Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Çörek otunun ve Yağının Yararları Faydaları Nelerdir

Çörek otunun ve Yağının Yararları Faydaları Nelerdir

Geçmişimiz ve çağımızda pek çok alanda sözü geçen çörek otu özellikle günümüz alternatif tıp alanında ismi geçen bir bitkidir.Bitkinin kurutulması ile özellikle bazı unlu mamullerinde kullanılıyor. Günümüzde daha çok yağının kullanılması revaçtadır.Bu yazımızda kısaca çörek otu yararlarından bahsedeceğiz.

Çörek Otu Besin Değeri
100 g Çörek Otu

Kalori (kcal) 344
Toplam yağ 15 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum88 mg
Potasyum1.694 mg
Karbonhidrat 52 g
Diyet Lifi40 g
Protein16 g
A Vitamini 135 IU C Vitamini 21 mg
Kalsiyum 1.196 mg Demir 18,5 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,5 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 385 mg

Görüldüğü üzere besin değeri açısından önemli bileşikler vitamin ve mineraller içermektedir.Protein oranına biraz değinecek olursak; 100 g çörek otunda 16 g protein bulunur. Fakat dikkat edilmesi gerekli olan nokta çörek otu protein alternatifi olarak tüketmek yanlış olur.Protein oranı fazla ancak sindirilmesi az olduğu için protein kaynağı olarak muhakkak et tüketilmesi gerekiyor.Diğer besinsel maddeler açısından bir hayli kıymetlidir.

Çörek Otunun Yararları Nelerdir?
Astım : Belkide en önemli yararlarından biri astım için bir ilaç niteliğindedir. Hatta astım rahatsızlığınız var ise ilaç yerine doğal olan çörek otu tüketmenizi öneriyoruz.2010 senesinde yapılan bilimsel araştırmalar neticesinden astıma etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış ve Phytomedicine dergisinde yayımlanmıştır.Çörek otunun çiğ olarak tüketilebileceği gibi yağının içilmesi ve özellikle göğüs kısımlarına yağı sürmeniz astım üstünde olumlu etkiler ortaya çıkartacaktır.

Yüksek Tansiyon: Yine bilimsel olarak yapılan araştırmalar neticesinden çörek otunun yüksek tansiyon üstünde olumlu etkileri görülmüştür.Düşük miktarda bile tüketilen çörek otu yüksek tansiyonu düzeltmekte hemde idrar sökücü olarak da etki göstermektedir. Bu çalışma Fundamentals of Clinical Pharmacology (Klinik Farmakolojisi’nin Temelleri) adlı dergide yayımlanmıştır.

Parkinson Hastalığı : Parkison kısaca titreme hastalığıdır.Özellikle ileri yaşlarda ellerde ve parmaklarda görülen titremelerdir.Çörek otunun bu hastalık üstünde olumlu etkilerini rastlanmıştır.Bu çalışma Neuroscience Letters’da yayınlanmıştır.

Meme Kanseri : ABD’da yapılan araştırmalar neticesinden kanserli hücreleri yavaşlattığı ve yok ettiği ıspatlanmıştır.

Şeker Hastalığı : Ülkemizde 100. Yıl üniversitesinden yapılan fare deneylerinde kan şekerini düşürmede önemli etkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma Tohoku J Exp Med adlı dergide yayımlanmıştır.

Radyasyon Üzerinde Etkileri : Çörek otu içindeki thymoquinone maddesi sayesinde radyasyon hasarlarını en aza indirdiği tespit edilmiştir. Özellikle radyoaktif ortamlarda fazlası ile zaman geçirenler için en doğal rasyasyon tedavilerinden birisidir.Aynı zamanda İran Meşhed Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan çalışmalar neticesinde radyasyonla beraber diğer kimyasal maddelerin vücutla irtibatı durumunda çörek otunun kimyasalın etkilerini en aza indirdiği tespit edilmiştir.

