Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sahte ve Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

02.06.2021
1.955
Sahte ve Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Merhaba sevgili okurlarım. Günümüzde eşyalardan gıdalara, gıdalardan temizlik ürünlerine kadar pek çok ürünün sahtesi yapılmaktadır. Yiyecek dışında olanlar kendi seçimlerimizdir. Ancak kimse yiyeceği yemeğin sahtesini yemek istemez. Bunun önüne geçilmesi çok basit olmasa da bildiğimiz ürünlerin dışına kolay kolay çıkılmaması gerekir.

Artan nüfusa bağlı şekilde kullanmış olduğumuz alanlarda sınırlılık dahil olmak üzere yiyeceklerin yetiştirilmesi çok basit değildir. Bu yüzden pek çok gıdada üretici benzerini veya çeşitli hileler ile ürünlerin sayısını arttırmaya çalışılmaktadır. Hilelerden birisi de evde olmazsa olmaz olan zeytinyağıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl taklit ve tağşişlere karşı zeytinyağı için gerekli denetlemeler yapılmaktadır. Birçok yağ ve çeşidi bulunur. Bunlar için ayrı ayrı test ve denetlemeler yapılmaktadır. Ancak gözle görülür şekilde hileli ve saf zeytinyağını ayırt etmek kolay değildir. Bunun için analiz yapılması gerekir.

 

Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Kokusundan:
Zeytinyağı, ayçiçek ve pamuk yağı gibi kokusuz değildir. Saf zeytinyağı zeytinden yapıldığı için koklandığı zaman zeytin kokar. Ne kadar rafine edilirse edilsin zeytin kokusunu zeytinyağından bütünüyle arındırmak olanaklı değildir.

X
Acılığından:
Saf zeytinyağı direkt yutulduğu zaman boğazda hafif bir acımtırak tat bırakır. Ancak bu yakıcılık damakta kalmalı mideye geçmemelidir.

Donmasından:
Hakiki zeytinyağı soğuğa konulduğu zaman dibe çöker ve donar. Üst kısımlarda sıvı olsa da alt kısımlar püre biçiminde gözükür.

Bir bardak içine biraz su koyup birkaç damla zeytinyağı damlatın. Eğer suyun üzerinde kalıyorsa saf zeytinyağıdır. fakat suya karışıyorsa şüphelenebilirsniz.

Güvenilir bir yöntem olmasa da, kimyasal olarak bir yöntem öneri edeceğim. Bir kap içine yarım çay bardağı zeytinyağı üzerine birkaç damla tuz ruhu damlatın. Rengi pembesi ya da kırmızımsı renge dönüşürse gerçek zeytinyağıdır.

Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde SAHTE ZEYTİNYAĞI ANLAMA YÖNTEMİ' görseli olabilir

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.