Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Osteoporoz Kemik Erimesi Tedavisi ve Önleme Yolları Nelerdir

29.05.2021
2.806
Osteoporoz Kemik Erimesi Tedavisi ve Önleme Yolları Nelerdir

Osteoporoz yani kemik erimesi senelerden görülen belirgin rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle bayanlarda daha çok görülmektedir. Bunun en büyük nedeni olarak bayanların doğum yapmasıdır.Çünkü hamilelik esnasında kemikteki kalsiyumun bir miktarı bebeğe geçmektedir.

Kemik erimesinde en büyük sorun kemiklerin kolayca kırılmasıdır. Bir bel kemiği ya da kalça kemiğinin kırılması ömür boyu yatalak olarak kalmanıza sebep olabilir.Aynı zamanda kemik kırılmalarında da iyileşme süresi seneler almakta ya da iyileşme gerçekleşmemektedir.Bu yüzden kemik sağlığımızı korumalı ve osteoporoz riskine karşı kendimizi korumalıyız. Korkmanıza gerek yok yazıda vermiş olduğumuz önerileri uygulayarak osteoporozdan rahatça korunabilirsiniz.

Osteoporoz Kemik Erimesi Tedavisi ve Önleme Yolları Nelerdir?

1: Daha Fazla Kalsiyum Tüketin
Kalsiyum, kemiklerin oluşturulması ve daha sağlıklı tutulması için gereken mineraldir. Kemik kaybı yaşlanmaya devam etmesine rağmen, bayanlar menopozu hemen takip eden senelerde artmış kemik kaybına maruz kalmaktadır.Kemik mineral yoğunluğunu optimum seviyede tutmak için balık, yoğurt, brokoli,lahana, gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketin.

 

2: D Vitamini
D vitamini de kemik sağlığı için en önemli vitaminlerdendir. Çünkü ne kadar çok kalsiyum alsanız da D vitamini olmadan bu kalsiyumun kemiklere geçmesi olanaklı değildir.Bu yüzden D vitamini açısından zengin gıdalarla beraber muhakkak güneş ışığından faydalanmanızı öneriyoruz.

3: Diğer Esansiyel Maddeler
Kalsiyum ve D vitamini ile beraber magnezyum,çinko,demir minerali de oldukça önemlidir.Deniz ürünleri, kırmızı et, fasulye,ıspanak, mercimek gibi pek çok ürün mineraller açısından zengindir ve bu gıdaları muhakkak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Özellikle 35 yaş sonrası bu gıdaları diyetinize daha çok ekleyin.

4: Egzersiz

Kemik kaybını önlemede egzersiz yapmak son derece önemlidir.Az da olsa egzersiz yapmak kemik sağlığı ve kemik mineral yoğunluğunu arttıracaktır.Koşu, yürüyüş, spor aletleri gibi aktiviteleri hergün en az 30 dakika yapmaya özen gösterin.

5: Bu Alışkanlıklardan Vazgeçin
Kola- Kahve- Çay: Kahve ve çaydaki kafein kemik sağlığı bakımından risk taşımaktadır.Çünkü kahve ve çaydaki maddeler minerallerin emilimini arttırmaktadır.Çayı limonlu içmek bu etkiyi biraz daha azaltır.

Kola ise kafein ve asitli yapısı ile kemiklerin en büyük düşmanıdır.Bu yüzden koladan kesinlikle uzak durmalısınız.

Sigara-Alkol: Özellikle menopoz sonrası bayanlarda sigara ve alkol kemik sağlığını ciddi oranda etkilemektedir.İçindeki maddelerin kemiklere zararıyla beraber sigara ve alkol östrojen hormonunun salgılanmasını azaltmaktadır. Bu hormonun az üretilmesi kemik sağlığınıza zarar verecektir.Yaşam sağlığınızı ve kemik sağlığınızı korumak istiyorsanız sigara ve alkolden uzak durmanızı öneriyoruz.

Kemik Erimesi İçin Kür:

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan parçası1 tatlı kaşığı çoban çantası1,5 su bardağı su

Hazırlanışı:

1,5 bardak suyu bir kabın içerisine koyun. Üzerine 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan perçesini ve 1 tatlı kaşığı çoban çantasını ekleyin. Kısık ateşte yaklaşık 10 dk kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıyınca yemeklerden 2 saat sonra kadar 1 bardak tüketebilirsiniz. Bu kürü 1 ay boyunca devam ettirin ve ara bir süre ara verin. 2,5-3 ay sonra tekrar kürü kullanmaya başlayın. Günlük ve taze olarak tüketmeye özen gösterin.

Kaynak ve Diğer Kürler: https://saracoglufaydalari.Com/saracoglu-kas-ve-kemikleri-guclendiren-kur/

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir KaboğluBir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı '@organikdoktorum organik doktorum Detaylar Hikayemizde @orgainwwwws Menopoz Dönemi Kemik Erimesini Engelleyen Kür.!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.