Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doğalgaz müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doğalgaz müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Filyos Limanı Açılışı ve Doğal gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde önemli açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye’nin beklediği müjdeyi açıklayarak, “Fatih sondaj gemimiz yine Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra 1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doğal gaz müjdesi: Toplam rezerv 540 milyar metreküpe ulaştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bugün Zonguldak’ta her biri birbirinden güzel bir dizi program vesilesiyle bir araya geldik. Buradan Zonguldak Belediyemize ayrıca bu süreci yakından takip ettiği için teşekkür ediyor, akabinde belediyemizi de ziyaret etmek sureti ile şehrimize yapılan hizmetleri dinleme olanağı bulduk. Bu ziyaret sırasında Deniz Kurdu 2021 tatbikatına bağlanarak kahraman askerlerimize başarılar diledik. TSK’mızın en ayrıntılı tatbikatlarından olan Deniz Kurdu sayesinde denizlerimizdeki harekat kabiliyetimizi görme ve geliştirme olanağı buluyoruz.

‘TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK ETMEK İÇİN FİLYOS’TAYIZ’

 

Belediyedeki programımızın ardından kendi alanında Avrupa’nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske Fabrikası’nın heyecanını yaşadık. Türkiye’nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulmakta olan tam ve yarım gaz maskeleri de burda üretilecek. Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos’tayız, heyecanlıyım. Zira bu eser 10 senelik değil, 20 senelik değil, bu eserin mazisi 150 yıl. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği tesisleri gezdik, sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği global bir ticaret ve endüstri alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda. Yani draftı itibarıyla da gayet yüksek bir derinliğe sahip bu limanımız Türkiye’nin en büyük limanı konumunda. Buradan dünyaya açılma şansını Zonguldak’ta yakalayacağız. Ülkemizin en büyük üç limanından bir tanesi olan Filyos, senede 25 milyonluk kapasitesiyle ihracatımıza çok önemli katkı sağlayacaktır.
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni müjdeyi açıkladı 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi

‘İHRACAT RAKAMLARIMIZ YİNE REKORLARLA AÇIKLANDI’

 

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat; işte şimdi bütün bunların tamamının temerküz edeceği yer burasıdır. İşte önce ilk çeyrek büyüme rakamlarımız, ardından mayıs ihracat rakamlarımız yine yeni rekorlarla açıklandı. Yine ilk çeyreğindeki % 7’lik büyümenin devam edeceğinin ispatı mayıs’ta 16 buçuk milyar dolar olarak gerçekleşen ihracattır. Böylece senenin ilk 5 ayındaki ihracatımız bir önceki senenin aynı dönemine göre % 38 artışla 85 milyar doların üstüne çıkmıştır. İnşallah yıl sonunda 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmanın ışığını görmeye başladık. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi de diğer bir sevindirici haberdir. Filyos Limanı, Türkiye yanında tüm Doğu Avrupa’nın konteyner, dökme yük ve kuru yük ticaretini yürütebilecek potansiyele sahiptir. Bugün limanın inşası tamamlanan şu mendirek, geri saha ve rıhtım bölümlerini hizmete açıyoruz. Karadeniz’in çıkış kapısı olacak Filyos Limanı Marmara limanlarının ve boğazların yükünü hafifletecek. Filyos Limanı’nın ülkemize, bölgemize, sektörlerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Bugün açılışını yapmış olduğumuz Filyos Limanı, esasında Filyos Vadisi projesinin bir parçasıdır. Filyos Vadisi ulusal ve global yatırımcılara entegre endüstri konsepti sunuyor. Bu vadide yatırımcılarımıza pek çok imkan vadediyoruz. Filyos Vadisi’nin göbeğinde yer alan yaklaşık 600 hektarlık alana sahip Türkiye’nin ilk mega sanayi bölgesi olan Filyos Sanayi Bölgesi’ni bu vizyonla ilan ettik. Havalimanı, demiryolu ve karayolu bağlantılarına sahip stratejik konumu ile muazzam bir lojistik fırsatı içerisinde barındırıyor. Filyos Sanayi Bölgesi büyük yatırımcıları bölgeye çekerek iç pazar talebinin karşılanması ve dış ticaret açığının azaltılması noktasında üretim üssü olarak çalışacak. Yenilikçi ve doğa dostu bir yaklaşımla tasarlanan sanayi bölgesi özel sektörün liderliğinde profesyonelce faaliyetlerine başladı. Orta yüksek ve üstün teknoloji odaklı tasarımlara ev sahipliği yapacak. İnşallah Filyos Vadisi entegre yapısı ile önümüzdeki zamanda bölgenin ve Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdam edilmesine çok önemli bir katkı sunacak.
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni müjdeyi açıkladı 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi

ERDOĞAN MÜJDEYİ AÇIKLADI! 135 MİLYAR METREKPLÜK YENİ DOĞAL GAZ REZERVİ

 

Bu bölgenin stratejik özelliğini artıran bir diğer husus da Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda tespit ettiğimiz doğal gazın kara bağlantı ve işlemesine ev sahipliği yapacak olmasıdır. Fatih Sondaj Gemimiz geride bıraktığımız yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfetti. Bu sonuç. Dünyada 2020’de denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Kendi gemilerimizle hem sismik araştırmalar hem de sondaj araştırmaları yapıyoruz. İşte şimdi milletimize yeni bir müjdeyi daha paylaşıyoruz. Fatih Sondaj Gemimiz yine Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra 1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Amasra-1 Kuyusu’nun çevresindeki yeni arama ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler de bekliyoruz.

