Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Safra Kesesi Taşları İçin Kür ve Gıdalar

30.05.2021
1.502
Saracoglu Safra Kesesi Taşları İçin Kür ve Gıdalar

Safra kesesi, vücudun yağlarını sindirmesine yardımcı olan organımızdır. Karaciğerin sentezlediği leptin hormonu ve diğer yağ yakmaya yardımcı olan hormonları ve enzimleri depolar ve gerektiği zaman vücudu iletir. Bu amaçla zayıflama konusunda çok önemli bir organımızdır. Ancak ilerleyen yaşlarda safra kesesinde taşlar oluşabilmektedir. Yazımızda safra kesesi taşının sebepleri ve doğal saracoglu kürleri ile bu taşları nasıl yok edebiliriz bu konuya değineceğiz.

Safra Kesesinin Sebepleri Nelerdir?
Genel olarak sebebi eksiksiz olarak bilinmemekle beraber;

Yüksek kolesterol seviyesi
Kolesterolü parçalayan safra tuzları
Hareketsizlik nedeni ile safra kesesinde yoğun safra birikimi de taşa dönüşebilir.
Bu nedenlerden dolayı safra kesesi taşı oluşabilmektedir. Ana nedeni olarak kolesterol seviyesinin yüksek olması sonucu ile kolesterolün yoğunlaşarak taşa dönüşmesidir.

Şimdi yazımızda spor yaparak bunlara ek gıdaları tüketerek hem safra kesesinde taş oluşumunu önleyecek hem de mevcut taşların parçalanmasına yardım edecektir.

Safra Kesesine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?
1: Zerdeçal

Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yağın sindirilmesinde görevli safra sıvısının vücuda aktarılmasını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandıran etkisi de yine kan akışını hızlandırarak bu işlemi hızlandırır. Bu fonksiyonları ile zerdeçal taşları yok etmek ve oluşumunu önlemek için en etkili gıdalar arasındadır. Günlük 1 kaşık zerdeçal tüketmeniz yeterli olacaktır. Süte ekleyip kolayca tüketebilirsiniz.

X
2: Bazı Sebzeler

Safra organı karaciğer ile ortak hareket ederek toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu yüzden safra kesesi de detoks etmek önemlidir. Bu amaçla; limon, lahana, domates gibi gıdalar tüketmek içindeki leptin, pektin gibi enzimler ile safra kesesinin temizlenmesine yardımcı olur.

3: Sağlıklı Yağ Tüketimi

Margarin, palm yağı gibi yağlar yerine tereyağı, zeytinyağı gibi yağların tüketimini arttırmalıyız. Diğer zararlı yağlardan uzak durmalıyız. Aynı zamanda kızartma yağlarından uzak durmalı, olabildiğince yazıları düşük sıcaklıkta tüketmeliyiz.

4: Kahve

Kahvede bulunan kafein safra kesesinde taşların parçalanmasına yardımcı olur ve taş oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

5: Demir Açısından Zengin Gıdalar

Et ve balık tüketimini arttırmalı, sebzeler olarak da ıspanak, lahana gibi sebzeler tüketilmelidir. Sağlıklı bir enzim yapısı için demir minerali şarttır.

Bunlara Ek Olarak Önemli Tavsiyeler:

Uzun süre aç kalmayın. Çünkü yemek yemezseniz safra sıvısı bağırsaklara inmeden safrada birikir. Bu yüzden öğün atlamadan beslenmenizi koruyun.
Sağlıklı yağları tüketin. Kilo almamak için yağ tüketimini azaltmak, safra sıvısının safra içinde kalmasına sebebiyet verir. Bu yüzden de safra kesesi oluşur. Dengeli beslenmek önemlidir.
Patates cipsi, kızartmalar, aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmalısınız.Bir şunu diyen bir yazı 'Safra Kesesi Taşları İçin Doğal Tedavi Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.