.

BOYUN TUTULMASI NASIL GEÇER?
Boyun tutulmasını kendi metotlarınizle de tedavi edebilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz birkaç tavsiye ile boyun tutulması nasıl geçer sorusuna cevap bulabileceksiniz.

1- DİNLENMEK

1 ya da iki gün dinlenmek, yaralı dokuların iyileşmesine yardımcı olarak kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olur. Örneğin yüzen birisi baş ve boyun bölgesini hareket ettirecek aktivitelerden birkaç günlüğüne de olsa kaçınmalıdır. Bununla beraber çok fazla hareketsizlikte kasların zayıflamasına ve hareket kaybının daha çok azalmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı dinlenme süreci iki günden fazla uzatılmamalıdır.

 

2- SOĞUK VE SICAK ISI TEDAVİSİ
Soğuk terapi, yerel enflamasyonu azaltarak boyun tutulmasını hafifletmeye yardımcı olur. Ağrılı bir biçimde gerçekleşen boyun tutulmasında ilk 24 saat buz uygulanarak iltihaplanma azaltılabilir. Soğuk uygulamanın dışında da boyuna uygulanmakta olan sıcak uygulama, kan akışını arttırarak boyun tutulmasını kısa süre içerisinde azaltacaktır.

3- HAFİF BİR ŞEKİLDE YAPILAN EGZERSİZLER
Yürümek ya da hafif bir biçimde yapılan egzersizler boyun tutulmasını azaltmaya yardım edebilir. Yürümek direk olarak boynu etkilemese bile omurga boyunca yumuşak dokulara ulaşmaya ve boyun kısmında oluşan sertleşmeyi tedavi etmeye yardımcı olur. Bu durumda boyun tutulmasının da iyileşmesini destekler.

4- BOYUN TUTULMASINI TEDAVİ EDEN BİTKİSEL YÖNTEMLER
Boyun tutulmasını hemde evde bulunan malzemelerle, doğal yollardan tedavi edebilmek mümkün olabilir. Ancak size tavsiyemiz sık sık boyun tutulması problemi ile karşılaşıyorsanız eğer bir uzmana danışıp, uzmandan yardım almanız olacaktır.

UÇUCU YAĞLAR

Uçucu yağlar boyun tutulmasında acıyı hafifletmeyi sağlamakta olan muhteşem bir yöntemdir. Bu yağların tatlı, yatıştırıcı kokusu ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olan bir antidepresan görevi görür.

MALZEMELER
1 fincan badem yağı

10 damla nane

6 damla nane yağı

5 damla çay ağacı yağı

NASIL UYGULANIR?
Badem yağına, 10 damla nane nane özü yağı, 6 damla biberiye esansı yağı ve 5 damla çay ağacı ekleyip karıştırın.

Yağ karışımını karanlık bir yerde hava geçirmez bir kapta saklayın.

Dairesel hareketler kullanarak boyun tutulması yaşamakta olduğunuz alanın üzerine masaj yaparak bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Alternatif olarak masaj yaptığınız bölgede sıcak havlu bekletebilirsiniz.

Bu tedaviyi günde 3 ya da 4 kez uygulamanız yeterli olacaktır.BOYUN TUTULMASI (Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?) - YouTube

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.