Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Normalleşme kararları açıklandı, işte detaylar!

31.05.2021
1.390
Normalleşme kararları açıklandı, işte detaylar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağı saatlerinin esnetildiğini açıkladı. Yeme-içme yerlerinin çalışma saatlerini de paylaşan Erdoğan; kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmelerin açıldığını duyurdu.

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında, bugün yapılan kabine toplantısında yeni kararlar alındı.

“SÜPER LİG’DE ÖNÜMÜZDE SEZON TRİBÜNLERİ DOLDURMAYI TEMENNİ EDİYORUZ”

Kabine toplantısının sona ermesinin ardından açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi:

* Spor Toto Süper Lig’i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Spor Toto Süper Lig’i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı diliyoruz.

* Anadolu Efes’i şampiyonluğu için tebrik ettik. Şampiyonluğu kazanmasında büyük emeği olan Ergin Ataman’ın da bu şampiyonluğu şehitlerimize armağan etmesini çok önemli görüyorum. Pek oldukça farklı branşta ülkemizin bayrağını göklere çeken tüm sporcularımızı tebrik ediyorum.

“ÜLKEMİZİ SAHTE GÜNDEMLERE HAPSETMEK İSTEYENLERE EYVALLAH ETMEYECEĞİZ”

* 400 km’lik Kuzey Marmara otoyolumuzu hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş bölümünü de inşallah en kısa bir süre içinde tamamlayacağız.

* Pek çok yerde halen inşaatları süren hızlı tren hatlarımız da devreye girdiğinde, Türkiye bir devrim yaşayacaktır. 56’yı aşan havalimanlarımızla hava yolu nakliyatını nerdeyse hallettik. İnşallah bu hafta sonu Filyos Limanı’nı hizmete atacağız.

* Büyük ve kuvvetli Türkiye yolunda attığımız bu adımların Rabbim’den niyaz ediyorum. Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim inşa edecek çok hizmetimiz var.

* Milletimizin bizlere gösterdiği istikamet, dünyanın ve insanlığın yöneldiği ufuktaki ihtiyaç işte budur. Ülkemizi sahte gündemlere hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

“MÜCADELEMİZİ HER CEPHEDE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

* Yaklaşık 1,5 senedir dünya ile birlikte ülkemizi de esir alan bu mevcut salgınla mücadelemizi her cephede kararlılıkla devam ettiriyoruz.

* Son kabine toplantımızın ardından yeni müjdeleri de içeren salgınla mücadelede türk milletinin her kesimine vermiş olduğumuz desteklerin kapsamlı bir icmalini sizlerle paylaşmıştık.

* Toplamda 661 milyar TL’yi bulan bu hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur.

* Bugün Türkiye, dünyada milli gelirine oranla halkına en yetkin yaygın ve yüksek tutarlı destekleri sağlamakta olan ülkelerin başında gelmektedir. Dünyada her şey güllük gülistanlık da yalnızca Türkiye’de sıkıntı yaşanıyor gibi bir hava oluşturmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap, global kuruluşların işte bu tespitidir.

* Bu hususta, nüfusun isimle mukayese edilemeyecek ülkeler üstünden yöneltilen tenkitlerin realist de iyi niyetli olmadığı açıktır.

* İşte bugün 2021 yılı ilk çeyreği büyüme rakamları açıklandı. Sizler medyanın içindesiniz, bunu sizler de takip ediyorsunuz. Ekonomimizin senenin ilk çeyreğinde %7 büyüyerek G-20 ülkeleri arasında Çin’in ardından ikinci sırada yer alması, herhalde ekranları başında bizi izleyen milletime, kıymetli basın mensuplarına bir şeyler ifade ediyor.

* Büyümede en dikkat çekici kalem makine ve teçhizat yatırımlarının %30,5 gibi gerçekten kuvvetli bir biçimde çoğalması. Bu durum yatırımların devam ettiğini dolayısı ile önümüzdeki zamanda üretimin ve istihdamın işaretidir.

* Bir diğer önemli gelişme, kırsal kalkınma yatırımları da yaşanmaktadır. Kırsal kalkınmada bu sene 925 ekonomik yatırımı projesine 888 milyon TL 2 000 531 alt yapı yatırım projesine 196 milyon hibe desteği verdik.

“İMKANLARI SONUNA KADAR ZORLAYACAĞIZ”

* İnşallah önümüzdeki günlerde enerji konusunda yeni sevindirici haberleri kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi henüz aşı üretmediği halde başarmış bir ülkeyiz. Inşallah yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziran ayını tam anlamı ile bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için olanakları sonuna kadar zorlayacağız.

* Sözleşmesi yapılan farklı aşılardan haziran ayında mümkün olan en yüksek sayıda miktarın ülkemize getirilmesi ve süratle uygulanması için yoğun hazırlık içerisindeyiz.

* Türkiye’nin salgınla mücadelesinin Avrupa ilk sırada olmak üzere gelişmiş ülkelerin gerisinde değil, çoğu anda onların ilersinde olduğunu akıl ve vicdan sahibi herkes kabul edecektir.

