Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vazelin Kullanmak İçin 7 Sebep

05.06.2021
2.877
Vazelin Kullanmak İçin 7 Sebep

Merhaba sevgili okurlarım. Vazelin nerdeyse hepimizin evinde bulunur. Her cilt tipine uygun olması nedeniyle de çoğu kişilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Hem her cilt tipine uygun aynı zamanda kullanıldığı anda olumlu etkiler ve istenen sonuçlar vermiş olduğu için çeşitli kremlerde yerini alamamaktadır.

Vazelin 1859 senesinde tesadüf eseri bulunmuştur. Petrol rafinerisi ile uğraşan işçilerin kayganlığı nedeniyle zorlaştırdığı ve hemde yaralarına da iyi geldiği bulunmuştur. 1859’tan sonra daha çok keşfedilmiş ve o zamanlardan bu güne kadar gelmeyi başarmıştır. Tesadüf eseri ve bu güne kadar gelmeyi başaran vazelinin etki alanı ve kullanıl alanı da bir hayli geniştir. Saç bakımından tırnak kırıklıklarına kadar pek çok alanda kullanılır. Faydası ve geniş alanı bakımından vazelinin kullanıldığı alanlar ve kullanmak için sebeplerinin detaylarına bakalım.

Vazelin Kullanmak İçin 7 Sebep

1-Dudak nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz:

Yağlı olması nedeniyle dudak çatlaklarına ve dudak ölü derilerine çok iyi gelir. Dudaklarınızda ölü deri var ise dudağınıza vazelin sürüp diş fırçası ile temizlerseniz ölü deriden arındırmış olursunuz. Gece yatmadan önce ya da gündüz sürüldüğü zaman dudağınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.

2-Allık olarak kullanabilirsiniz:

X
Vazelin sürüldüğü yerde parlaklık ve uzun süre kalabilmesi nedeniyle de devamlı kullanmaktayız. Bu özelliği sayesinde bir miktar toz allığınızı vazelin içerisine katarak allığınızı uzun vadeli yüzünüzde kalmasını sağlar ve elmacık kemiklerinizi çok daha iyi ortaya çıkartır.

3-Makyaj temizleyecisi olarak kullanabilirsiniz:

Makyaj temizleme jelleri ve peelingleri kullandıktan sonra krem sürmezseniz cildinizde kuruluğa sebep olur. Ancak, vazelin hem nemlendirme aynı zamanda temizleme özelliği bakımından diğer malzemelere göre daha öndedir. Özellikle göz çevresi hassas olduğu için vazelini rahatlıkla bu bölgede rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4-Parfüm ile birlikte kullanabilirsiniz:

Parfümünüzün uzun vadeli kalıcı olmasını istiyorsanız, parfümü sıkacağınız bölgeye biraz vazelin sürüp üzerine parfüm sıktığınız zaman uzun süre parfümünüzün kalıcı olmasını sağlarsınız.

5-Kaş ve kirpiklere iyi gelir:

Yoğun şekilde nemlendirici etkisinin bulunması nedeniyle kaş ve kirpiklere sürüldüğü zaman tüylerin uzamasına katkıda bulunur. Eğer kirpiklerinizin uzamasını istiyorsanız gece yatmadan önce düzenli bir biçimde sürerseniz etkilerini kısa bir sürede fark edeceksiniz.

6- El ve ayak bakımında kullanabilirsiniz:

Ayaklarda özellikle topuk kısmındaki çatlaklar ağrı yapabilmektedir. Gün boyu üstünde durduğumuz ayaklarımızın dinlenmesi için gece yatmadan önce ayaklarınıza vazelin sürüp şeffaf bir folyo ile sarın ve çorabınızı giyin. Sabah uyandığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunuzu fark edeceksiniz. El ve tırnak bakımı içinde bir hayli etkilidir. Özellikle tırnak kırılmaları ve tırnak etrafındaki soyulmalara karşı çok iyi gelmektedir.

7- Ayakkabı bakımınız için kullanabilirsiniz:

Bazı ayakkabıların arka kısmı özellikle ayağınıza vurabilmektedir. Bunu engellemek için ayakkabı arka kısmına vazelin sürebilirsiniz. Ayrıca deri/rugan olan ayakkabılarınız var ise sürtünmeden kaynaklı çiziklerin giderilmesine yardımcı olur.Bir bir veya daha fazla kişi, saç ve şunu diyen bir yazı '35 Yaş Ve Üzeri Kadınların Hayatını Kolaylaştıracak Vazelinin 16 Farklı Kullanımı Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.