Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

07.06.2021
1.047
Saracoglu Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Narenciye ailesinden limon, eski dönemlerde ekşi portakal olarak biliniyordu. Bazı bölgeler de limon olarak bilinen limon öncelikle Güney Hindistan ve Myanmar’da yetiştirildi. Limon, MS 1. Yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmış ve bütün dünya’ya ipek yolu ile yayılmıştır. 1797’de bilim adamı James Lind, denizcilerin hastalıklarını iyileştirmek için çorbalarına limon suyu sıkmalarını önerdi. Kısa sürede hastalığın şiddeti azaldığı için limon mucizevi bir besin haline geldi. C vitamini açısından bir hayli zengin olan limon, yemeklere ve salatalara ilave edilmiştir. Bunun dışında çiğ ve tek başına tüketildi. Enfeksiyonlarla mücadelede özellikle etkili olduğu gösterilen limon suyu kullanılarak çeşitli doğal ilaçlar yapılmıştır. Ağızdan ayak tabanına kadar ekşi limon tadından yararlanır. Son olarak uzmanlar limon yüzeyini iyice yıkamanın ve limonları fırlatmadan tüketmenin iki kat daha yararlı olduğuna dikkat çekiyor. Limon esansiyel yağı, güzellik ve kozmetik endüstrisinde uçucu bir yağ olarak kullanılır. 5 sitrik asit, B6 vitamini, P vitamini ve protein içerir.

Limon kabuğu yediğinizde ne olur?
Uzmanlar, çoğu insanın soyduğu limon kabuğunun inanılmaz yararları olduğunu söyledi. Araştırmada limon kabuğu özellikle ağız ve diş sağlığına katkıda bulunmaktadır. Kase, dişler arasındaki yiyecek parçacıklarını temizler. Diş yüzeyinde enfeksiyon birikmesini engeller. Sararmayı engelleyerek diş hastalıklarını önler. Tükürük bezlerindeki bakterileri azaltır ve ağız kokusunu artırır. İçerdiği asit, boğazdaki balgam etkisi ile virüsleri ve bakterileri yok eder.

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?
Limonun en yaygın yararı böbreklerdir. Böbreklerde taş oluşumunu azaltır ve taş atmaya yardımcı olur. PH seviyelerini yükselterek mesane ve böbreklerin çalışma fonksiyonlarını artırır.

En kuvvetli C vitamini olduğu için antioksidan etkiye sahiptir. Bu etki sayesinde vücuttaki tüm toksinler temizlenir. Deforme olmuş hücrelerin eski sağlığına kavuşmasını sağlar. Çalışmalar, pankreas, mide, deri ve akciğer kanseri türlerini önlemede etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca düzenli ilaçlanma alındığında vücuttaki stres hormonunu azaltarak ruhsal hastalıkları önler.

 

Kandaki maddeler azaldığında kanın pıhtılaşması azalır. Bu da kadınlarda erkeklere oranla sık görülen yüksek tansiyon ve felç gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır. Ancak yalnızca kanı temizleyip basıncı dengelemekle kalmaz, hemde kanın pıhtılaşmasını sağlamakta olan maddeler içerir.

Serbest radikallerden bağışıklığı temizler ve alerjik reaksiyonlara sebep olan durumları azaltır. Vücuttaki iltihabı azaltan limon, özellikle astım alerjilerinin önlenmesinde etkilidir.

İlgilini çekebilir Kulak Çubuğundaki Kirler Sağlığınız Hakkında İpuçları Veriyor
Demir, vücutta oksijenin dağıtılmasında ve kırmızı kan hücrelerinin artmasında etkilidir. Demir genelde düşük olduğunda anemi gibi sağlık sorunlarına neden olur. Ancak limon hem vücuttaki demir içeriğini hem de emilimini artırır.

Pektin maddesi bağışıklık sisteminin direncini arttırmada bir hayli etkilidir. Bu maddeye göre doğadaki en zengin madde limondur. Limon, içerdiği hesperidin bileşiği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, özellikle kronik hastalıkları önler ve hemde sinir sistemini yeniler.

Limonda bulunan beyaz kabuklar lif bakımından yüksektir. Beyaz zardaki bu lif, bağırsağın işlevini destekler. İki limon dilimi ve 4 nane yaprağını gece boyunca bir sürahiye koyun ve ertesi gün kahvaltıdan önce bir bardak için. Bu karışım metabolizmanızı hızlandırır.

Kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kalp ve damar sağlığını destekler. Damarların sertleşmesini engeller.

Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'EN GÜÇLÜ VİRÜS KATİLİ LIMONUN FAYDALARI LIMONU KABUKLARIYLA YERSENİZ..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.