Bağırsak Rahatsızlıkları ve Kolon Kanseri : Mısır’da yapılan bir çalışmada bağırsak rahatsızlıkları üstünde pek çok olumlu etkilerini rastlanmıştır. Ayrıca kolon kanseri üstünde de yararları tespit edilmiştir. Okuyucularımıza önerimiz kolon kanseri olmadan önce bağırsak sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Vücudumuz en önemli sistemlerinden birisidir. Sağlıklı bir bağırsak florası,daha sağlıklı bir vücut ile sizlere dönecektir.

Alerjik Hastalıklar: Almanya’da yapılan çalışmada alerjik astım ve egzama hastası olan 152 kişiye hergün 40-80 mg çörek otu yağı içeren kapsüller verilerek tedavi edilmişlerdir.

Hafıza Kuvvetlendirir: Bir bardak içerisinde naneye 8-10 damla çörek otu yapı damlatılır günde iki sefer içilir.

Hormon Dengesini Sağlar: Bir ay boyunca, öğütülmüş çörek otu 10-20 mg arı sütü ve 30-35 gram bal karıştırılarak ağızda eritilmek sureti ile yutulur.

Böbrek Safrataşı Eritme: Kahve fincanına öğütülmüş çörek otu ve yine bir bir kahve fincanı doğal bal karıştırılır ve 3 baş sarımsak bu karışıma ilave edilir ve 7 gün boyunca günde 3 defa 50-100 gram limon suyuyla beraber tüketilir.

 

Çörek otu ham olarak tüketilmesinde dikkat edilecek en önemli öğelerden biri hamile bayanlar tarafından tüketilmeleri öneri edilmemektedir. Bu konuya önemle dikkat etmenizi rica ediyoruz.

 

Çörek Otu Yağının Yararları
Çörek otunun ham olarak tüketemeyenlerin yağını tüketmelerini öneri ederiz. Çörek otu yağının asıl yararı içindeki omega 3 ve omega 8 yağ asitleridir.

A, B, ve C vitaminlerinin beraberinde kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi kıymetli bileşenleri içerir.
Yaraları iyileştirici özelliği vardır.
Baş ağrısına iyi gelerek baş ağrısını geçirir.
Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Bağırsak parazitlerini geçirir.
Sindirim sistemini rahatlatır. Gaz giderici özelliği vardır.
Kabızlığı gidermeye yardım eder.
Dizanteriye karşı fayda sağlar.
Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.
Burun tıkanıklığını giderir.
Astım veya alerjik reaksiyonları olan kişilere de fayda sağlar.
Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kış hastalıkları olan nezle, grip için etkilidir.
Ateş düşürmeye yardım eder.
Amfizem rahatsızlığına karşı kullanmak mümkündür.
Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.
Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Kolesterolü dengeler.
Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.
Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder.
Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.
Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir.
Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz.
Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz
Mide bulantısı ve mide ağrıları için yarım tatlı kaşığı taze zencefil suyuyla yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını karıştırıp günde iki kez içebilirsiniz.
Kalbi korur.
Kansere karşı koruma sağlar.
Sinüzite iyi gelir.
Saçların yapısını korur ve saçların kolay, daha sağlıklı uzamasına yardım eder.
Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.
Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır.
Diyabet başka bir adı ile şeker hastalığı için de faydalıdır.
Kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur.
Kronik yorgunluğa iyi gelir.
Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.
Dolaşım sistemine yarar sağlar.
Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.Bir şunu diyen bir yazı 'Organik Yarau Yaşam Koçu organk NEDEN YAHUDİNİN KORTIZON İLACINA İNANDIK DA İSLÂM'IN HER DERDE DEVA ÇÖREKOTUNU ŞİFADAN SAYMADIK? Her derde deva cörek otunu yok saymavın..! Detaylar Hikayemizde YAHUDİNİN KORTİZON LACINA İNANDIK Çörek Otunu Yok Saydık..! *** Hadis-i Şeriflere konu olan; Her Derdin Devası Bir Tek Ölüme Çare Olmayan Çörekotunu Hangi Hastalık için Nasıl Kullanmalıyız?' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.