‘ÜLKEMİZİ 2023 HEDEFLERİNİN EŞİĞİNE GETİRDİK’

 

Kanuni Sondaj Gemimiz Fatih’in açtığı kuyuları üretime hazır hale getirmek üzere faaliyete başlayacak. Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Filyos’taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an evvel bitirmekte kararlıyız. Türkiye’yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtaracak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük amacımızdır. 3 etapta çıkarmayı planlamaktayız. 1. Aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleri. 2. Aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. 3. Aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Doğalgaz kullanıma hazır hale geldiğinde zaten ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek, ardından yeni sahalara açılacağız. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğal gaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, nice tuzaklara, nice sabotajlara, nice ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuz bu yolda adım adım ilerledik. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğal gaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, nice tuzaklara, nice sabotajlara, nice ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuz bu yolda adım adım ilerledik. Ecdadımız Fatih, açılmaz denilen surlarla çevrili İstanbul’u gemileri karadan yürüterek fethetmiştir. Biz de ekonomik engeli, sinsi ayak oyunlarını aşarak ülkemizi 2023 hedeflerinin eşiğine getirdik.
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni müjdeyi açıkladı 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi

‘AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİ 2023 YILINDA HİZMETE ALACAĞIZ’

 

Enerjide elde ettiğimiz başarılar Karadeniz’deki doğal gaz keşfiyle de sınırlı değil. Geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır ve Kırklareli’ndeki 3 kuyuda günlük 6 000 800 varillik yeni petrol keşfi yapmıştık. Yalnızca son 3 senede günlük petrol üretimimizi % 35 artırarak 61 bin varile çıkardık. Böylece senelik petrol üretimimiz 54 milyon varil sınırına dayandı. Yenilenebilir enerji kaynaklarını güneş ve rüzgar enerjisi üretiminin gün geçtikçe artırıyoruz. Toplam kurulu gücü olan 96 000 megawattını 61 bin megawattını yerli kaynakla hallettik. İthal kaynaklar dayalı kurulu gücümüz ise 35 bin megawatt civarındadır. Halihazırda 1000 megawattlık güneş enerjisi yatırımıyla ilgili süreci tamamladık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünü inşallah 2023 senesinde hizmete alacağız. Vadeli elektrik piyasasını da devreye alarak elektriğin ileri tarihli alım ve satımına imkan sağlamaktayız. Biz eser ve hizmet siyasetiyle 19 senedir milletimizin emrinde gece gündüz çalışmaktayız. Demokrasiyi ve özgürlükleri toplumumuzun her kesimine, her bireye yayan bir yönetim anlayışının sahipleri olarak kalkınma atılımlarımızı da 81 ile yayarak genişlettik. Filyos’u ülkemizin kara, demir, ve havayollarına bağlayacak ulaştırma altyapıları tüm bölgede hizmet verecektir. Artık Batı Karadeniz’de yeni bir dönem başlıyor. Zonguldaklı, Bartınlı, Karabüklü ve bölgedeki diğer şehirlerde yaşamakta olan kardeşlerimiz gün geçtikçe bu yatırımlardan daha fazla istifade edecektir. Türkiye kalkınma hamlelerinin somut neticeleri tek tek ortaya çıktıkça 2023 amacının, 2051 vizyonunun afaki söylemler olduğu çok daha net anlaşılacaktır. Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin ayak sesleri giderek daha yakından gelmeye başladıkça birilerinin telaşı da artıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, bu kutlu yürüyüşü engelleyemeyecekler. Üst üste keşifler yapan Fatih gemimiz halen Türkali-2 kuyusunda sondaja devam ediyor. Kanuni gemimiz Fatih gemimizin doğal gaz keşfettiği kuyularda üretim için gerekli olan testleri ve faaliyetleri yürütecek.

FİLYOS LİMANI

 

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016’da yapımına başlanan Filyos Limanı’nda çalışmalar tamamlandı ve açılış bugün yapıldı.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni müjdeyi açıkladı 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi

13 GEMİ AYNI ANDA ELLEÇLENEBİLECEK

 

Filyos limanına aynı anda farklı ebatlarda 13 gemi yanaşarak elleçleme yaptırabilecek. Rıhtımı 14 metre derinliğinde olan limana 70 000 detveyt tonluk genel kargo gemiler, 8 000 TFU’luk konteyner gemilerine, 19 metre derinliğindeki rıhtıma 180 bin detveyt tonluk kuru yük gemileri ve 14 000 TEU’luk konteyner gemileri yanaşabilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.