Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tam 500 Bin Kişinin Borcu Siliniyor!

Tam 500 Bin Kişinin Borcu Siliniyor!

Banka’ya Borcu Olanlar Faydalanacak!! 500 Bin Kişinin Borcu Siliniyor! Bankalara borcu olanları sevince boğan son dakika haberi geldi.Bankadan kredi çekip ödeyemeyenler için yeni bir fırsat doğdu.Banka borcu olan vatandaşların yüzünü güldüren o haber.Ayrıntılar haberimizin detayındadır.Bankalar, 2 000 000 müşteriden tahsil edemediği alacaklarını ‘varlık yönetim şirketi’ne devretti. Devredilen tutar 28.7 milyar lira. Şirketler borçlarını ödemek isteyene büyük avantaj sunuyor. Taksit olanağı da var. Bankadan kredi çekip 90 günlük sürede ödeyemeyenler yasal takibe düşüyor, yani avukatlık oluyor.

 

Avukatlar da tüm çabaya rağmen 2-3 yıl içinde bu borcu tahsil edemezse bankalar, kredi ve kredi kartı alacaklarını belli bir tutar karşılığında varlık yönetim firmalarına devrediyor. Borç devredildikten sonra muhatap varlık yönetim şirketleri oluyor.16.4 MİLYARI BİREYSEL: Varlık yönetim şirketleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldıkları lisansla ve yine BDDK denetiminde faaliyet gösteriyor. Şirket sayısı 12. Bu firmalarda borçlu 2 000 000 kişinin dosyası var.Bankaların devrettiği tahsili gecikmiş borç toplamının 16.4 milyar lirası bireysel, 12.3 milyar lirası ticari (KOBİ) krediler dahil olmak üzere 28.7 milyar lira.

NASIL ÖĞRENİR, ÖDERİM? Dosyası bankadan çıkmış ve varlık yönetim şirketine devredilmiş kişiler ne yapacak? Borç nasıl ödenecek? Borcunu ödeyen kara listeden çıkıp, kredi çekebilir mi? Şirketler taksit ya da indirim yapıyor mu? Merak edilenleri Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkanı Selçuk Tuncalı ve Başkan Vekili Hasan Tengiz’e Posta’dan Bilal Emin Turan’a açıkladı.

 

90 GÜNLÜK KRİTİK SÜRE:

– Varlık yönetim şirketlerinin amacı ne? Varlık yönetim sektörü, tahsili gecikmiş alacakları satın alarak bankaları yükten kurtarır. Daha esnek koşullarla ödeme olanağı sunarak tüketicilerin tekrar kredi çekebilir duruma gelmesini sağlar.Bankalar hangi borcunu varlık yönetim şirketine devreder? Bankalar ortalama 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edemedikleri dosyalardan oluşan tahsili gecikmiş alacak portföylerini ihale yolu ile varlık yönetim firmalarına devreder. – Varlık yönetim şirketine devredilmeden önce banka borçluya ne gibi süreç işletir? Vadesi gelen bir borç, 90 gün içerisinde ödenmezse tahsili gecikmiş alacak statüsüne geçer ve yasal takip süreci başlatılır.

Bu 90 günlük süreçte banka müşterisine sözlü ve/ya da yazılı olarak ulaşıp, borçlarını ödemesini hatırlatır. Bu süreçte borca gecikme faizi uygulanır. Sonra hukuki süreç başlatılır. ÖDENMEYEN BORÇ NEREYE BİLDİRİLİR? Bankalar kredi geri ödemesindeki gecikmeyi Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) yapmış olduğu aylık bildirimlerde belirtir ve müşterinin bu gecikme durumunu KKB üyesi tüm bankalar görür. Bu süreç müşterinin kredi notunu olumsuz etkiler, kredi başvuruları olumsuz yanıtlanır.

500 BİN KİŞİ KURTULDU:

– Bankalar tahsili gecikmiş alacaklarını kaç tl’ye sattı? Bankalar toplam 28.7 milyarlık alacağını varlık yönetim şirketine 3.4 milyar tl’ye devretti. Daha çok hangi borçlar devrediliyor? Mart 2017 itibarıyla bankalar; tahsili gecikmiş 16.4 milyar TL tutarında bireysel, 12.3 milyar TL tutarında ticari ve KOBİ kredisini sattı. – Bugüne kadar kaç kişi borçtan kurtuldu? Varlık yönetim firmalarına devredilen borçlu sayısı 2 000 000. Ayrıca sektör şu ana kadar 500 binden fazla müşterinin borçtan kurtulmasını sağladı. Borcunu ödeyen kredi çekebilir hale geldi. Kredi alacağı varlık yönetim şirketine devredildiyse borçlu kara listeye girer mi? Bankalar tarafından kredi geri ödemelerindeki gecikmeler, Kredi Kayıt Bürosu’na aylık olarak iletiliyor. 90 günlük yasal süreden sonra başlatılan hukuki süreçle kişi kara listeye giriyor. Varlık yönetim şirketleri de aylık bilgi vermeye devam ediyor. Yani borç devretse de kapanmadan kara liste son bulmuyor.Bir para ve şunu diyen bir yazı 'BANKA'YA BORCU OLANLAR FAYDALANACAK TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKAS 100 100 100 500 BİN KİŞİNİN BORCU SİLİNİYOR! Haberi Okumak için ekranı yukarı kaydırın' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.