Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Tiroid Sorunları Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

30.05.2021
2.304
Saracoglu Tiroid Sorunları Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarım. Daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık doğumda ya da doğumdan sonra görülebilmektedir. Küçük ya da büyük yaşlarda sonrada ortaya çıkabildiği gibi doğuştan da gelebilmektedir. Günümüzde artık tiroid hastalığına sık olarak rastlanılmaktadır. Tiroid hastalığı başlangıçta kendini çok iyi gizleyebilmektedir. Ancak bahsedeceğim belirtiler sizde de var ise hastalık ilerlemeden önlem almak mümkündür.

Tiroid,vücudun normalden fazla hormon üretmesi (hipertiodizm) ve vücudun yeteri miktarda horman üretememesi (hipotiroidizim) ‘nden kaynaklı iki şekilde görülmektedir. Bu iki durum da bağışıklık sisteminden kaynaklı sorunlar sorucu ortaya çıkmaktadır. Yani bunlar tiroid bezinin düzenli ve doğru bir biçimde çalışmasını engellemektedir. Tiroid bozukluğunu olduğunu gösteren belirtiler nelerdir detaylarına bakalım.

Tiroid Bozukluğu Olduğunu Gösteren Belirtiler:

Depresyon:

Çağımızın en büyük sorunlarından olan depresyon, pek çok hastalığının nedeni olduğu gibi tiroid bezlerini de olumsuz etkilemektedir. Depresyon belli bir sorun ya da problemlerden kaynaklı olabildiği gibi artık sorun olmadan da insanlar depresyona girebilmektedir. Tiroid bezi azda olsa hormon salgıladığından serotonin seviyesini düşürür. Ayrıca eğer tiroid bezi fazla salgılandığı zaman görülen belirtiler olan heyecan ve devamlı hareket etme isteğidir.

Kilonuzdaki değişimler:

X
Kilo almak ya da kilogram vermek için düzenli bir biçimde çaba sarf ediyorsanız ama olumlu sonuç olamıyorsanız tiroid bezlerinden kaynaklı problem olabilir. Eğer böyle bir sorun yaşıoyrsanız tiroid bezlerinizin durumunu öğrenmek için doktorunuza başvuru yapabilirsiniz.

Kabız sorunu:

Sık sık lifli gıdalar tüketmek kabız olmanıza ve bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını engeller. Uzun süre ve sık sık kabız oluyorsanız bu durum sizde aşırı şişlik ve bağırsak ağrılarına sebep oluyorsa en kısa sürece doktora başvurmanızda fayda var.

Uyku düzensizliği:

Tiroid bezlerinin olumsuz etkilediği problemlerden birisi de uyku düzeninizin bozulmasıdır. Eğer uyuyamıyorsanız veya gece birden uyanıyorsanız ya da devamlı uyuyorsanız sorun tiroid bezlerinden kaynaklı olabilir.

Eklemdeki ağrılar:

Spor sonrası kol ve bacaklarda ağrılar olabilmektedir. Ancak bu ağrılar uzun vadeli ve şiddetli oluyorsa sorun tiroid bezlerinden kaynaklı olabilir.

Saç dökülmesi:

Tiroid bezi hastalığı vücutta yeterli miktarda nem olmamasından kaynaklanabilmektedir. Ciltte özellikle saç derisinde kuruma olduğu zaman nedeni tiroid bezleridir ve bu durum da saçlarınızın dökülmesine neden olmaktadır. Elinizi saçınıza attığınızda bir tutam biçiminde saçınız dökülüyorsa muhakkak doktorunuza görünün.

Yüksek tansiyon:

Yüksek tansiyonun nedeni pek çok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Tansiyon yüksek olduğu zaman öncelikle hastane de tiroid olarak bakılmaz ama kullanılacak olan ilaçlar tansiyonunuzu düşürmüyorsa nedeni tiroid bezleri olabilir.

Yüksek kolesterol:

Eğer vücudunuz yeteri miktarda hormon üretemiyorsa metabolizma yavaşlar ve yağ yakımınız düzgün olmaz . Bu durumda tioid bezi hastalığına sebep olabilir.

Her hastalıkta ilk teşhis son derece önemlidir. Vücudunuzun doktoru öncelikle sizsiniz. Bu yüzdden eğer bu belirtiler var ise doktorunuza başvurmakta fayda var.

Sağlıklı günler dilerim..Bir bir veya daha fazla kişi, saç ve şunu diyen bir yazı 'TİROID HASTASI OLDUĞUNUZUN 6 GİZLİ İŞARETİ! @organikdoktorum Detaylar Hikayemizde Tiroit Hastalıklarının Belirtileri Vücudunuzda Sinsice Ortaya Cıkar Eğer Bu Belirtileri Taşıyorsanız Sakın Bende Yok Demeyin Mutlaka Kontrol Ettirin Faydalı olması için lütfen beğenmeyi unutmayınız...' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.