* Salgın önlemlerinin sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimizde vaka sayılarımızın seyri birbirlerini takip ettiği için Avrupa ülkeleri ile benzer şekilde yürümektedir. Bütün bunları söylerken elbette gerçeklere gözlerimizi kapatmıyoruz. Son altı ayda işletmeler fakat 1.5 ay açık kalan esnaflarımız olduğunu biliyoruz.

* Yalnızca paket servis hizmeti gibi ciddi sınırlamalarla hizmet sunmaya çalışan esnaflarımız olduğunu da biliyoruz. Sokağa çıkma sınırlamalarının bir çok kişi ve kurumun faaliyetleri üstünde yol açtığı olumsuz etkileri biliyoruz.

* Okula gidemeyen evlatlarımızın eğitim öğretimdeki kayıtları yanında bir çok fiziki ve psikolojik sıkıntının eşiğine geldiğini biliyoruz.

* Düğünden genel kurula bütün bunlara kadar bir çok toplu etkinliğin uzun süre ertelenmesi sıkıntıları gayet iyi biliyoruz.

* Milletimizin bu süreçte herhalde bunu aldığını tahammül sınırlarının zorlandığını görüyoruz yaz mevsiminin de gelmesi ile insanlarımızı evlerde uzun süre tutmanın hem zor hem anlamsız olduğunu yurt içerisinde ve yurtdışı ziyaretleri yoğunlaşacağını da dikkate alıyoruz.

* Yine bu süreçte sıfatları ne olursa olsun kafa karıştırıcı açıklamalarıyla türk milletini yanlış yönlendirmeye çalışanlar bulunduğun da farkındayız, değerlendirmelerimizi tüm bu gerçekleri hesaba katarak yapıyoruz. Kararlarımızı ülkemiz ve milletimiz için en hayırlısını gözeterek veriyoruz.

* İnsanlarımızın sağlığını türk milletinin esenliğini ülkemizin huzur ve güvenliğini korumak telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşmasına engel olmaktadır bunun için bulduğumuz her fırsatı her kapı aralığını her ışığı kullanıyoruz.

* Salgının başladığı günden beri açılma kapanma kararlarının ardı ardına gelmesinin tek nedeni koşulları zorlama pahasına da olsa bu musibetin ülkemiz ve milletimiz üstündeki etkilerini azaltmaktır.

* Nitekim ramazan ayındaki kısmi ve tam kapanma biçiminde uyguladığımız sıkılaştırma önlemlerinin bir kısmının yerini 17 Mayıs itibari ile kademeli normalleşme adımları almıştır aradan geçen iki haftalık sürede vaka ve ölüm sayılarındaki hedeflediğimiz oranda değil sevgilim büyük oranda sürüyor olması önlemlerin amacına ulaştığının esasında en güzel ifadesidir.

* Bugün kabine toplantımızda yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımları ile alakalı istişarelerimizi gerçekleştirdik.

* Bu doğrultuda vermiş olduğumuz ve biraz sonra açıklayacağım her kararı ülkemiz bir kez daha salgının pençesine düşürmeme anlayışı ile buna dayalı bir ihtiyatla alıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürdürülen müsabakanın önündeki en büyük tehdit virüsün farklı varyasyonlarının öngörülemeyen sonuçlarıdır.

* Nitekim kimi Avrupa ülkelerinde aşılama ilk sırada olmak üzere bir hayli sert tedbirlerle binli rakamlara düşürülen vaka sayılarının mutasyonlu virüslerin yaygınlaşmasıyla bir kez daha yükselişe geçtiği anlaşılmaktadır.

* Sınırlarımızı kapatarak vatandaşlarımız evlerine hapsederek kendimizi bölgemizden ve dünyadan bütünüyle soyutlama imkanımız olmadığına göre ülkemizin de bu tehditlerle yüzleşmesi kaçınılmazdır.

* Salgınla mücadelede eldeki mevcut bütün olanakları sonuna kadar kullanır sürecin mümkün olan en az maliyetle atlatılması için var gücümüzle mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

NORMALLEŞME KARARLARI

* Ekranları başında bizi izleyen aziz milletim şimdi haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

* Bu sınırlamalar hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05:00 arasında yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

* Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime aşılamada kat edilen mesafe ye göre bir kez daha belirlenecektir.

* Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek, saat 24:00’e kadar da paket servisini sürdürebilecektir.

* Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise yalnızca paket servis hizmeti verilmeye devam edecektir.

* Yaklaşık 13 aydır faaliyetlerini ara vermiş olan kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi iş yerleri belirlenen kurallar çerçevesinde pazar günü hariç sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecektir.

* Diğer işletmelernin pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen koşullarda faaliyetlerini yürütebilecektir.

* Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah biçimindeki düğün törenleri, belirlenen koşullara uygun biçimde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

* Üniversiteler 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibari ile başlayacak şekilde yürütülecektir.

* Spor kulüpleri genel kurullarının haziranın ilk gününden itibaren diğer kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

* Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması, yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Detayları İçişleri Bakanlığımızca yayınlanacak genelgede yer alan bu yeni kademeli normalleşme adımlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.Son Dakika: Normalleşme takviminin detayları belli oldu! İşte 7 maddede yeni dönem

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.