Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücudunuzdaki Ödemi Bu Yöntemlerle Atabilirsiniz

03.06.2021
3.336
Vücudunuzdaki Ödemi Bu Yöntemlerle Atabilirsiniz

Bazı günler yüzünüzün, parmaklarınızın, ayağınızın ve göz kapaklarınızın şiştiğini hissediyor musunuz? Yüzük veya saat takamıyor, ayakkabılarınızı giymekte güçlük yaşamaktaysanız nedeni vücudunuzda oluşan ödem olabilir. Ödem, vücutta oluşan anormal sıvı birikmesi olarak tanımlanır ve bazen ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

 

Ödem oluşan vücutta; ayakkabı giymekte zorlanılır, yüzük takılamaz ve göz kapakları şişer. Deri dokusunda şişlik ve bastırıldığında çukurlaşma olarak kendini belli eder.

 

VÜCUTTA ÖDEM OLUŞUMUNUN SEBEPLERİ
Ödem çoğu vakit önemli bir rahatsızlık olarak görülmemektedir. Bazı ilaçların zararlı etkisi, kadınlarda adet döneminin yaklaşması, hamilelik dönemi ve uzun yolculuklarda bulunmak ödem oluşmasına nedeniyet verebilir. Önemli olan ödemin vücuttan atılmasını sağlamaktır. Vücutta tutulan su kalp, böbrek ve damar sisteminin daha fazla çalışmasını sağlar.

 

VÜCUTTA ÖDEM OLUŞUMUNA SEBEP OLAN HASTALIKLAR
Böbrek Rahatsızlıkları
Hormonal Bozulmalar
Kalp Rahatsızlıkları
Damar Hastalıkları
Karaciğer Rahatsızlıkları
Ödemden Kurtulmak Zor Değil
Ödemin nedeninin araştırılması bir hayli önemlidir. Kimi zaman fazla tuz tüketimi kimi zaman ise az uyumak ödem oluşmasına nedeniyet verebilir.

 

EĞER ÖDEM OLUŞUMUNUZ HAFİF BOYUTTAYSA AŞAĞIDAKİ YÖNTEMLER DENENEBİLİR..
• Hareketsizlik nedeniyle ödem oluşumu gözleniyorsa, hareket etmek ödemin atılmasına yardım edecektir. Yolculuklarda, evde veya iş yerinde uzun süre oturmak ödem oluşumuna nedeniyet verebilir. Ödemli bölgeyi hareket ettirmeye başladığınızda biriken sıvılar toplandıkları yerden dağılmaya başlarlar.

• Ayakta fazla durmak ödem oluşumuna neden olan diğer bir etkendir. Ödem oluşan bölge ayaklarınız ise onları kalp seviyesinin üzerinde tutarak ödemin dağılmasını deneyebilirsiniz. Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız veya işiniz ayakta uzun süre kalmanızı gerektiriyorsa; kompresli veya destekli çoraplar seçerek el, ayak ve bilek bölgesinde
oluşacak ödemleri engelleyebilirsiniz.

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? Ödem Atma Yöntemleri

• Ödem oluşan nokta el veya kollardaysa ellerinizi kalp hizasının üstüne kaldırıp egzersiz yapmak fayda sağlayabilir.

• İşiniz gereği devamlı masa başında oturarak çalışıyorsanız ödem söktürücü bitki çaylarından yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.