Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kemik ve Eklem Ağrıları İçin Doğal Etkili Gıdalarla Çözüm

05.06.2021
2.305
Kemik ve Eklem Ağrıları İçin Doğal Etkili Gıdalarla Çözüm

Eklem ağrılar çağımızda çalışma şartları,hareketsizlik,duruş biçimi ve özellikle bilgisayar karşısında masa başı işlerde meydana çıkan sorunlardır. Özellikle son senelerde şikayetler oldukça artmıştır. Dünya’da yapılan araştırma sonuçlarına göre 10 000 kişide yapılan deneyde %35’inin eklem ağrılarından şikayetçi olduğu görüldü.Bu oran gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu denli şikayetler nedeniyle bu yazıyı araştırıp sizlere sunuyoruz. Eklem ağrısı çekiyor ya da hafif ağrıların daha çok ilerlemesini istemiyorsanız bu önerilerimize göz atmanızda fayda var.

Eklem Ağrıları Ortadan Kaldıran Gıdalar Nelerdir?
Doğal olarak eklem ağrısını ortadan kaldırmak için tıbbi olarak kullanılacak olan meyveler, sebzeler, otlar, kökler,saplar ve zeytin yağı gibi farklı gıdaları inceleyelim.

Zencefil
Zencefilin içerisindeki yağ asitleri ağrıların azalması üstünde önemli etkileri keşfetmişlerdir.Günde 4 gram yaklaşık olarak 2 çay kaşığı zencefil eklem ağrıları açısından olumlu etkileri olacaktır.Zencefil içerisindeki zenceoller ve shagaoller bu yararlı etkiyi yapmaktadır. İlaçlar yerine ağrılarınız için zencefil tüketmenizi öneriyoruz.

Eklem Ağrılarını Ortadan Kaldıran Meyveler
Meyveler içeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde eklem ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir.Şimdi bu meyvelere göz atalım:

 

Yaban Mersini: Yüksek düzeyde antisiyonin içeren yaban mersini kalojen üretiminde görev almaktadır.Kalojenler ise kıkırdağın yapısında bulunan ve dokuyu güçlendiren maddedir.Kemikler eklemler daha sağlıklı bir iskelet yapısı için öneriyoruz.
Çilek: Çilek, vücutta bulunan C- reaktif protein seviyesini düşürmede etkilidir.C- reaktif protein vücuttaki iltihapların sonucu oluşan maddedir. Çilekteki maddeler bunu denatüre etmektedir.
Kiraz ve Vişne: Kiraz ve vişneler fitokimyasal bileşenler açısından zengindir. Antisiyonin içeriği ile ağrılar üstünde olumlu etkileri olacaktır.
Elma: Antioksidan açıdan zengin olan elmalar çilek gibi C-Reaktifleri uzaklaştırmada etkilidir.Faydalı bileşenleri özellikle kabukta yoğunlaşmaktadır.İyice yıkadıktan sonra meyveyi kabuğuyla tüketmenizi öneri ederiz.Sirke ve sıcak suyla daha verimli bir yıkama elde edebilirsiniz.
Eklem Ağrıları İçin Sebzeler
Karnıbahar: K vitamini ve selenyum açısından zengin olan karnıbahar ağrıları geçirmede etkili olacaktır.

Zeytin ve Avokado: Avodako ve zeytin yağı E vitamini omega yağ asitleri sayesinde,hücreleri koruyan antioksidanlarla birlikte ağrıları geçirmede etkili olacaktır.

Tarçın ve Bal: Tarçın ve bal karışımının kilit bir özelliği mevcuttur.Bu 2 madde beraber tüketilerek osteoklast rahatszlığını engellemektedir. Osteoklast ileri yaşlarda kemik dokusunun zayıflamasını sağlamakta olan bir maddedir.Araştırmalarda tarçın ve bal karışımı osteoklast aktivitesini azalttığı gözlenmiştir.

Sevgili okurlarımız yaşlılık ve çalışma şartları nedeniyle eklem ağrıları sorunu yaşayabilirsiniz. Günlük tükettiğiniz gıdalara yukarda belirttiğimiz gıdaları ekleyerek eklem ağrıları sürecini azaltabilir ve yok edebilirsiniz.Bu sayede doğal gıdalar tüketerek kimyasal ilaçlardan da uzak durabilirsiniz.

Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Sağlık Haberleri. Eklemleri Yeniden Doğmuş Gibi Yapıyor!' görseli olabilir
Mutlu ve daha sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.