Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğal olarak kolesterol nasıl azaltılır?

Doğal olarak kolesterol nasıl azaltılır?

Damarlarınızı tıkayıp kalbinizi riske atan kolestrol ile başa çıkın. Doğal olarak kolesterol nasıl azaltılabilir?
2017 senesinde Türkiye’de 10 milyondan fazla kişinin yüksek kolesterolü vardı. 30 haftada beş defa en az 30 dakikalık egzersizler yapmak, HDL yani “iyi” kolesterolün yükselmesine yardım edebilir. 45 yaş ve üstü kolesterollerini kontrol ettirmek için teşvik edilir.

 

Kolesterol düşürmek için neler tüketmeliyiz?

Et ürünlerini azaltın; Pastırma, sucuk ve salam gibi işlenmiş et tüketimizi sınırlandırın. Koruyucu ve doymuş yağ dolular.
Yeşil Tüketin; Sebzeler doğal olarak yüksek lif ve antioksidanlar içerir ve kalorileri düşük olduğu için kalbiniz için çok daha sağlıklı bir seçenek.
Öğlen yemeklerinize Avokado ekleyin; Avokoda, LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içermesi sayesinde kalbiniz çok için çok iyidir.
Yumurta; Yumurtada çok fazla doymamış yağ bulunmaz, fakat kolesterol içerir, besinsel kolesterol. Yumurta muhteşem bir seçenek, tabii aşırıya kaçmadan.
Yağlı Balık; Yağlı balık omega-3 yağları içerir. Omega-3 yağları kalbiniz için bir çok açıdan iyidir. Uskumru, sardalye, somon ve ton balığı (taze, konserve değil) tercih edin.
Yulaf; Tahıl ve çözülebilir lif bakımından zengin diğer yiyecekler, bağırsaklarınız yolu ile kan dolaşımına emilen miktarı azaltarak LDL ile savaşmak için çok şey yapar.
Kuruyemişler; Her gün küçük bir avuç kuruyemiş atıştırmak kalp sağlığınız için muhteşemdır çünkü yüksek miktarda doymamış yağlar içerir.

Zeytinyağı; Çoğu bitkisel yağ, “daha sağlıklı” doymamış yağ kaynağıdır. Zeytin ve kanola yağları daha fazla tekli doymamış yağ içerirken, mısır, ayçiçeği yağı ve soya yağları çoklu doymamış yağlar açısından daha zengindir.
Kolesterol nedir ve neden ihtiyacımız var?
Kolesterol vücudumuzun her hücresinde bulunmaktadır, işte bu kadar önemli bir şey esasında. D vitamini üretmek için ihtiyacımız var ve en büyük işlevi muhtemelen tüm steroit hormonlarını (testesteron gibi) yapması olabilir.

“İyi” HDL ve “kötü” LDL kolesterol arasındaki fark nedir?

LDL ve HDL, kolesterol taşıyıcılarıdır, farklı özellikleri vardır. LDL kolesterol atardamarlara taşır, ama malesef kolesterolü orada biriktirerek sorun teşkil eder. Kolesterol plak olarak isimlendirilen bu sert tortu vakitler arterleri tıkayabilir ve daha az esnek hale getirebilir. Ayrıca, eğer bir pıhtı oluşur ve salınırsa, damarların daha har kısımlarını tıkayabilir ve işte o zaman kalp krizi ya da felç geçirirsiniz. LDL’nin yol açtığı sorun bu. Ne kadar çok LDL’niz var ise kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskiniz o kadar yüksek olur HDL, LDL’nin tam tersi yapmış olduğu için iyi bilir. Kolesterolü atardamarlardan uzaklaştırıp karaciğere geri götürür, orada parçalanır ve kurtuluruz.

Yürüyüş kolesterol için en etkili egzersiz olarak baş listeye almayı unutmayın. “Kolesterol seviyeleri zamanla artar, bu sebeple daha sağlıklı beslenmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi.” daha sağlıklı yaşamlar dileriz.

 

Kolesterolü Düşüren Doğal Kür Tarifi
1 adet rendelenmiş zencefil
1 adet rendelenmiş sarımsak
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı organik bal
1 çay kaşığı elma sirkesi

Tüm malzemeleri karıştırarak buzdolabında 5 gün beklemeye bırakın. 5. gün sonunda sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinden önce bir kaşık tüketmeye başlayın. Günde 3 ten fazla almamaya özen gösterin!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.