Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Semizotu Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

29.05.2021
2.197
Semizotu Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Besinsel değer açısından bir hayli zengin olan fakat ülkemizde tüketimi pek fazla olmayan sebzemiz semizotunun faydalarından bahsedeceğiz.Bu gıdanın yararlı özelliklerini okuyarak daha çok tüketmenizi öneri ederiz.

Ülkemizde tüketimi az olsa da özellikle komşu ülkelerimizde fazlaca tüketilmektedir.

1:Omega – 3 İçeriği
Semizotu diğer bitkilerle karşılaştırıldığında yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içermektedir.Balık sevmeyen ya da az tüketen kişiler için alternatif bir omega kaynağı olarak tüketebilecek gıdalar arasında en etkilisidir.

2: C Vitamini Kaynağıdır
Semizotu iyi bir C vitamini kaynağıdır.C vitamini ile beraber riboflavin, niasin, piridoksin ve karotenoidler gibi B kompleks vitaminleri açısından da zengindir.Ortalama bir portakalın yarısı kadar C vitamini barındırmaktadır.Şeker içeriğinden dolayı diğer meyveleri tüketmeyenler için iyi bir C vitamini kaynağı olacaktır.

 

3: Mineraller
Semizotu,demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve manganez gibi önemli mineralleri barındırmaktadır.

4: Yüksek A Vitamini İçeriği
A vitamini hayvansal gıdalardan alınan bir vitamindir. Özellikle tere yağı tüketmeyenler için semizotu iyi bir A vitamini kaynağıdır.Yeşil bitkiler arasında en çok A vitamini barındıran gıdalar arasındadır.A vitamini ise göz sağlığı bakımından önemli bir vitamindir.

Sağlık Açısından Genel Olarak Yararları
Omega -3 yağ asitleri sayesinde koroner kalp hastalığı, felç riskini azalttığı ispatlanmıştır.Damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır.
İçeriğinde antioksidan etki melatonin sayesinde kanser hücrelerini öldürmede en etkili gıdalar arasındadır. Diğer yeşil sebzelere göre ortalama 20 kat daha fazla melatonin içermektedir.
Akciğer kanseri ve tümörler için yüksek A vitamini etkili savunma içeriğinden birisidir.

Özellikle her çeşit salataya katarak bu yararlı gıdayı daha çok tüketmenizi öneri ederiz.Diğer yeşil sebzelerden daha fazla içeriği olan demir,melatonin, A vitamini sayesinde sağlıklı salatalar oluşturabilirsiniz.

Semizotu Besin İçeriği

100 gram çiğ semizotu;

 

16 kalori
1.3 gr protein (günlük ihtiyacın %3’ü)
1320 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %26’sı)
21 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %35’i)
0.1 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %7’si)
12 mcg folat (günlük ihtiyacın %3’ü)
0.5 mg niasin (günlük ihtiyacın %2’si)
0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
65 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %7’si)
2 mg demir (günlük ihtiyacın %11’i)
68 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %17’si)
44 mg fosfor (günlük ihtiyacın %4’ü)
494 mg potasyum (günlük ihtiyacın %14’ü)
0.3 mg manganez (günlük ihtiyacın %15’i)
0.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %1’i) içerir.
100 gram semizotunun 93.9 gramı sudur.
Mutlu ve daha sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir KaboğluBir şunu diyen bir yazı 'Bu besini yılda 7 kez yerseniz... Detaylar Hikayemizde EN ÖLÜMCÜL HASTALIKTAN BİLE KORUYOR Bu besini yılda 7 kez yerseniz En Ölümcül hastalıktan bile koruyor! Antioksidan özelliğe sahip, Tümör oluşumunu engellediği kanıtlanmıştır. Bunun yanında vücuttaki metabolizmayı hızını iki kat artırdığı tespit edilmiştir.' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.