Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Baş Parmağının Yanında Çıkan Çıkıntı (Bünyon) Nedir?

31.05.2021
3.267
Baş Parmağının Yanında Çıkan Çıkıntı (Bünyon) Nedir?

Merhaba sevgili okurlarımız. Doğduğumuz andan itibaren vücudumuz gelişmeye bağlı şekilde devamlı farklılık gösterir. Belli bir yaştan ve zamandan sonra bu değişiklikler gelişmeden kaynaklı olmayıp vücudun çeşitli sebeplerden kaynaklı problemlerden dolayı kendini belli eder.

Gözle görülür bir biçimde ayak baş parmağının yanında başta nasır biçiminde görülüp sonrasında kemik çıkıntısı haline dönüşen ceviz büyüklüğünde bir yumrudur. Sürekli ayakta durma, yanlış ayakkabı seçimi, devamlı meşin yuvarlağıklu ayakkabı giymek ve ileri derecede D vitamini eksikliğinden dolayı bünyon oluşmaktadır. Bünyonun tedavi yöntemi var mıdır? Ameliyat ile mi tedavi edilir? Detaylarına bakalım..

Bünyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
1- Ayakkabı seçimine dikkat edin:
Bünyonun oluşmasının en temel sebebi yanlış ayakkabı seçimi ve stiletto gibi yüksek meşin yuvarlağıklu ayakkabıların devamlı tercih edilmesi işlemidir. Uzun süre ayakta duruyorsanız veya ayaklarınız devamlı ayakkabı içerisindeyse düz taban ve ortopedik ayakkabılar giymeyi tercih etmeye çalışın. Ayrıca seçeceğiniz ayakkabının hava alıp almamasına da dikkat edin.

2- Temizliğe dikkat edin:
Ayakkabınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı ılık veya soğuk su ile yıkamaya özen gösterin.

3- Masaj meşin yuvarlağı kullanın:
Masaj meşin yuvarlağınu ayağınızın altına alın ve ileri geri hareket ettirin. Çok fazla kuvvet uygulamadan hafif bastırarak iki ayağınıza aynı eşitlikte uygulayın. Bu masaj hareketi kan dolaşımını sağlayarak yorgunluğunuzu atmayı sağlayacaktır.

4- Buz uygulayabilirsiniz:
Dayanılmaz ayak ağrılarınız var ise eğer ayaklarınızın altına buz koyup havlu sarabilirsiniz. Soğuk sinir uçlarınızı etkileyerek kemiklerinizin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.

X
5- Kilonuza dikkat edin:
Obezite ve hızlı kilogram alımı da başta ayaklarınız dahil olmak üzere daha sonra pek çok sağlık sorununa sebebiyet verir. Bu gibi sağlık problemlerinin yaşanmaması için kilogramnuza dikkat etmekte fayda var.

Atalarımızın da dediği gibi ”akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” 🙂Bir şunu diyen bir yazı 'Bünyon talluks Valgus) organikdoktorum Detaylar Hikayemizde BAŞ PARMAĞIN YANINDA OLUŞAN BÜNYON (KEMİK ÇIKINTISI) TEDAVİSİ' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.