Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Daha Temiz Bir Ev İçin 14 Muhteşem Tüyo

02.06.2021
2.002
Daha Temiz Bir Ev İçin 14 Muhteşem Tüyo

Az sonra öğreneceğiniz bilgiler sayesinde evinizi daha pratik ve etkili biçimde temizleyeceksiniz.

 

Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz. Bütün tavsiyeler önceden denenmiş ve başarılı oldukları ispatlanmıştır.

1- BULAŞIK SÜNGERİ

Bulaşık süngerleriniz zamanla kötü kokar. Hemen süngerinize bulaşık deterjanı ekleyin ve su ile biraz köpürtün. Daha sonra mikro dalgada 1-2 dakika bekletin. Süngeriniz yeni alınmış gibi olacak ve kokmayacaktır..

 

2- YATAK

Yataklar zamanla kirlenir. Ancak buna da çözüm var. Yatağınızın üzerine karbonat serpin ve birkaç saat bekleyin. Beklemenin ardından süpürgenizle karbonatları temizleyin. Kir ve koku gidecektir. Aynı yöntem koltuklarda da kullanmak mümkündür..

3- DOĞRAMA TAHTASI

Biraz tuz ve limon yardımı ile ahşap doğrama tahtalarındaki istenmeyen kokuları giderebilirsiniz. Önce tahtanın üzerine tuz serpin. Daha sonra da tuzu üstünü limon ile sürtün. Son olarak da tahtayı su ile iyice yıkayın..

 

4- TOST MAKİNESİ

Hiç kullanılmamış bir diş fırçası gerekmektedir. Aksi halde tost makinenize bakteri bulaştırabilirsiniz. Yeni diş fırçasıyla tost makinenizin içini rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

5- MUSLUK

Musluklarınızın parlamasını mı istiyorsunuz? Yağlı kâğıt ile musluğunuzu fotoğraftaki gibi ovalayın. Musluğunuzun parladığını göreceksiniz..

6- ÜTÜ

 

Ütü masanızın üzerine yumuşak bir örtü koyun. Örtünün üzerine de tuz serpin. Şimdi ütünüzü en yüksek sıcaklığa getirin ve buhar ayarı açıksa kapatın. Üzeri tuz kaplı örtünün üzerine ütünüzü birkaç kez gezdirin. Ancak çok baskı yapmayın. Birkaç dakika sonra ütünüzün tabanı yepyeni görünecek..

7- GÜMÜŞ EŞYALAR

Geniş bir kabın içini alüminyum folyo ile döşeyin. Daha sonra folyonun üstüne 300 gram kaba tuz ekleyin. Şimdi de kabınızı ağzına kadar sıcak su ile doldurun, gümüşlerinizi kabın içerisine koyun ve 20 dakika bekleyin. Beklemenin ardından gümüşlerinizi soğuk su ile durulayın. Tuz ve alüminyum arasındaki kimyasal reaksiyon sayesinde gümüşleriniz parlayacak..

8- KIYAFETLER

Kıyafetlerinizdeki zorlu lekeleri beyaz tebeşirle temizleyin. Lekeleri üstünü beyaz tebeşirle sürtün. Daha sonra da kıyafetlerinizi normal bir biçimde yıkayın..

9- STOR

Storların temizliği can sıkıcı ve uğraştırıcı olabiliyor. Hemen elinize temiz ve kullanılmayan bir çorap geçirin ve ucuna beyaz sirke dökün. Hızlı ve etkili bir biçimde storlarınızı temizleyeceksiniz.

10- TAVA

Tavaları temizlemenin en kısa yolu tuzdan geçiyor. Tuz, tavadaki yağı emiyor ve yapışkan yanıkları çıkarıyor. Tavanızın içerisine önce tuz ekleyin sonra da su. Daha sonra sürtmeye başlayın.

11- HALI

1/3 su bardağı beyaz sirkeyle 2/3 su bardağı suyu bir sprey şişesinde karıştırın. Kirli ve kokan halınızın üstüne serpin ve halının üzerine ıslak bir örtü örtün. Ütünüzü buhar moduna alarak 30 saniye boyunca üzerine örtü varken halıyı ütüleyin. İşte bu kadar!

12- LAVABO DELİĞİ

Lavabonuzun içini karbonat ve diş fırçası yardımı ile temizleyin. Daha sonra lavabonun deliğine birkaç dilim limon koyun ve suyu akıtın. Lavabonuz temizlenecektir.

13- PENCERE

Pencerelerinizi her zamanki gibi temizleyin. Ancak bu sefer pencereleri gazete ile sürtün. Tertemiz olacaklar ve lekeler gidecektir.

14- İSTENMEYEN KOKULAR

Bir çay kaşığı vanilyayı uygun bir kâseye yerleştirin ve fırınınızda 300 derecede bir saat boyunca ısıtın. Evinizin içini muhteşem bir koku saracaktır.

Gördüğünüz gibi evinizi temizlerken gittikçe daha fazla bilgi ediniyorsunuz. Edindiğiniz yeni bilgiler sayesinde temizlik daha etkili oluyor ve daha az vaktinizi alıyor. Tüyoları tanıdıklarınızla ulaştırmayı ihmal etmeyin..Daha Temiz Bir Ev İçin 14 Muhteşem Tüyo 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.