Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Açlık Otu(Deve Gözü-Aşrık Otu) Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir

02.06.2021
1.935
Açlık Otu(Deve Gözü-Aşrık Otu) Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Doğal, daha sağlıklı ve dengeli beslenmekten yana olanlar için bugün Açlık Otundan bahsedeceğiz.

Bu bitkinin ana yaşam alanı Afrika olsa da ülkemizde de yetişmekte ve Açlık Otu, Deve gözü, Aşrık otu olarak da bilinmektedir. Bitkinin kullanımı Osmanlı dönemine kadar gitmektedir. O dönemin hekimleri 20 gram kadar bu bitkinin kahve ile birlikte tüketilmesi mide sıkıntısı çeken kişiler için fayda sağlayacağını ve doğal müshil özelliği olduğunu söylemişlerdir.

Ayrıca bu bitki bireyde tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur ve zayıflamak isteyen bireyler için tüketilebilecek bir bitki türüdür.

Açlık otunun bir çok yararı vardır ancak bitki çok bilinmediğinden ve yeni yeni tanınmaya başlandığından yararları pek bilinmemektedir. Açlık otunun bilinmesiyle birlikte yararları öğrenilmiş ve ağır ağır popüler bir bitki haline gelmiştir.

 

Açlık otu, daha çok zayıflamak için tercih edilen bitkiler arasındadır. Zayıflamak isteyenler,aşırı kilogramya sahip olan fertlerin kilogramlardan kalıcı olarak kurtulmak için sıkça tercih edilir. Doğru şekilde kullanıldığı takdirde zayıflamak isteyenler için gözle görünür bir biçimde olumlu etkiler göstermektedir.

Açlık Otunun Yararları:
-Açlık otu bitkisi bağırsakların çalışmasına yardımcı olur: Bu bitki bireyde bağırsakların çalışmasını yardımcı olmaktadır. Çok iyi bir bağırsak çalıştırıcıdır. Açlık otu bitkisi kabızlık sorununun giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

-Bu bitki vücutta vücut yağlarının kolay yakılmasına yardımcı olmaktadır: Açlık otu bitkisi vücutta kalıcı olarak bulunan yağları vücutta terleme ve boşaltım yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyen fertlerin su yerine yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

-Bireyde tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur: Özellikle diyet yapan bireyler için destekleyicidir. Bu bitkinin yararlarından faydalanmak isteyen bireyler yemek yemeden önce tüketirlerse daha az yemek yemelerine, daha kısa bir süre içinde doymalarına yardımcı olmaktadır.

-Mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir: Mide sorunu yaşamakta olan bireyler için mide sorunlarını destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bu bitki mide kaslarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Spazm sorunlarına karşı etkili olmaktadır. Buda fertlerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

-Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır: Metabolizmayı hızlandırmasından dolayı diyet yapan fertlerin daha kolay kilogram vermelerine yardımcı olur.

-Böbrek de oluşan kumun dökülmesine yardımcı olmaktadır:

-Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur: Yüksek tansiyon sorunu yaşamakta olan bireylere fayda sağlamaktadır. Sağladığı fayda sayesinde doktorlar tarafından da doğal tedavi yöntemi olarak önerilmektedir.

-Bağırsak parazitlerine karşı önleyicidir: Vücutta bulunan parazitlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.

Açlık otu zararlı mıdır
-Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi haline bireyde ishalin görülmesine sebebiyet verir ve tüketilmeye devam edilmesi halinde daha uzun süreli problemlere sebep olur.

-Bilinen herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır ancak bağırsakların fazla çalışmasına sebep olduğundan midede hafif şiddette ağrılara neden olmaktadır.

Yine açlık otu bitkisinin yararlı olduğu unutulmamalı düzenli ve dengeli bir biçimde kullanıldığı takdirde herhangi bir zararı olmayacağı bilinmelidir. Herhangi bir rahatsızlığı bulunan bireylerde gerekli bilgiyi profesyonel bir doktordan satın aldıktan sonra kullanıp kullanamayacağına karar vermelidir.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde ZAYIFLATIYOR BAĞIRSAKLARI ÇALIŞTIRAN BİTKİ' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.