Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sirke ile Ayak Mantarından Kurtulabilirsiniz..

06.06.2021
4.541
Sirke ile Ayak Mantarından Kurtulabilirsiniz..

Ayak Mantarı Sirke, Ayak mantarı pek çok kişide görülen, kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder. Ayak mantarı herkes de görülür ama erkeklerde daha sık olur. Bunun sebebi erkekler daha çok yoğun çalıştığından ve kapalı ayakkabılar giydiklerinden olur. Mantar karanlık ve nemli ortamda daha çok ürer, sık kullanılacak olan ayakkabıda da mantar oluşumu olur.

 

Mantar aşırı derecede kişiyi kaşınarak rahatsız eder. Ayrıca mantar ürediği için başkalarına da bulaşır. Ayakta oluşan mantar için pek çok ilaç üretilmiştir. Eğer doğru kullanılır ise ayak mantarının geçmesini de sağlar. İlaçların dışında mantardan doğal yoldan kurtulmanın olanağı da vardır. Mantar için pek çok bitkisel tedaviler uygulanır. Sirkede bu bitkisel tedavilerden birisidir. Sirkenin pek çok şeyi temizleme özelliği vardır..

 

Ayak mantarını tıbbi olarak durdurabilir ve bir doktora başvuru yapabilirsiniz.

 

Ancak aşağıda sizlere bahsettiğimiz ayak mantarından kurtulma yolları evinizde rahatça uygulayabileceğiniz ve ayak mantarından kurtulabilmeniz açısından önem arzetmektedir. Ayak mantarına iyi gelen bitkisel yağlarda kullanabilirsiniz.Sizlere ayak mantarına iyi gelen bitkisel yağlar içerisinde portakal yağı, çay ağacı yağı, kekik yağı, argan yağı gibi vitaminli ve daha sağlıklı bitkisel yağlar önerebiliriz.

Müsait olduğunuz zamanlarda ayaklarınıza 1’er damla damlatarak bitkisel yağlar ile ayak mantarı tedavisi uygulayabilirsiniz .Ayak mantarı korunma yolları Ayak mantarından kurtulduktan sonra ya da ayak mantarlarının daha da çoğalmasını engellemek için mutlaka ayak mantarı korunma yolları ile korumanız gerekiyor.

AYAK MANTARI KORUNMA YOLLARI İÇERİSİNDE EN ÖNEMLİ KORUNMA YOLLAR ARASINDA ŞU YÖNTEMLERİ ÖNEREBİLİRİZ;
Çıplak ayak ile ıslak yerlerde ya da ayağınıza nem geçebilecek yerlerden kesinlikle uzak durun.

Özellikle halka açık duş yerlerinde, soyunma odalarında sandalet ya da terlik giyerek dolaşın.

 

Ayak mantarı korunma yolları arasında ayaklarınızı mutlaka kuru tutmaya özen gösterin.
Mümkün olduğu kadar sık çorap değiştirin ve pamuklu çoraplar giymeye çalışın. Rahat ayakkabıları tercih edin.

Özellikle ayaklarınızı ve parmaklarınızı sıkıştıran ayakkabılardan uzak durun. Hatta ayağınızın hava alabileceği ayakkabıları tercih edin.

Bildiğiniz gibi ayaklarında ayak mantarı bulunan kişilerin kesinlikle ayaklarını nemli ve ıslak bırakmamaları gerekiyor.

Ancak ayak mantarı bulunan kişilerde ayakkabı kullanırken ister istemez terleme söz konusu olur.Bu sebeple ayakların terleme yapıp, ayak mantarının daha da fazla yayılmaması için gün içinde 2 kere ayak mantarı için kükürt tozu kullanması gerekiyor. Eğer kükürt tozu kullanırsanız, ayağınızın terlemesine kesin çözüm bulmuş olacak ve mantarın yayılmasını ve büyümesini önlemiş olacaksınız. Ayak mantarı bitkisel tedavi olarak sizlere aşağıda belirtilen ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemlerini öneririz.

 

 

SİRKE İLE AYAK MANTARI BİTKİSEL TEDAVİ
Malzemeler
Sirke: (60 ml)
Su (2 litre )
HAZIRLANIŞI VE UYGULANIŞI
Ayak banyosuna ya da leğen içine 2 litre suyla 60 ml sirke dökün ve ayaklarınızı su içerisinde dinlendirin.

Yaklaşık olarak 15 dakika dinlendirdiğiniz ayaklarınızı ardından temiz suyla yıkayabilirsiniz.
Sirke ile ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemini ayda en az 2 kere uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda gün içinde ayak mantarı ya da tırnak mantarına sirke ile ıslattığınız pamuğu koyun ve yara bandı ile tutturun.

Her sabah koyduğunuz sirkeli pamuğu akşamları tekrar çıkartın. Kekik yağı ayak mantarı ya da tırnak mantarına iyi gelen bitkisel yağlar arasındadır. Dilerseniz ayak mantarları için kekik yağı ile pansuman yapabilirsiniz..Sirke ile Ayak Mantarından Kurtulabilirsiniz..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.