Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gözlerin Net ve Sağlıklı Görmesi İçin En Etkili Gıdalar

05.06.2021
2.159
Gözlerin Net ve Sağlıklı Görmesi İçin En Etkili Gıdalar

Cep telefonları,tabletler, bilgisayar gibi etkenlerden dolayı göz bozuklukları problemleri son senelerde oldukça artmıştır. Geçmişte ileri yaşlarda ortaya çıkan görme bozuklukları çağımızda çok genç yaşta çocukların gözlük kullanımına kadar ilerlemiştir.Bu yazımızda göz problemlerini en aza düşürmek,bulanıklığı önlemek ve göz sağlığını korumak için tüketmeniz gerekli olan, gözler için en daha sağlıklı gıdaları sizler için listeledik.

1:Havuç
Havuç renk tonu oluşturan pigment olan beta- karoten vitamini kaynağıdır.Aynı zamanda A vitamininin üretiminde görev yapmaktadır.Ayrıca kuvvetli bir antioksidan kaynağı olarak oksidatif hasarları önlemede etkilidir.Bu yüzden havuç gözler için tüketilecek en daha sağlıklı gıdalar arasındadır. Alternatif olarak havucu rendeleyip yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

2: Tatlı Patates
Patatesler iyi bir beta-karoten ve A vitamini kaynağıdır.Bu besin maddeleri gözlerdeki retinanın daha sağlıklı çalışmasında görev alır.Işık ve karanlıkta göz bebeğinin düzgün ayarlanması için görevlidir.Normal pazar patatesleri bu besinler açısından eksiksiz olarak yetersizdir. Bu yüzden tatlı patatesler daha etkilidir.Mümkün olduğunca kızartmadan uzak,haşlayarak tüketmenizi öneriyoruz.

3: Kabak
Kabak A vitamini açısından zengin bir gıdadır.Daha iyi görmek istiyorsanız kabak tüketmenizi öneriyoruz.Ayrıca kabaktaki besin maddeleri karanlık ortamlarda çok daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

 

4: Lahana
Antioksidan açısından zengin olan lahana lutein ve zeaxanthin adında 2 kuvvetli karatoneid göz proteinlerinin hasar gördüğünde hızlı biçimde onarılmasını sağlar.Bu karatoneidler sayesinde bulanık görme ve net görmeme problemleri üstünde önemli etkileri bulunur.

5:Ispanak
Ispanak lahana gibi lutein ve zeaksantin içeren koyu yeşil yapraklı bir sebzedir.Ayrıca C vitamini içeriği ve önemli antioksidan etkisi sayesinde göz sağlığınızı muhafaza etmeye yardım edecektir.Göz problemlerinin yavaşlamasında etkili olacaktır.

6. Portakal

Portakallar beta-cryptoxanthin adlı karatoneid açısından zengin meyvedir.Retinaya önemli yararları bulunan bu madde, antioksidan ve C vitamini ile gözleri korumada daha etkili olacaktır.

7: Cennet Hurması
Beta-kriptoksantin maddesi cennet hurmasında bolca bulunur.Gözleri korumak için tatlı ve hoş kokulu cennet hurmasını daha fazla tüketebilirsiniz.

8: Fındık
Fındıklar, içeriğindeki E vitamini,çinko ve esansiyel yağlar sayesinde göz sağlığı bakımından etkili olacaktır.Büyüyen kataraktlara karşı etkili bir gıdadır.

9 : Somon Balığı
Somon içerisindeki omega- 3 sayesinde göz sağlığınızı geliştirir ve çok daha iyi şekle getirir.Özellikle retinadaki damarların genişlemesini sağlayıp kan akışını hızlandırmaktadır.C vitamini içeren sebzelerle beraber tüketerek yararlarını daha etkili hale getirebilirsiniz.

10: Yumurta
Yumurtada bulunan lutein, zeaksantin, A vitamini ve çinko sayesinde göz sağlığı için en iyi besinler arasındadır.İçerisindeki proteinlerle birlikte güzel bir karışım yumurtadır. Ayrıca yumurta proteini en çok olan gıdadır.Haşlayarak tüketmenizi öneri ederiz.

11. Süt ve Süt ürünleri
Süt ve süt ürünleri A vitamini ve çinko açısından zengindir.Yarım yağlı süt,peynir,yoğurt bolca tüketmenizi öneri ederiz.

Ek olarak güneşli zamanlarda orjinal güneş gözlüğü kullanarak gözünüzü koruyabilirsiniz.Bilgisayar ve telefonla daha az zaman geçirin ve sık sık mola verin.Bu gıdalar ve biraz daha bilinçli davranarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar z Hikayemizde 2 AY 2.5 AY 2 HAFTA Sağlık Haberleri 15 Günde Görme Gücünüzü Geliştiren 3 Basit Yöntem!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.